Vikingler Kimlerdir? Tanrıları ve Tarihi Kökenleri

Denizcilikle meşhur olan Vikingler, Avrupa ve Batı Rusya topraklarını işgal etmiş ve buralara yerleşmiştir. İskandinavya, Şimal Almanya ve İzlanda’da anlatılan pagan tanrılarının, kahramanların ve kralların hikâyelerinden oluşmuş bulunan Nors mitolojisi, 11.yy’a kadar yazıya geçirilmemiş olsa bile fazla daha öncesine dayanır.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Vikinglerin Zamanı Kökenleri

vikingler

Vikingler, İskandinavya olarak malum bölgeden gelen denizci savaşçılar ve tüccarlardır. Vikinglerin doğru kökeni hala kati olarak bilinmemekle beraber, İskandinavya’daki toplumunun karmaşık ve fazla yönlü zamanı sebebiyle, Vikinglerin zamanı kökenleri üstüne pek çok değişik kuram vardır.

Bir teoriye nazaran, Vikingler İskandinavya’daki kabilelerden kabul edilen Danlar tarafınca köken alır. Danlar, çağdaş Danimarka’da yaşayan bir kabile ve Viking çağlarında İskandinavya’nın kuvvetli kabilelerinden biriydi. Bu teoriye nazaran, Viking kelimesi de “Danlar’ın körfezdeki gemileri” manasına gelir.

Daha farklı bir teoriye nazaran ise, Vikinglerin kökeni, İskandinavya’nın bütün kabileleri içinde ortak bir kültürel mirasa dayanmaktadır. İskandinavya’da, Viking çağı öncesindeki dönemlerde dahi, denizcilik mühim bir rol oynadı. Vikinglerin denizciliği ise, bu bölgedeki uzun vapur yapımı ve deniz ticareti geleneğine dayanıyor olabilir.

Ek olarak, Vikinglerin zamanı kökenlerinin etnik olarak da fazla çeşit çeşit olabileceği düşünülmektedir. İskandinavya, tarih süresince pek çok göçe sahne oldu ve bu göçler, Vikinglerin zamanı kökenleri üstünde de tesirli olmuş olabilir. Ek olarak, Vikinglerin kökenleri üstüne yapılan araştırmalar, İskandinavya’nın aynı zamanda, Baltık Denizi’nin doğu kıyılarından da gelen insanların Viking toplumuna dahil bulunduğunu göstermektedir.

Viking Kültürü ve Hayat Seçimi

vikingler

Vikingler, savaşçı ve denizci bir cemiyet olarak bilinirler, fakat bununla birlikte kültürel mirasları ve hayat tarzları da son derece varlıklıdır. Vikinglerin kültürü ve hayat seçimi, aile yapısı, toplumsal yapı, gelenekleri ve günlük hayatlarına kadar pek çok değişik yönü içerisinde bulundurur.

Viking toplumunda aile, son derece mühim bir yer tutar. Çoğu zaman, aileler birbirleriyle beraber yaşıyor ve aile reisi olarak malum bir baba, evindeki her insanın yaşamını düzenleyen kişidir. Viking bayanları, evin ve ailenin yönetiminde mühim bir rol oynarken, erkekler muharebede ve ticarette etken olarak yer alırlardı.

Viking toplumunda, toplumsal yapı son derece katıydı. Toplumun en alt tabakasında köleler yer alırken, en üst tabakasında kral ve soylular vardı. Vikingler içinde, pek çok kuvvetli savaşçı ve önder de vardı. Bu liderler, Vikinglerin daha farklı bölgelere saldırmasına ve yeni bölgeler fethetmesine öncülük ettiler.

Vikinglerin hayat seçimi, mütevazı ve pratikti. Evler, ahşap ve çamurdan yapılmıştı ve sıcak kalması için çoğu zaman hayvan derileri ve yünlerle kaplanırdı. Yiyecekler, avcılık ve balıkçılıkla sağlanırken, hayvancılık da mühim bir yer tutardı. Vikingler ek olarak, ziraat ve ticaretle de uğraşırlardı.

Viking Savaşçıları ve Cenk Sanatı

vikingler

Vikingler, tarihin en meşhur savaşçı toplumlarından birisidir. Cenk, Viking kültürünün mühim bir parçasıydı ve Vikingler, cenk sanatında son derece uzmanlaşmışlardı. Vikinglerin cenk sanatı, stratejileri, cenk aletleri ve savaşçıları hakkında daha çok data edinmek, İskandinav evveliyatına dair pek çok garip data sunar.

Vikinglerin cenk sanatı, düşmanlarını etkisiz hale getirmek için değişik stratejileri içeriyordu. Mesela, Vikinglerin cenk sanatı taktikleri içinde, düşmanların moralini bozmak, şaşırtıcı saldırılar yapmak ve düşmanların zayıf noktalarını hedeflemek gibi yöntemler yer alırdı. Vikingler, cenk esnasında ilk olarak baltalar ve kılıçlar gibi kesici aletleri kullanırlardı, fakat bununla birlikte mızraklar ve yaylar gibi uzun menzilli silahları da kullanırlardı.

Viking savaşçıları, yürekli ve korkusuz olarak bilinirlerdi ve bir çok vakit düşmanlarını gözleri korkmadan karşılamışlardır. Vikingler, harbe gitmeden öncesinde ritüeller yapar ve tanrılarından yardım isteyerek kendilerini harbe hazırlarlardı. Muharebeye hazırlandıktan sonrasında, Vikingler ilk olarak hücum stratejileri kullanır ve pek çok durumda, beklenmedik saldırılar yaparak düşmanlarını şaşırtırlardı. Vikingler, düşmanlarını yenmek için her yolu dener ve savaşın sonucunu belirleyecek her türlü pozitif yanları kullanırlardı.

Viking Tanrıları

vikingler

Vikingler, İskandinav halklarının bir parçasıdır ve M.S. 8. yüzyıldan 11. yüzyıla kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir. Vikingler, savaşçı bir toplumdu ve yelkenli teknelerle gezi ederek Avrupa’nın çeşit çeşit yerlerine saldırılar düzenliyorlardı.

Vikingler, çoktanrılı bir din olan “İskandinav Mitolojisi”ni takip ediyorlardı. İskandinav Mitolojisi, Odin, Thor ve Freyja gibi tanrıları içerisinde bulundurur. Bu tanrılar, Vikinglerin yaşamının her yönünü tesir eden mühim figürlerdi.

Odin, İskandinav Mitolojisi’nin en meşhur tanrılarından birisidir. Bilgeliğin ve savaşın tanrısı olarak kabul edilir. Ek olarak, ölülerin ruhlarını Valhalla adında olan cennetlik bir yere taşıdığına inanılır.

Thor, gök gürültüsü ve yıldırımların tanrısı olarak kabul edilir. Vikingler, harbe gitmeden öncesinde Thor’a yakarma ederek muharebede başarı erişmek için ondan yardım istiyorlardı.

Freyja, güzellik, aşk ve doğurganlık tanrıçası olarak bilinmektedir. Viking bayanları, doğum yaparken Freyja’ya yakarma ederek güvenilir bir doğum yapmaları için ondan yardım istiyorlardı.

Bu tanrılar, Vikinglerin hayatında fazla mühim bir rol oynadılar ve İskandinav Mitolojisi, Vikinglerin kültürünün bir parçasıydı. Vikinglerin harbe gitmeden öncesinde tanrılara yakarma ederek yardım istemeleri, muharebede başarı erişmek için bir tür ayin olarak kabul ediliyordu.

Nors Mitolojisi’nde Dokuz Dünya

vikingler

Tıpkı Yunan tanrıları gibi Nordik tanrılarının da her biri yaşamın mühim bir özelliğinden mesuldür. Her tanrıya yol göstermeleri karşılığında adak sunulur.

Nors tanrılarını iki boyda inceleyebiliriz: Birincisi Asgard’da yaşayan, gökyüzünün savaşçı tanrıları Aesir boyu; ikincisi ise Vanaheim’da karşılanan, doğurganlık ve toprak ile ilgilenen Vanir boyudur.

Tanrıların yargı sürdüğü dokuz dünyadan oluşmuş bulunan evren üçe ayrılır: 

  • Aesirler’in Evi Asgard
  • İnsanların Evi Midgard (Orta Dünya)
  • Ölülerin Evi Niflheim

Dokuz dünyanın her biri Yggdrasil olarak malum Dünya Ağacı tarafınca birbirine bağlıdır ve her dünyada insanoğlu, elfler, cüceler, tanrılar ve öteki garip yaratıklar yaşar. Dokuz dünyanın en kutsalı olan Asgard’a gökkuşağından bir köprü ile ulaşılır.

Vikingler kimdir?

Vikingler, İskandinav kökenli bir halktır ve M.S. 8. yüzyıldan 11. yüzyıla kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir. Savaşçı bir cemiyet olarak bilinirler ve yelkenli teknelerle Avrupa’nın çeşit çeşit yerlerine gezi ederek saldırılar düzenlerlerdi.

Vikingler nereden geliyor?

Vikingler, Norveç, İsveç ve Danimarka’dan gelirler. İskandinav yarımadası ve şimal Avrupa’da yaşıyorlardı.

Vikinglerin neden saldırıları vardı?

Vikingler, ganimet erişmek ve topraklarını genişletmek için saldırılar düzenliyorlardı. Fakat bununla birlikte tecim yollarını da denetlemek için denizdeyken savaşlar yapıyorlardı.

Vikinglerin dini neydi?

Vikingler, İskandinav Mitolojisi olarak malum çoktanrılı bir dine inanıyorlardı. Odin, Thor ve Freyja gibi tanrıları takip ediyorlardı.

Vikinglerin teknolojisi nelerdi?

Vikinglerin teknolojisi, vapur yapımı, demir işleme ve ziraat alanlarında son derece ileri seviyedeydi. Vikingler, yelkenli teknelerle gezi edebilen ilk toplumlardan biriydi.

Vikinglerin bayanları harbe katılır mıydı?

C: Vikinglerin bayanları harbe katılmazlardı, fakat müdafa amacı ile tabanca kullanabilirlerdi. Ek olarak, Viking bayanları işlerin yönetiminde ve toplumun öteki alanlarında mühim bir rol oynarlardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*