Terleme Sorununu Çözmenin 10 Doğal Çözümü

 Koltukaltı terlemesi, nerede ise her insanın devamlı karşılaşmış olduğu ve bilhassa sıcak yaz günlerinde insanı zor durumda bırakan bir problemdir. Terleyen insanlar toplumsal hayatında birtakım huzursuzluklar yaşayabilir. Mesela, bireyler iş hayatında yada yakınları ile birlikteyken birilerinin kendisinin ter koktuğunu anlamasından naturel olarak çekinebilir. Pek çok insan terleme problemine pahalı spreyler ve kremlerle tedbir almaktadır. Fakat evinizde kullandığınız besinlerle de terleme sorununu çözebilirsiniz.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Terlemeyi Ortaya Çıkaran Durumlar

Tüm insanlar belli oranda terler. Fakat durum bazılarında birazcık daha yüksek seviyededir. Bu nedenle belirtilen grubun terleme problemine birazcık daha ciddi yanaşması gerekmektedir. En fazla terleyen bölgemiz koltukaltıdır. Koltukaltında apokrin ter bezleri daha çok salgılandığı için bakteri oluşumu ortaya çıkmaktadır. Aynı biçimde genital bölge için de bu durum geçerlidir. Stres, hormonal problemler, beslenme durumları, şişkinlikler gibi şeyler terlemeyi daha da artırır.

  İşte terlemeye naturel çözüm olabilecek besinler şunlardır;

1. Elma Sirkesi

Terlemeyi Ortaya Çıkaran Durumlar

Elma sirkesi cildin Ph seviyesini dengede tutarak koltukaltında bakteri oluşumunu engeller. 1 bardak suya azca oranda elma sirkesi ilave edin, yatmadan öncesinde pamukla koltukaltlarınıza sürün. Elma sirke ile karıştırılmış su sizi haddinden fazla uzun süre terlemeden koruyacaktır.

2. Limon

Terlemeyi Ortaya Çıkaran Durumlar

Limon suyu terlemeyi ve kokuyu ortadan kaldıran mükemmel vasıtalardan birisidir. Bir dilim limonu birazcık koltuk altınıza koyun ve kurumasını bekleyin. Bir gece süresince beklemeye alın ve ertesi sabah sudan geçirin, gün boyu ter ve kokusunu sizden uzak tutacaktır.

3. Domates

Terlemeyi Ortaya Çıkaran Durumlar

Domatesi ezerek hamur harcı haline getirin ve koltuk altınıza sürün. Sürdükten sonrasında 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonrasında ılık su yardımı ile sudan geçirin. Bunu yedi gün devamlı yapmış olursanız cildiniz normale dönmesini elde etmiş olmuş olursunuz. 

4. Patates

Terlemeyi Ortaya Çıkaran Durumlar

Ter bezlerinin ürettiği ter miktarını vücut pH seviyesini dengeleyerek kontrol eder. Kullanacağınız patatesin temiz olduğundan güvenilir olun ve dilimler haline kati. Çok fazla terleme olan bölgeye dilimleri sürün.

5. Hindistan Cevizi

Terlemeyi Ortaya Çıkaran Durumlar

Vücudunuzda en fazla terleme olan bölgeye Hindistan cevizi uygulayın. İyice emilmesi için masaj yapın. Deodorant tipi haline getirmek isterseniz Hindistan cevizi yağı ve kabartma tozunu karışmasını sağlayarak güzel bir karışım elde edersiniz.

6. Siyah Çay

Terlemeyi Ortaya Çıkaran Durumlar

Ilık suya çay poşetini koyun ve bir kaç dakika ıslatın. Şayet elleriniz ve ayaklarınız için kullanacaksanız, siyah çayı ıslatmak için kullandığınız suyu kullanabilirsiniz. Koltuk altı için iyice ıslatılmış siyah çay poşetlerini koltuk altına yerleştirerek uygulayın.

7. Su

Terlemeyi Ortaya Çıkaran Durumlar

Devamlı olarak su içtiğinizde vücudunuzdan toksinler ter yerine idrarla atacaktır. Bu da daha azca terlemeniz anlamına gelir. Su içmek hem de strese yol açan etkenleri azaltır. Günlük içmeniz gerekmekte olan su miktarını kesinlikle ihmal etmeyin.

8. Kabartma Tozu

Terlemeyi Ortaya Çıkaran Durumlar

Bedende bulunan çok nemi emer ve çok fazla terlemeyi ortadan kaldıran kabartma tozu, son aşama etkilidir. İlk Başta yarım çay bardağı suyu, 1 çay kaşığı kabartma tozu ile karıştırın. Daha sonrasında terleme problemi yaşadığınız bölgelere bu karışımı yedirin. 15 dakika kadar bekledikten sonrasında ılık su ile durulayın. Haftada 2 defa bu işlemi yapmak terlemenin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

9. Alıç Çayı

Terlemeyi Ortaya Çıkaran Durumlar

Terlemeyi önleyen bitki çayları içinde yer edinen alıç çayı günde bir bardak içilmelidir. Aktarlardan kolay bir şekilde bulabileceğiniz bu çay çok fazla terleme problemine iyi gelir, ek olarak kan basıncını da düzenler. Stresi azaltan alıç çayı solunum sistemini de rahatlatır.

10. Karabaş Otu

Terlemeyi Ortaya Çıkaran Durumlar

Terlemeyi önleyen bitkiler denildiği vakit akla gelen karabaş otu, bir bardak suda 5 dakika kadar kaynatılır. Sonrasında demlenmeye bırakılır ve içilir. Kansere karşı koruyucu etkisi ile malum karabaş otu, terlemeyi düzenler. Daha azca terlemenize destek sağlar.


Neden terleriz?

Terleme iki biçimde ortaya çıkmaktadır. İlk Başta terleme, psikolojik etkenler, stres, utanma gibi duygusal değişimlerle ortaya çıkmaktadır. İkincil terleme ise, birtakım hastalıklar, menopoz periyodu, yüksek tansiyon, ilaçlar, kafein veya alkol gibi etkilerle oluşmaktadır. 

Terleme hangi yaşlarda artar?

Terleme bilhassa 18-25 yaş içinde daha fazla artan ve pek çok kişide görülmekte olan bir problemdir. Çok fazla terleme yaşın ilerlemesiyle beraber azalabilmektedir. Fakat ileri yaşlarda da terleme problemi görülebilmektedir.

Kimlerde çok fazla terleme görünebilir?

Her insan 4 milyon ter beziyle doğup, erişkinlik döneminde bu bezlerin tamamı etken hale gelmiş olarak, vücudun ısı, tuz ve sıvı dengesi sağlanmaktadır. Terleme en fazla koltuk altı, avuç içi ve ayaklarda görünür. Her insanoğlunun terleme oranı kişideki ter bezi oranına gore değişim gösterir. Erkeklere gore hanımlarda ter bezi daha fazladır. Fakat erkeklerdeki ter bezleri de hanımlarda ki ter bezlerinden daha aktiftir.

Botoks ile terleme çözülebilir mi?

Botok metodu ile yöntem ile 6 ay süresince çok fazla terlemeden %80 gibi bir oranla kurtulmak muhtemel. Botoks yönteminde ilk olarak lokal anestezik krem uygulaması yapılıyor. 15 dakika sonrasında ise botolinium toxin olan botoksu enjekte ediliyor. Bu uygulama terlemeye yol açan sempatik sinir uçlarını geçici olarak bloke ediyor.

Çok fazla terleme tedavisi nasıl olur?

Çok fazla terlemeyi Tamamıyla ortadan kaldırmak için secret metodu kullanılabilir. Secret yönteminde cihazın başlığındaki 25 altın iğne ile cilt altındaki 3,5 mm derinlikte doğrusu dermis katmanında bulunan ter bezleri RF ısısı kullanılarak tahrip edilir. Bu şekilde terleme büyük oranda kesilir. Secret tedavisi ile şahıs 1-2 yıl içinde çok fazla terleme vakasından kurtuluyor. Uygulama son derece ağrısız ve hiçbir yan tesiri yoktur.

Koltuk altı terlemesi nasıl geçer?

Bilhassa koltuk altında tesirli olan tedavi metodu ‘botulinum toxin enjeksiyonu’ sinirlerin geçici olarak bloke edilmesidir. Son olarak cerrahi müdahaleler de olabilir. Mesela ter bezleri, yakılarak veya lazerle yok edilebilir.

Çok fazla terlemeye sebep olan yiyecekler nedir?

Yemeklerde kullanılan monosodyum glutamat bir katkı maddesi olup birtakım yemeklere lezzet katmak amacı ile kullanılır. Bu madde de terlemeyi tetikler. Onun haricinde kafein, acı soslar, körü ve kimyon çok fazla terlemeye sebep olan öteki yiyeceklerdir.

Ayak terlemesi nasıl önlenir?

Bilhassa ayak terlemesiyle beraber mantar enfeksiyonu da artmaktadır. Bunun önüne geçmek için yazın sandalet ve hava alabilen açık ayakkabılar tercih edilmelidir. Aynı ayakkabının 2 gün süresince giyilmemesi gereklidir. Çok fazla terleyen ayaklarınız var ise, çoraplar da sürekli olarak değiştirilmeli ve ayaklar yıkanmalıdır.

En fazla terleyen bölgeler neresidir?

En fazla terleyen bölgeler çoğu zaman, avuç içi, ayak tabanı, koltuk altları ve baş bölgesidir. Bu durumu yaşayan kişilerin de günlük yaşamı negatif etkilenmektedir. Mesela elleri terleyen bireyler, anahtarı çevirirken zorlanıyor ve yazı yazarken zorlanma gibi durumlar yaşayabiliyorlar. Terlemeyle giysilerde lekelenmeler oluşur. Hepsinden önemlisi de terleme oluştuğu için deri devamlı nemli kalmaktadır. Bu da deri enfeksiyonlarına davetiye çıkarmaktadır.

Terlemenin sebep olduğu problemler nedir?

Terlemenin çok fazla olduğu durumlarda insanın günlük yaşamını etkilemektedir. Mesela; insanın giysisi bozulur, kötü koku yayar, bu da insanın rahatsız olmasına sebep olur. Ek olarak bilhassa el terlemelerinde şahıs herhangi bir şey tutamaz, tokalaşamaz ve ellerini gizleme ihtiyacı hissetmektedir.

Terleme kokusu nasıl engellenir?

Çok fazla terleme neticesinde meydana gelen kokuyu engellemek için ilk öneri edilen metot deodrant, krem ve solüsyonların kullanılmasıdır. Fakat bu metot uzun soluklu ve devamlı tesirli olmayabilir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*