Tarihle İç İçe Olan Hatay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2019 senesinde açıklanan rakama nazaran 1,61 milyon kişilik nüfusa sahip olan Hatay, Türkiye’nin en kalabalık 13. şehri olarak dikkat çekiyor. Milattan öncesinde yaşamın bulunmuş olduğu bu kent, birbirinden değişik medeniyetlere ev sahipliği yaptığından ötürü kültürel zenginliğiyle hayranlık uyandırıyor.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Bir zamanlar Hristiyanlığın merkezi olan Hatay, günümüzde dahi değişik dinden insanların bir arada sulh içerisinde yaşamasıyla örnek olarak gösteriliyor.

Arap, Türk, Ermeni, Kürt ve daha pek çok ırk için mühim bir yere sahip olan Hatay, geçmişiyle merak uyandırıyor. Bu nedenle hazırlamış olduğumuz içeriğimiz, Hatay hakkında bilmedikleriniz ve bilmenizde fayda olacak tüm detayları barındırıyor.

İşte Hatay hakkında bilinmesi gerekenler…

Hatay’ın Kısa Tarihçesi

Hatay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’nin en eski şehirleri içinde bulunan Hatay, yapılan çalışmalarda elde edilmiş bilgilere nazaran M.Ö 100.000 ile 40.000 zamanından beri yaşamın olduğu bir yerdir. Orta paleolitik, Neolotik, Kalkolit dönemlerde ve Tunç Çağı’nda genel olarak kullanılan bir yerleşim yeridir. Tunç Çağı’nda Akat beyliği, M.Ö 1800-1600 yılları aralığında Yamhad Krallığına bağlı olan Hatay, M.Ö 17. yüzyılda Hititlerin hakimiyetine geçmiştir. Peşinden M.Ö. 1490 senesinde Mısır hakimiyetine giren Hatay, daha sonraları sırasıyla Urartular, Asurlular ve Perslere ev sahipliği yapmıştır.

M.Ö.333 senesinde Büyük İskender tarafınca yenilgiye uğrayan Persler, Hatay’ı Makedonlara teslim etmek mecburiyetinde kalmışlar. Büyük İskender’in vefat etmesiyle beraber generalleri tarafınca paylaşılan Hatay’da M.Ö. 300 senesinde Antakya şehri kurulmuştur. Takvimler M.Ö. 64’ü gösterdiğinde Roma İmparatorluğuna katılan Antakya, Suriye eyaletinin başkenti olmuştur. Bu şekilde Hristiyanlık ilk kez Kudüs haricinde bir yere yayılmış ve Hz. İsa’ya inananlara ilk kez Hristiyan denmiştir. M.S. II. yüzyılda Roma İmparatorluğunun üçüncü büyük şehri olan Antakya, tecim ve ihracat yönünden son derece gelişmiştir.

395 senesinde Roma İmparatorluğunun ikiye ayrılmasıyla birlikte Doğu İmparatorluğu sınırları içinde kalan Antakya, 638 senesinde İslam orduları tarafınca fethedilmiştir. Peşinden Halep’e bağlanan Hatay, 969 senesinde Bizanslılar tarafınca ele geçirildi. Haçlı seferleri esnasında da mühim rol oynayan Hatay, Memlüklüler tarafınca Haçlıların elinden kurtarılmıştır. 9. ve 10. yüzyılda bölgeye fazla sayıda Türk nüfusunun gelmesiyle yavaş yavaş Türkleşmeye başlamış olan Hatay, Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah tarafınca Selçuklu İmparatorluğuna dahil edildi.

Tarihler 1516 yılını gösterdiğinde Yavuz Sultan Selim tarafınca fethedilerek Osmanlı İmparatorluğuna bağlanan Hatay, öncesinde Halep’e bağlı bir sancak arkasından da kaza olmuştur. 1918 yılına kadar Osmanlı İmparatorluğuna bağlı olan Hatay, 1. Dünya Savaşı sonrası Fransızlar tarafınca işgal edilmiştir. 18 sene süresince Fransızların hakimiyeti altında kalan Hatay, 1938 senesinde bağımsız bir devlet haline gelmiştir. Tarihler 7 Temmuz 1939 yılını gösterdiğinde Hatay meclisi tarafınca alınan kararla Türkiye’ye bağlanan Hatay, aynı yılda ilçe olarak yönetilmiştir.

Hatay’ın İklimi

Hatay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı olan Hatay, Akdeniz iklimine sahiptir. Senelik ısı averajının 15-20 aşama içinde değişmiş olduğu Hatay’da dağlık kesimler daha serin olmaktadır. Senelik yağış miktarı ortalama olarak 877 – 1174 mm olan Hatay’da yılda bir tek bikaç gün kar yağmaktadır. Bitki örtüsü olarak baktığımız dağların 800 m yüksekliğe kadar olan kısımlarında maki, 800 – 120 m içinde kayın, kızılcık, meşe, ardıç, kavak ve çınar ağaçları; 1200 metrenin üzerinde yer edinen bölümde ise karaçam, kızılçam ve sedir ağaçları yer verilmiştir. %44’ü ekili, %38’i orman ve maki, %14’ü davet ve meralardan oluşmuş bulunan Hatay’da her çeşit bitki yetişebilmektedir.

Hatay’ın Coğrafyası

Hatay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İskenderun Körfezi’nin doğu kıyısında yer edinen Hatay, Suriye, Kilis, Gaziantep, Osmaniye ve Adana ile komşudur. 5.524 kilometre kare yüz ölçümüne sahip olan Hatay, %46,1 dağ, %33,5 ova ve %20,4 platolardan oluşmaktadır. Nur Dağları (Amanos), Kel dağı ve Suriye platoları içinde kalan Hatay, her çeşit bitkinin yetiştiği Amik Ovasına sahiptir.

Şehrin en mühim su deposu olan Asi nehri, Lübnan’dan doğup öncesinde Suriye arkasından da Türkiye’ye doğru ters yönde akmaktadır. Dünya’da ters tarafa akan tek dere olmasıyla malum Asi nehri, 556 kilometredir. Asi nehrinden sonrasında gelen en mühim su kaynakları ise Büyük Karaçay, Ufak Karaçay, Afrin ve Karasu çaylarıdır. Şifalı su deposu yönünden de varlıklı olan Hatay, Erzin ve Reyhanlı ilçelerinde yer edinen kaplıcalar haricinde tesis bulunmayan pek çok minik kaplıca suyuna sahiptir.

Hatay’da çoğu zaman tahıl, zeytin ve meyankökü yetiştirilmektedir. En mühim ziraat ürünleri ise, buğday ve pamuktur. Meyve olarak turunçgiller, üzüm, incir, erik ve Trabzon hurması yetiştirilmektedir. Hatay’ın kıyı kesimlerinde balıkçılık, köy kesimlerinde ise tavukçuluk yapılmaktadır. Hatay’ da yer edinen madenlerde altın, alüminyum, asbest, demir, dolomit, fosfat, demir, mermer, krom, kireçtaşı ve manyezit bulunmaktadır ve bu rezervlerin çoğunda üretim yapılmaktadır. Ek olarak Türkiye’nin 3. en büyük limanına sahip olduğu için da deniz ticareti açısından mühim bir konumda yer edinen Hatay, deri, dokuma ve giyim gibi sanayisiyle de ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

Hatay’ın İlçeleri

Hatay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Verimli topraklarıyla dikkat çeken Hatay’ın toplamda 15 ilçesi bulunmaktadır. Bunlar; İskenderun, Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Payas, Reyhanlı, Samandağ, Yayladağı’dır. Merkez ilçesi Antakya ve Akdeniz’in en mühim limanına sahip olan İskenderun, şehrin hem en büyük hem de ekonomik olarak en gelişmiş ilçeleridir.

Hatay’ın İl Trafik Numarası ve Alan Kodu

Hatay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hatay’ın il trafik numarası doğrusu plakası 31’dir. Hatay’da bulunan durağan(durgun) hatların aranabilmesi için lüzumlu olan alan kodu ise 0326’dır.

Hatay’a Nasıl Gidilir?

Hatay genel özellikleri nedir?

5.524 kilometre kare yüzölçümüne sahip olan Hatay, %41 dağ, %33.5 ova ve %20.4 platolardan oluşmaktadır. İskenderun, Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Payas, Reyhanlı, Samandağ, Yayladağı ilçelerinden meydana gelmiş olan Hatay’ın en büyük beldeleri ise İskenderun ve Antakya’dır.

Hatay ilinin eski ismi neydi?

Hatay, Osmanlı vaktinde İskenderun yada Antakya olarak anılıyordur.

Hatay ne ile ünlüdür?

Hatay’ın meşhur lezzetleri içinde; künefe, sini kebabı, humus, sarmaiçi, biberli ekmek ve abagannuş yer verilmiştir.

Hatay bizim için neden {önemlidir}?

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de son derece mühim olan Hatay, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’in güvenliği adına kilit noktada yer verilmiştir. Ek olarak Türkiye’nin çıkarlarının korunması içerisinde mühim jeopolitik konumda bulunan Hatay, limanıyla da deniz ticaretinde yarar sağlamaktadır.

Hatay’da en fazla ne üretilir?

Neredeyse tüm sebze ve meyvenin yetişebildiği Hatay’da, turunçgiller, kabak, zeytin, Trabzon hurması, yenidünya, bamya, bezelye, pazı, pamuk, patlıcan ve sarımsak gibi ürünler ön plana çıkıyor.

Hatay adını kim koydu?

Hititler vaktinde bölgede yer edinen Hattena Krallığından türetilen Hatay, 1936 senesinde Mustafa Kemal Atatürk tarafınca konulmuştur.

Hatay’ın sembolü nedir?

Mitolojik hikayelerde fazla çok geçtiğinden ötürü Hatay’ın sembolü defne ağacıdır.

Hatay’da hangi dinler var?

Geçmişten günümüze kadar pek çok dine ve ırka ev sahipliği meydana getiren Hatay’da İslam, Hristiyanlık ve Musevilik dinlerine mensup bireyler yaşamaktadır. Cami, kilise ve havralar yan yana ve insanoğlu sulh içerisinde yaşamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*