Süleyman Soylu deprem bölgesinden duyurdu! Acil yıkılacak binalara girilmesi kesinlikle yasaktır – Trabzon Haber, Son Dakika Trabzonspor Haberleri

Afet bölgesinde hasar tespit emekleri sürdüğünü belirten Süleyman Asil şu biçimde konuştu;”Depremin meydana getirmiş olduğu enkazda arama-kurtarma emekleri yapılıyor. Ağır hasarlı binalar çıktı. Bu tespit emek vermesi devam ediyor. Vatandaşımıza data vermek isteriz. Bu sonuçlar nihai sonuçlar değil. İtiraz edilebilir. Orta hasarlı bir binası olan vatandaşın itirazı üstüne binası yeniden incelenebilir.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Evi azca hasarlı olan bir insanımız, yeniden değerlendirilmesini isterse takımlar yeniden oraya gidecektir. Bu iş sonuçlanana kadar herhangi bir işlem yapılmayacaktır. Acil yıkılacak binalara katiyen girilmesi yasaktır. ‘Benim orada eşyam var, 1 saat girim’ benzer biçimde bir durum söz mevzusu değildir. Artçı Zelzele bizlere göstermiştir ki, zelzele hareketliliği devam ediyor. Bütün kolluk birimlerimize yönerge verdim. Kimse bu evlere giriş yapmayacak. Buradan bir eşya taşımaya yönelik bir süreç söz mevzusu değil, girilemez yasaktır.

“EŞYA YARDIMI YAPILACAK”

Ağır hasarlı binalarımızda geçmişten gelen bir prosedür var. Ağır hasarlı binalara girmek de yasaktır. Bir binaya girilip girilmeyeceğine hocalarımız karar verir. Art arda gelen depremlerin arkasından buraya kısa süreli binaya girilmesi de yasaktır. Ağır hasarlı binalara girmek de artık yasaktır. Pekala ne yapılacaktır? Daha önceki uygulamalarımızda olduğu benzer biçimde hem AFAD, hem de Aile bakanlığımız eşya yardımını yapmış olacaktır.

Bir emek harcama yapılıyor. Biz her yılbaşında bu miktarları belirleriz fakat burada değişik bir durum söz mevzusu. ‘Bu şehirleri nereye kuracaksınız?’ diye bir sual söz mevzusu. Çevre ve Şehircilik Bakanımız bütün illerimizi dolaşıyor. Dün Gaziantep’te 6 saatlik hocalarla her il teke tek değerlendirerek, ortaya bir emek harcama ortaya koydular. Bütün valiliklerimize söyledik. O şehrin paydaşları bir araya gelinecek. Bunu 48-72 saat içinde yapılması noktasında salık verdik.

TAŞIMACILIKTA FAHİŞ FİYAT

Gene daha farklı bir sorun daha var. Taşımacılıkta fahiş fiyatlar gördük. Bunun hesabını devlet de sorar Tanrı da. Burada insanoğlu canını zor kurtardı. Bunun üstünden bir istismar yapmak kötülüktür. Bu mevzuda OHAL’in çerçevesinde lüzumlu talimatları verdik. Fahiş yada vatandaşı sıkıştırıcı bir kusur görülürse gereği yerine getirilecek. İlgili sivil müesseselerinin, ilgili tecim odalarının da bu tespiti yapması gerekmektedir. Bu etik bir meseledir. İşini iyi yapanlara da haksızlıktır. Ben meslek odalarının yerinde olsam, bu tarz şeyleri tek tek tespit eder ve tekrar üye olmamalarını sağlardım. Keşke şöyleki bir kanunlarımız olsa bile yaşam boyu ticaretten men edilseler. Diğeri dünya korkusu yok olmuş insanoğlu, bu mevzudan istifade etmeye çalışıyorlar. Kiraların ciddi bir halde yükselmesi ayrı bir istismar. O yıkıntı altında saatlerce, günlerce kalıp Tanrı’ın lütfuyla hayatta kalanların ahı meblağ. Bu paranın hiçbir hayrını görmezseniz. Bu kirayı artıranlar vicdan sahibi değillerdir. Şundan dolayı bu 1 sene süresince hep beraber yükleneceğimiz bir süreçtir. Bu bir tek bir kanun meselesi değildir, etik meselesidir.

“KİRACILARA 2 BİN TL KİRA DESTEĞİ VERİYORUZ”

Konteyner şehirle ilgili bir koşullar dizinimi vardır. Normal olarak ki bu şehirlerin toplumsal donatıları vardır. Şayet köylerde gereksinim olursa, evi de yıkılmışsa ve daha farklı yere de gitmiyorsa, evinin önüne konteyner getirdiğimiz oldu. Kimler istifade edebilir? Birincisi yıkık ev sahibi olanlar, ağır hasarlı ve acil yıkılacak ev sahibi olanlar konteynırdan yaralanabilirler. Bu geçmişte de böyleydi şimdi de bu şekilde. Fiilen evi yıkılan ve daha farklı oturacak yeri olmayan, fiilen evi orta hasarlı olup oturabileceği evi olmayan, şayet yer kalırsa kiracılar. Burada 15 bin TL taşınma parası alınabilir. Koşullar da eskiden aynıydı. Kiracılara 2 bin TL kira desteği veriyoruz. Daha öncesinde asla bu şekilde bir destek verilmedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*