Sokak Sanatı Graffiti Hakkında Bilinmeyen 15 İlginç Bilgi!

Bütün dünyada genel bir kültür olarak devam eden graffiti sanatı ile ilgili daha öncesinde duymadığınız detayları sizler için bir araya getirdik. Aşağıda yer edinen bölümde graffiti sanatıyla ilgili gerçekleri bulabilirsiniz.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Graffiti Hakkında İlginç Bilgiler

Graffiti, türlü türlü şekillerde ortaya çıkmış, dünyanın her yerinde bilhassa gençler tarafınca sevilerek yapılan bir sanat dalıdır. İlk başlangıçta oldukça fazla reaksiyon alan ve yasadışı olarak kabul edilen sokak sanatı, günümüzde legal olarak yapılmaktadır. Grafftiler, profesyonelce yapıldığı vakit şehre renklilik katan çok büyük görünen duvar resimleridir. Bu içeriğimizde graffiti hakkında daha öncesinde duymadığınız şaşırtıcı detayları araştırdık.

İşte graffiti hakkında şaşırtan bilgiler;

1. Graffiti kelimesi adını, Yunanca’da yazmak manasına gelen “graphein” kelimesinden, İtalyanca’da ise çizik manasına gelen “graffito” kelimesinden almaktadır.

Graffiti Hakkında Bilgi

2. Los Angeles’ta her sene belediye işçileri tarafınca 30 milyon metrekarelik graffiti temizlenmektedir.

Graffiti Hakkında Bilgi

3. Bir oldukça grafiti icra eden sokak sanatçısı kimliğini ve itibarını koruma altına almak, yasal suçlardan kaçınmak için adını gizlemeyi tercih etmektedir.

Graffiti Hakkında Bilgi

4. Graffiti ilk önce 1960’ların sonlarına doğru Philadelphia’da adım atmıştır. Graffiti ilk olarak sanat içerikli emek harcamalar yapmak yerine politik açıklamalar yapmak yada çete bölgelerini işaretlemek için kullanılmaktaydı.

Graffiti Hakkında Bilgi

5. Bir çok graffiti sanatçısı kendisinin yazar olarak anılmasını ister. Yapmış olduğu çalışmalara etiket isminde olan imzasını atar.

Graffiti Hakkında Bilgi

6. Günümüzde doğrusu çağdaş zamanda en oldukça kullanılan graffiti malzemeleri marker kalem ve sprey boyadır.

Graffiti Hakkında Bilgi

7. Banksy, şablon sanatında harp karşıtı ve siyasal temalarla malum popüler bir graffiti sanatçısıdır. Oldukca anlamlı resimler yaparak kısa süre içerisinde ün kazanmıştır.

Graffiti Hakkında Bilgi

8. Graffiti neredeyse her ülkede yasa dışı olsa bile, dünya genelinde ortalama olarak 1.650 yasal graffiti duvarı bulunmaktadır.

Graffiti Hakkında Bilgi

9. Tesas’ta ortaya çıkmış olan “Yarn Bombing” graffiti çeşidi, örerek yada tığ işi malzemeler kullanılarak yapılır. Yapması en zorluk derecesi yüksek graffiti türlerinden birisidir.

Graffiti Hakkında Bilgi

10. İlk Başta yapılan ve malum çağdaş tarzda graffiti örneği antik Yunan kenti Efes’te bulunmaktadır. 

Graffiti Hakkında Bilgi

11. Aden noktası isminde olan graffiti çeşidi, çatılara yada üst geçit benzer biçimde ulaşılması zor alanlara yapılmaktadır. İsminin Aden noktası olmasının iki nedeni vardır. Birincisi oldukça yükseklerde yapıldığı için gökleri temsil eder. İkincisi ise graffitiyi icra eden sokak sanatçısının bir kaza yaşaması durumunda öl ve cennete git anlamını taşımaktadır.

Graffiti Hakkında Bilgi

12. Graffiti yazarları ilk önce çizmek istedikleri resmi kara kitap olarak isimlendirilen defterlerinde çizerler. Taslağı oluşturduktan sonrasında projeye başlarlar.

Graffiti Hakkında Bilgi

13. 1960’lı yılların sonlarına doğru ünlenmeye süregelen ve dünyaca malum ilk graffiti sanatçısı Darryl McCray’dır.

Graffiti Hakkında Bilgi

14. Graffiti yazarları içinde Graffiti’ye yeni başlayanlara oyuncak denir. Yazarlar içinde en çok deneyime ve saygıya sahip olanlara ise kral yada kraliçe denir.

Graffiti Hakkında Bilgi

15. Graffiti sanatı ve sokak sanatı içinde sadece bir fark vardır. Graffiti sanatında yazarlar dilediği benzer biçimde emek harcamalar yaparken sokak sanatında her insana hitap eden emek harcamalar yapılır.

Graffiti Hakkında Bilgi

Graffiti yapanlara ne ad verilir?

Graffiti yapanlara çoğunlukla Writer adı verilmektedir. Graffiti sanatı, son aşama saygı kıymet bir kültürdür. Günümüzde pek oldukça şahıs bu kültüre ortak olmaya iş koşturmacasındadır.

Grafiti yapmak yasak mı?

Grafiti yapmak, bir çok ülkelerde yasaktır. Fakat birtakım ülkeler grafiti sanatının, şehrin sokaklarına kelimenin tam anlamıyla can verdiği ve bunun zarar verici bir şey olmadığını düşünmektedir.

Graffiti bir sanat mıdır?

Graffiti bir sokak sanatıdır. Belirli bir kesime ve kültüre hizmet eden her türlü fiil çoğu zaman sanattır. Bununla birlikte bu kültüre emek veren insanların, yaratıcılığıyla ve hayal gücüyle ortaya koyduğu eserlerin karşılığını fazlası ile alması gerekmektedir.

Graffiti neden yapılır?

Graffiti sanatının pek oldukça yapılmış maksadı vardır. Hoş görünmeyen, yıkık ve fena görünen sokakları daha canlı hale getirmek için graffiti yapılabilir. Bununla birlikte politik yada toplumsal sorunların ifade edilmesinde fraffiti sanatı da kullanılabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*