Şaşkınlığa Uğratan Dünyadaki Festivaller ve Kültürler

En Güzel Festivaller ve Kültürler

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Dünya üstünde her ülkenin veya her ırkın kendine ilişik değişik etkinlikleri bulunmaktadır. Bu etkinlikler günümüzde festival olarak adlandırılmaktadır. Bu durum, zaman içinde insanoğlunun eğlence anlayışına empoze edilen bu etkinlikler amacından azca da olsa sapmış olsa bile insanları bir araya getirme noktasında ve turizm sektörü bakımından enerjisini korumaktadır.

İşte dünya üstündeki en keyifli ve acayip festivaller;

1. Holi Festivali – Hindistan

En İlginç Festivaller

Hindistan’da iyiliğin kötülüğe olan zaferi ve boyaların baharın gelişiyle beraber tabiatın uyanışını simgelediğine inanılıyor. Holi Festivali, her sene baharın gelişiyle beraber ilk dolunay vakti kutlanıyor. Festival, adını ise iyiliğin kötülüğe karşı zaferini simgeleyen “Holika” dan alıyor. Festival, Hindistan’ın aynı zamanda Bangladeş ve Pakistan’da da her sene geleneksel olarak kutlanıyor.

2. La Tomatina – İspanya

En İlginç Festivaller

”La Tomatina” domates festivali her sene Ağustos ayının son Çarşamba günü İspanya, Valencia civarlarındaki Bunol şehrinde düzenleniyor. Domates savaşının neden yapıldığını kati olarak bilinmemekle beraber 1944-1945 yılından beri devam eden bu savaşın dostlar içinde başlamış ve ondan sonra geniş bir kesime yayılmış olabileceği olasılığı yüksek gibi görünüyor.

Daha kuvvetli bir teoriye gore ise sevilmeyen bir belediye başkanını protesto etmek için atılan domatesler bir muharebeye dönerek de heyecanlı bir hal alınca her sene tekrarlanmasına karar verilmiştir. İspanya’nın Francisco Franco hakimiyeti altındaki dönemde hiçbir dini inanışa ehemmiyet verilmemesinden ötürü domates savaşı yasaklanmıştır. Fakat 1970’li senelerde bu yönetimin yıkılmasından sonrasında eski geleneğe devam edilmiştir.

3. Afrika Erkeklik Sınavları

En İlginç Festivaller

Etiyopya’nın Hamar kabilesinde ise bir adamın erkek kabul edilebilmesi için garip bir anane mevcut olan. Teste girecek olan adamın kız arkadaşları öncesinde kontrol alanında dans ediyorlar, sonrasında büyükleri tarafınca sopayla dövüyorlar ta ki vücutlarında yaralar oluşana dek. Bu durum kızların arkadaşlarına olan bağlılığını gösteriyor. Hemen sonra genç delikanlı 4 tane boğa/öküz/dananın üstlerine çıkıyor ve düşmeden bir ileri bir geri 3 tur yapmak suretiyle erkekliğini duyuru ediyor. Ancak gördüğünüz gibi aslına bakarsak bu turu tamamlayamamış olsa dahi açıkca her şey ortada…

Etiyopya’nın bir öteki kabileleri Bodi ve Surma kabileleri de gelenekleri ile herkesi şaşırtıyor… Kabile üyelerinin vücutlarına yapmış oldukları bu yara izleri bir olgunluk göstergesi olarak sayılıyor. Yaraların iyileşememe buna bağlı olarak sıtmaya yakalanma riski de bulunmakta ve hal böyle olunca bu duruma dayanamayıp ölenler de olabiliyor. Etiyopya’da günümüzde de hala daha devam bu anane insan vücuduna hakkaten de fazla büyük acı vermektedir.

4. Sallanan Tabutlar – Filipinler

En İlginç Festivaller

Filipinler Sagada’da bulunan kireç taşlarından oluşmuş mağaralar, ”Bölge Ölülerinin Evleri” olarak kabul ediliyor. Bir fazla insan mağaralara gömülürken, uzun süredir süre gelen bir geleneğe gore, tabutlar da ölünün gömüldüğü mağaranın dışarısına asılıyor. Görüntü İstanbul’un plazalarla kaplanması kadar korkulu.

5. Songkran Su Festivali – Tayland

En İlginç Festivaller

Tayland’da Nisan ayında kurak geçen günlerin peşinden uzun süredir beklenen yağmurlu mevsimin başlangıcını müjdeler. Myanmar, Laos ve Kamboçya’da da her sene kutlanan bir yeni sene bayramıdır ve bu keyifli festivalde bütün ülke bikaç gün tatile girer. Bir tek su sıkmak ve herkesi ıslatmakla kalmazlar; beyaz pudraları yakaladıklarının yüzlerine sürerler. Doğal olarak bu son derece garip sahnelerin meydana gelmesine neden oluyor.

Songkran, bir tek insanların gelen geçeni ıslattığı bir festival değildir. Yeni sene döneminde tapınakların ve Budha heykellerinin temizlenip, yıkanması bir gelenektir. Mukaddes ritüeller eşliğinde yapılan bu temizleme geleneğinin, günümüzdeki popüler yansıması ise insanların bu günü, bir parti ve eğlenceye dönüştürmüş olması.

6. Roswell Ufo Festivali – Amerika

en-ilginc-festivaller-005.webp

ABD Birleşik Devletleri’nin New Mexico eyaletinde bulunan Roswell kasaba her sene Haziran ayında düzenlenen festivalde tarihin en tartışmalı vakalarından birini kutlamak suretiyle garip bir etkinlik gerçekleştiriliyor. 8 Temmuz 1947 senesinde New Mexico eyaletinin Roswell kasabası civarlarında Amerika’nin eyaletinde orman servisi için kurtarış pilotluğu meydana getiren Kenneth Arnold’un Washington Eyaletindeki Cascade Dağları üstünde aramaya çıkışının ve tahminlere gore dört metre yükseklikte saatte 222.000 kilometre hızlı bir şekilde giden dokuz disk biçiminde uçan daireler gördüğünü iddia edişinin iki hafta sonrasında bir uzay gemisi ele geçirildiği duyuldu. Fakat ertesi gün Amerika ordusu bu haberi yalanlayarak bunun bir meteoroloji balonu olduğunu iddia etti.

Her sene Haziran ayında düzenlenen festivalde insanoğlu uzaylı kostümleriyle sokakları dolduruyor, festivalde ek olarak UFO mevzusunda bilgilendirici etkinlikler ve dersler de veriliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*