Sanal Şiddet Nedir? Nedenleri ve Etkileri

Sanal sertlik, bilhassa toplumsal medya ve öteki web platformları üstünden meydana gelen pek çok değişik eylemi kapsar. Bu eylemler içinde tehdit, rahatsız etme, kara çalma, hakaret, şantaj, nefret söylemi, yayınlanması istenmeyen fotoğraf yada videoların paylaşılması ve öteki benzeri davranma şekilleri yer almaktadır.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Sanal Sertlik Nedir?

Sanal Şiddet

Sanal sertlik, web ve dijital teknolojiler kullanılarak yapılan her türlü sertlik eylemini ifade eder. Sanal dünyada meydana gelen bu sertlik eylemleri, insanın fizyolojik varlığına zarar vermese de ruhsal, duygusal ve toplumsal açıdan ciddi etkisinde bırakır yaratabilir. Sanal şiddetin yaygınlaşması ile beraber bu mevzu, toplumun gündemine girmiş ve insan hakları ihlali olarak değerlendirilmeye başlanmıştır.

Sanal sertlik, çoğu zaman sanal ortamda tanınmayan yada anonim bir halde hareket eden bireyler tarafınca gerçekleştirilir. Sanal şiddetin, geleneksel sertlik ile benzer tesirleri olabileceği düşünülmektedir. Şiddetin mağduru olan bireyler, ciddi ruhsal problemler yaşayabilirler ve güvenlik duyguları da zarar görebilir. Sanal şiddetin mağduru olan bireylerde görünen etkisinde bırakır içinde, depresyon, endişe bozukluğu, özgüven kaybı, intihar düşünceleri ve belkide intihar girişimleri gibi ciddi problemler yer alabilir.

Her yaştan insanı etkileyebilir ve bilhassa gençler içinde genel bir sorun haline gelmiştir. Zira gençlerin büyük bir kısmı, interneti ve toplumsal medyayı kümülatif bir halde kullanırken, öteki taraftan netin getirmiş olduğu anonimlik duygusu da, sanal şiddetin daha rahat gerçekleştirilmesine sebep olabilir.

Sanal Şiddetin Yaygınlaşmasının Sebepleri

Sanal Şiddet

Son dönemlerde web ve dijital teknolojilerin yaygınlaşmasıyla beraber, sanal sertlik de giderek artmaktadır. Sanal şiddetin yaygınlaşmasında pek çok unsur tesirli olmaktadır. Bu etkenleri inceleyerek, sanal şiddetin nedenlerini idrak etmek mümkündür.

Anonimlik

İnternet ve dijital teknolojiler, insanlara anonim bir halde hareket etme olanağı sağlar. Bu yüzden, bireyler sanal dünyada gerçek yaşamdan değişik bir kimlikle hareket edebilir ve çeşit çeşit sertlik eylemleri gerçekleştirebilirler.

Toplumsal medya

Toplumsal medya, web kullanımının artmasıyla beraber mühim bir faktör haline gelmiştir. Toplumsal medya platformları üstünden yapılan paylaşımlar ve yorumlar, ara sıra sertlik içerikli olabilir ve bu da sanal şiddetin yaygınlaşmasına sebep olabilir.

İnternet bağımlılığı

İnternet ve dijital teknolojilerin yaygınlaşması, pek çok insanın web bağımlılığına neden olmuştur. Bu bağımlılık, sanal dünyaya daha çok vakit ayırılmasına ve hal böyle olunca sanal şiddetin artmasına sebep olabilir.

İletişim eksikliği

İnsanlar, web ve dijital teknolojiler yardımıyla pek çok yazışma kanalına sahip olmuşlardır. Fakat, bu yazışma kanallarının artması, gerçek hayatta karşı karşıya iletişimin azalmasına sebep olabilir. Bu da, insanların öteki insanlarla direkt yazışma kuramamasına ve sanal dünyada şiddete yönelmelerine sebep olabilir.

Dijital yalnızlık

İnternet ve dijital teknolojiler yardımıyla insanoğlu, pek çok toplumsal etkileşimde bulunabilirler. Fakat, bu toplumsal etkileşimlerin bir çok sanal ortamda gerçekleşir ve gerçek hayatta yalnızlık hissiyatı artabilir. Bu da, kişilerin sanal dünyada şiddete yönelmelerine sebep olabilir.

Sanal Şiddetin Tesirleri Nedir?

Sanal Şiddet

Sanal sertlik, hem bireysel hem de toplumsal açıdan pek çok negatif tesir yaratabilir. Sanal şiddetin tesirleri içinde şunlar yer alabilir:

  • Sanal sertlik, kişilerin ruhsal sağlıklarını negatif etkileyebilir.
  • Bilhassa gençler, sanal sertlik mağduru olduklarında kendilerini savunmasız hissedebilirler.
  • Endişe, depresyon, intihar düşünceleri ve öteki ruhsal problemlere sebep olabilir.
  • Kişilerin toplumsal etkileşimlerini negatif yönde etkileyebilir ve onları toplumsal izolasyona sürükleyebilir.
  • Öteki insanlarla iletişimi kesme eğiliminde olabilirler ve sanal dünyada yaşayan bir yaşam sürdürebilirler.
  • Okul yada iş yaşamlarında da negatif etkisinde bırakır yaşayabilirler.
  • Mağduriyet, kişilerin konsantrasyonlarını bozabilir, özgüvenlerini zedeleyebilir ve bilimsel niteliği olan yada iş başarılarını düşürebilir.
  • Kişilerin fizyolojik sağlıklarını da negatif yönde etkileyebilir.
  • Uyku bozuklukları, baş ağrısı, mide hastalıkları ve öteki fizyolojik problemler yaşayabilirler.
  • Toplumsal medyada yayılan sertlik içerikleri, gençlerin sertlik eğilimlerini artırabilir ve toplumsal bir sertlik kültürü oluşturabilir.

Sanal Sertlik Terimi

Sanal Şiddet

Sanal gerçeklik, şiddete eğilimimiz mevzusunda fazla mühim gelişmeler üretmişlerdir. Harp eğitimleri, sanal gerçeklik dediğimiz bilgisayar oyunları ile bizlere aşılanmaktadır. Sanal kelimesi gerçek olmayan, bilgisayar ekranlarında yer edinen imgesel dünya için kullanılan bir terimdir. Sanal kelimesinin yanına gerçeklik getirilerek aslına bakarsak sanal yapılanmaların gerçek yaşamımıza tesiri anlatılıyor. Şu demek oluyor ki video oyunlarında sertlik içerikli oyunlar yalnızca bilgisayar üstünde bir oyun olarak kalmayarak bunu yaşamımıza geçirmemiz ve o oyunlardaki içeriklerden etkilenmemiz sanal ile gerçeklik içinde bir kavram meydana gelmesini sağlıyor. Buna da sanal gerçeklik diyebiliriz.

Gerçek hayatımızda olan sertlik teriminin bilgisayar oyunları üstünde insanlara sunulması ve sonrasında şiddete eğilimli olan insanların bu oynadıkları oyunlardan yola çıkarak gerçek hayatta da şiddete, belkide katliam işleyebileceği derecede bilincini kaybedebilir. Her bakımdan “sanal” deyip, geçilse de sertlik içermekte olan sanal gerçek oyunların insanoğlunun psikolojisinde büyük bir yıkım meydana getirmiş olduğu ispatlanmıştır. Bakılmış olduğu vakit dünya üstünde insanoğlu sanal sertlik içermekte olan oyunlara yönelmekte ve bu oyunları oynarken daha zevk aldıkları tespit edilmiştir. Bu oyunlara yönelmedeki gaye insanların şuur altında bastırdıkları şiddete olan eğilimlerinden daha farklı bir şey değildir.

İnsan her bakımdan kendini geliştirip, çağdaş yanını ortaya çıkarmış olsa bile içerisinde devamlı ilkel kalmış id’leri ve güdüleri olacaktır. İşte bunlardır insanı bu tür sertlik içerikli oyunlara yönlendiren. Kendinizi kandırmayı bırakın şayet sertlik içerikli oyunlar oynamaktan zevk alıyor iseniz bu sizin şiddete eğilimli bir yapınız olduğunu gösterir. Bu oyunlara kaptırmamalısınız, fazla ileri bir boyutta oynamaya başlıyorsanız kesinlikle bir uzmana görünmenizi öneri ediyoruz. Yoksa ileride onarılmayacak sonuçlar doğurabilir.

Sanal şiddetin yaygınlaşmasının sebebi nedir?

Sanal şiddetin yaygınlaşmasının sebepleri içinde netin yaygınlaşması, toplumsal medyanın artan kullanımı, anonimliğin sağlanması, yazışma araçlarının basit ulaşılabilir hale gelmesi ve bireysel bilgilerin paylaşımı yer almıştır.

Sanal şiddetin türleri nedir?

Sanal şiddetin türleri içinde siber diktatörlük, tehditler, rahatsız etme, şantaj, intikam pornografisi, nefret söylemi ve dijital saldırılar yer almaktadır.

Sanal şiddetin tesirleri nedir?

Sanal şiddetin tesirleri içinde ruhsal problemler, toplumsal yalıtım, okul yada iş başarısında düşüş, fizyolojik sıhhat problemleri ve toplumsal sertlik kültürü oluşumu yer almaktadır.

Sanal şiddetten nasıl korunabilirim?

Sanal şiddetten korunmak için bireysel bilgilerinizi paylaşmaktan kaçının, şifrelerinizi güçlendirin, çevrimiçi davranışlarınızı dikkatli bir halde düzenleyin, şüpheli mesajları engelleyin ve raporlayın ve siber güvenlik önlemlerini alın.

Sanal şiddetin cezai yaptırımları nedir?

Sanal şiddetin cezai yaptırımları, ülkeye gore değişebilir. Fakat çoğu zaman sanal şiddetin cezai yaptırımları içinde hapis cezası, para cezası, elektronik cihazların el konulması ve yasaklanması yer alabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*