Ömür Uzatan Hamsinin Faydaları Nelerdir?

Hamsinin İnsan Sağlığına Yararları

Balık insanların sağlığı bakımından son derece {önemlidir}. Soğuk su balıkları içindeki Omega 3 denilen, insanı her türlü hastalıktan korumuş olan, akıllı olmasını elde eden vitamin ülkemizdeki balıklarda azca oranda bulunuyor. Bunun için balığı fazla tüketerek bu açığı kapatabiliriz. Karadeniz bölgesindeki insanların uzun ömürlü ve sıhhatli olmaları rastlantı değildir. Vatanımızda ve Karadeniz’de en fazla bulunan hamsi balığının insan sağlığı üstünde de pek çok yararı vardır.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

İşte kelimenin tam anlamıyla insanoğlunun ömrünü uzatan hamsi balığının yararları;

1. Hamsinin içerisinde B, B2, B6 ve B12 vitaminlerini barındırmasıyla beraber bedenimize tam destek sağlanıyor.

Hamsinin Faydaları

2. Kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu önlüyor. İçinde bulunan Omega-3 yağı yardımıyla sağlığımız korunmaktadır.

Hamsinin Faydaları

3. İyotun bolca olduğu balık olmasından ötürü tuz ihtiyacı hamsiyle karşılanabilir.

Hamsinin Faydaları

4. Hamsi kalp krizi ve nüzul riskini azaltıyor.

Hamsinin Faydaları

5. Gözlerin gelişme duygusunu geliştirerek bulanık görmeyi ve gözde oluşacak kataraktı önlüyor.

Hamsinin Faydaları

6. Karadeniz bölgesinde yaşayan insanların en ideal gıda maddesi olan hamsi, D ve A vitaminleri yönünde son derece varlıklıdır. Hamsi etinde magnezyum, potasyum, kalsiyum, iyot ve fosfor, sodyum bulunur.

Hamsinin Faydaları

7. Hamsi kötü kolesterolü düşürür ve kan basıncını ayarlar, kalp ritim bozukluğunu ciddi miktarda engeller. Kanın damar çeperinde pıhtılaşmasını engeller, migrene de iyi gelir. Depresyon ve stresi ortadan kaldırır.

Hamsinin Faydaları

8. Hamsi cilt için son derece yararlı bir besindir. Cildi tazeler ve parıl parıl yapar. Saçlarınızı daha dolgun ve parlak gösterir. Deri, saç ve tırnak sağlığı için hamsi tüketilmelidir.

Hamsinin Faydaları

9. Balık yiyen insan kilolu olmaz derler. Ancak bu durum kızartma olarak olmadık zamanlarda tüketilirse tam zıttı olur. Yağda kızartma biçiminde değil de balığın fırında pişirme biçiminde olması daha iyidir.

Hamsinin Faydaları

Hamsi Nasıl Pişirilmeli?

Hamsinin Faydaları

Hamsiyi pişirirken haşlama ve yiyeceklere iştirak etmesi daha çok yarar sağlıyor. Hamsinin kızartılması durumunda faydasının yağına gitmesinden ötürü tesiri azalır. Hamsi tuzlanmadan ve taze biçimde tüketilmesi durumunda daha çok yarar sağlar. Basit sindirildiği için yedikten sonrasında herhangi bir ağırlık çökmez.

Sıhhatli yaşamak istiyorsanız haftada minimum bir porsiyon balık yemeniz koşul.

Bayat Hamsiyi Anlamanın Püf Noktası

Hamsinin Faydaları

Havalar yavaştan yavaşa soğumaya başladı. Balık avcılığı ile yasağın kalkmasıyla, balıkçılar Bismillah diyerek sabahın erken saatlerinde balık avına çıkmış bulunmaktalar. Hepimiz de rastgele diyelim verimli olsun.

Hamsi, daha fazla Karadeniz kıyılarında yaşayan minik boylu bir balıktır. Uzunluğu 10-12 santimetre. Bedeni ince pullarla kaplıdır. Sırtı canlıyken yeşil, ölürken mavi ve bayatken ise siyahlaşır. O vakit taze hamsiyi bayat hamsiden bu özelliği ile ayırt edebilirsiniz. Ek olarak bayat hamsi, cansızdır.

UYARI!

İçeriğimizde yer edinen yazılı ve görsel içerikler değişik kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, tavsiye ve bilgilendirme yazısıdır. Kati teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sıhhat problemi karşısında kesinlikle hekiminize başvurunuz. Ihmal etmeyin sıhhat sorunlarında uygulanan tedavi şekilleri kişilerin biyolojisi, kalıtımsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik tarafları ve bunlar gibi onlarca değişik duruma gore değişim izah edebilir. Sıhhat sorunlarınızın tedavisinde size fakat ve fakat hekiminiz destek olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*