Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 9 Sıra Dışı Nehir

Doğasıyla En İlginç Nehirler

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Dünya üstünde bazısı mukaddes bazısı türlü türlü gizemler barındırmakta olan birbirinden olağan dışı dere bulunmaktadır. Bu eşi benzeri olmayan nehirlerden kimisi yalnızca bir ülkenin sınırları içerisindeyken kimisi birden çok ülke sınırlarında uzanır gider.

Görüntüsü ve sahip olduğu esrarengiz doğası ile işte 9 olağan dışı özellikteki nehirler;

1. Ganj Nehri

En İlginç Nehirler

Bugün Hindistan ile Bangladeş sınırlarında uzanan Ganj Nehri, Hindistan topraklarında Hinduizm kültürünün en kıymetli nehirlerinden bitanesidir. İnanışa gore Tanrıça Banga ile bir bağın sağlandığı ve dereye mühim günlerde girip yıkanıldığında bütün günahlardan arınıldığı söylenmektedir. Bir Hindu öldüğü vakit yakılıp külleri Ganj nehrine bırakılır.

2. Amazon Nehri

En İlginç Nehirler

Kaynağını Peru’da yer edinen And Dağları’ndan alan Amazon Nehri Güney ABD sınırlarında bulunan Amazon Nehri, taşımış olduğu su kapasitesiyle Dünya üstündeki en uzun ve en büyük dere olma özelliği taşır. Türkiye topraklarının tamı tamına yedi katı büyüklüğünde olan bu nehrin havzası son derece geniştir.

3. Nil Nehri

En İlginç Nehirler

Kuzeydoğu Afrika bölümünde yer edinen Nil Nehri Mısır sınırlarında bulunan ve kuzeye doğru akan esrarengiz özellikte bir nehirdir. Nehrin akış yönüne doğru üç görkemli göl olarak malum mavi Nil, Victoria ve beyaz göl görülmeye kıymet nehirlerdendir. Nil Nehri hakkında daha ayrıntılı informasyon almak için “Dünyanı En Uzun Nehri: NİL” içeriğini ziyaret edebilirsiniz.

4. Tuna Nehri

En İlginç Nehirler

Avrupa kıtası sınırları içinde yer edinen ikinci en büyük dere Budapeşte Tuna Nehri, Avrupa’daki 10 değişik ülkenin sınırlarından akarak geçen görkemli görünümlü bir nehirdir. Bilhassa dere üstünde inşa edilen köprüler pek çok insanı hayranlığa düşürmektedir.

5. Ren Nehri

En İlginç Nehirler

Gene Avrupa’da bulunan ve 6 değişik ülke sınırlarını ziyaret ederek akan Ren Nehri, Avrupa’nın en meşhur nehirleri içinde yer verilmiştir. Tarih sahnesinde pek fazla medeniyetin ev sahibi olan bu dere, Hollanda, İsviçre, Fransa, Lihtenştayn, Avusturya ülkelerinin sınırlarında bulunmaktadır.

6. Yangtze Nehri

En İlginç Nehirler

Çin’de bulunan dere, Asya’nın keşfedilen en uzun nehri biçiminde bilinir. Nil ile Amazon nehirlerinin peşinden Dünya’daki en uzun üçüncü dere olma özelliği taşır. Nehrin adı Yangtze Çince’de uzun manasına gelmektedir.

7. Mekong Nehri

En İlginç Nehirler

Kozmopolit bir görüntüye sahip olan Mekong Nehri, Güney Doğu Asya’daki eşi olmayan nehirlerden bir tanesi olmakla beraber uğramış olduğu yerlerdeki ziraat alanlarına yaşam veren bir nehirdir. Dünya’nın en büyük nehirleri içinde ilk ona giren büyüklükteki dere kelimenin tam anlamıyla Güneydoğu Asya’nın can damarıdır.

8. Neretva Nehri

En İlginç Nehirler

Bosna-Hersek’te 16.yy’da yapılan zamanı Mostar köprüsünün derhal altından akıp geçen Avrupa kıtasının en temiz nehirlerinden birisidir. Bosna Hersek’in doğası ve zamanı yapıları ile eşi olmayan bir bütünlük ve görüntü oluşturmakta olan zümrüt yeşili renkteki Neretva Nehri’ni görmediyseniz kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

9. Doura Nehri

En İlginç Nehirler

İber yarımadasının üçüncü en uzun ve de en mühim nehirlerinden bitanesidir. İspanya’dan kaynağını alan dere, Atlantik Okyanussa dökülmektedir. Unesco Dünya Mirası Sıralaması’nin isimlerinden Doura Nehri Porto’da güzel ve eşi olmayan bir manzarayı temsil eder ve fazla mühim bir gezinsel manzarayı oluşturur. Dere kenarında Çin el boyamacılarıyla beraber halı işlemecileri son derece ünlüdür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*