Meksikalı arama kurtarma köpeği Proteo’nun adı rehabilitasyon merkezinde yaşatılacak

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin arkasından yıkıntı altındaki vatandaşları sağ kurtarmak için kelimenin tam anlamıyla zamana karşı verilen yarışa destek olmak amacı ile dünyanın dört bir yanından arama kurtarma ekipleri Türkiye’ye gönderilmişti. Meksika’dan yola çıkarak, Türkiye’ye ulaşan 10 kişilik kurtarma ekibinin bir parçası olan Proteo adlı köpek ise pek çok cana ümit olmuştu.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

AW833820_01

Kahraman köpek, arama kurtarma emekleri sırasında yaşamını kaybetmişti. Meksikalı ekibin çalışmalarını tamamlamasıyla beraber ülkesine götürülen ve iltifatlar eşliğinde karşılanan Proteo’nun eğitmeni Carlos Villed ise yapmış olduğu açıklamada, köpeğin toplumsal medyada iddia edilmiş olduğu şeklinde göçük altında kalmış olarak değil, yaşlığa bağlı olarak öldüğünü açıklamıştı.

AW833820_02

ANISI YAŞATILACAK

Kocaeli’de Başiskele Belediyesi anlamlı bir karara imza attı. Kısa süre öncesinde yapımı tamamlan sokak hayvanlarının iyileştirme, bakım, beslenme ve rehabilitasyonu şeklinde daha pek çok ihtiyacının karşılanacağı Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ne kahraman köpeğin adı verildi. Sepetlipınar Mahallesi’nde hizmet veren ortalama 6 bin 100 metrekare alan üstüne kurulan bakımevi 164 metrekare yönetimsel bina, 435 metrekare barınaklardan oluşuyor. İdari binada 2 baytar odası, ameliyathane, muayene odası, seminer odası ve bekleme odası yer almış olduğu merkezde, depremin simgelerinden biri haline gelen Proteo’nun anısı yaşatılacak.

AW833820_03

Mevzuya ilişkin açıklamalarda bulunan Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü, “Sokak hayvanları rehabilitasyon merkezinin açılışına hazırlık yapıyorduk. Fazlaca mühim bir yıkım yaşadık, asrın felaketini yaşadık ve bu asrın felaketinde dünyanın her yerinde ülkemize arama kurtarma ekipleri ve arama kurtarma köpekleri geldi. Bunların içinde Türkiye’de arama kurtarma faaliyetlerine katılan Proteo adlı köpeğimiz, arama kurtarma emekleri sırasında yaşamını yitirdi.

AW833820_05

Meksika’ya uzun seneler hizmet etmiş, vatanımızda yaşamını kaybeden ve Meksikalıların törenle karşıladığı Proteo adlı köpeğimizin adını, yeni biten sokak hayvanları rehabilitasyon merkezine vermeye karar verdik. Proteo adı uzun seneler süresince bu sokak hayvanları rehabilitasyon merkezinde anılmış olacak, burada yaşayacak” dedi. (İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bakan Soylu'dan taşımacılıktaki fahiş fiyatlara sert tepkiBakan Asil’dan taşımacılıktaki fahiş fiyatlara sert reaksiyon
Bıden'ın Kiev hamlesi sonrası söz Vladimir Putin'de! Dünyanın beklediği açıklama geldi: 'Şeytanı bile kullanmaktan çekinmezler...'Bıden’ın Kiev hamlesi sonrası söz Vladimir Putin’de! Dünyanın beklediği izahat geldi: ‘Şeytanı dahi kullanmaktan çekinmezler…’
'Şiddeti 9'a çıkacak' sözleri İstanbulluları düşündürüyor‘Sertliği 9’a çıkacak’ sözleri İstanbulluları düşündürüyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*