Lezzetiyle Mutlu Eden Bitter Çikolatanın 10 Faydası

Bitter çikolata öteki çikolatalara oranla daha sıhhatli ve faydalıdır. Bundan dolayı bitter çikolatada kakao oranı daha fazladır. Kakaonun vücuda pek çok yararı bulunur. Bu leziz gıdadan edinebileceğiniz yararları öğrenebilmeniz için araştırma yaptık, bitter çikolatanın yarattığı olağanüstü şeyleri sıraladık.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Bitter Çikolatanın Yararları Nedir?

Bitter çikolatanın mutluluk vermesi haricinde fazla değişik yararları olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmaya bakılırsa bitter çikolata bağışıklığı ve kemikleri geliştiriyor. Bu içeriğimizde, çoğunlukla çikolata tüketmenin sıhhat bakımından yararını sizler için bir araya getirdik.

1. Kanser Riskini Düşürür

Bitter Çikolatanın Faydaları

Bitter çikolata yüksek oranda antioksidan içerisinde bulundurur. Antioksidanlar kanser gibi mühim hastalıkların önüne geçilmesinde büyük rol oynar. Kandaki özgür radikallerle savaşan bitter çikolata, bu zararı dokunan maddelerin vücuda olan negatif etkilerini azaltır.

2. Antioksidan Deposudur

Bitter Çikolatanın Faydaları

Bitter çikolatadaki antioksidanlar hücre ve dokulara hasar veren zararı dokunan bileşenleri yok eder. Böylelikle diyabet, kalp ve beyin hastalıkları gibi pek çok hastalığın yaşanma riskini minimuma indirir. İçerisindeki fosfor, potasyum, demir, çinko ve magnezyumla pek çok organa yarar sağlar.

3. Kan Basıncını Düşürür

Bitter Çikolatanın Faydaları

Bitter çikolatadaki yüksek orandaki potasyum kan basıncının düşürülmesinde son aşama etkilidir. Kanın akışını rahatlatan bu bileşenle yüksek tansiyon gibi problemlerin çözümü sağlanabilir. Hem de kalp ve damar sağlığı korunmuş olur.

4. Bağışıklığı Sağlamlaştırır

Bitter Çikolatanın Faydaları

Bitter çikolatadaki vitamin ve mineraller vücudun beslenme deposudur. Bağışıklık sistemini güçlendiren faydalı bileşenler yardımıyla vücut pek çok hastalığa karşı daha kuvvetli savaşır. Ek olarak bitter çikolatanın irin azaltıcı tesiri de bulunur.

5. Mutluluk Verir

Bitter Çikolatanın Faydaları

Çikolata geçmişten günümüze psikolojik olarak son derece pozitif etkileriyle bilinir. Çikolata insanın daha iyi hissetmesini elde eden endorfini hormonunu salgılar. Böylelikle ruh sağlığı korunur, stres azalır.

6. Evlatların Gelişimine Destek Olur

Bitter Çikolatanın Faydaları

Bitter çikolatada varlıklı bir kalsiyum deposudur. Bu da kuvvetli kemiklerin oluşmasına ve evlatların gelişimine destek sağlar. 100 gramlık bir bitter çikolatada 56 mg’lik kalsiyum yer almaktadır.

7. Cildin Yenilenmesini Sağlar

Bitter Çikolatanın Faydaları

Bitter çikolatada yer edinen flavanoller ve antioksidanlar cildin güzelleşmesine tesir eder. Ciltteki kuruluk problemi azalır ve rutubet kazanan cilt daha aydınlık görünmeye adım atar. Bunun için bitter çikolatanın abartılmadan tüketilmesi gerekmektedir.

8. Enerji Verir

Bitter Çikolatanın Faydaları

Bitter çikolata iyi bir enerji deposudur. Belkide kahve içmek yerine güne bitter çikolata ile adım atmak kişiyi daha dinç ve zinde ve kuvvetli hissettirir. Fazladan olarak kişiye mutluluk da verir. Daha azca kafein ihtiva ettiği için kahve kadar zarar vermez.

9. Diş Minesini Sağlamlaştırır

Bitter Çikolatanın Faydaları

Çikolata öteki tatlılara oranla diş sağlığı bakımından daha zararsızdır; bu sebeple sütlü çikolata yüksek oranda protein, kalsiyum ve fosfat içerisinde bulundurur. Bu maddeler de diş minesini koruyor. Doğal olarak aşırıya kaçmamakta yarar var.

10. Kötü Kolesterolü Düşürür

Bitter Çikolatanın Faydaları

Her hafta bir kez paket bitter çikolata yemek, çikolatadaki doymuş yağ oranı yardımıyla kandaki kötü kolesterolün düşmesine iyi kolesterolün artmasına neden oluyor. Fakat bitter çikolatanın yararlarından yararlanmak için abartmadan tüketilmesi gerekiyor. Aksi takdirde faydalar zarara dönüşebiliyor.

Bitter çikolata hangi vitaminler var?

Bitter çikolatada B1, B2, B3, B5 ve B8 vitaminine ek olarak E vitamini bulunur. Bununla beraber kalsiyum, magnezyum, bakır, kükürt, demir, çinko ve potasyum da bitter çikolatada bulunan kıymetli mineraller içinde yer almaktadır. Bütün bu vitamin ve mineraller vücuda pek çok faydalı katkı sağlar.

En masum çikolata hangisi?

En masun ve en sıhhatli çikolata bitter çikolatadır. Yüzde 60 ile 70 oranında kakao içermekte olan bitter çikolata öteki çikolata türlerine bakılırsa daha çok vitamin ve mineral taşır. Çikolatayı çok tüketmek isteyenler klasik çikolata yerine bitter çikolatayı tercih etmelidir. Böylelikle çikolatanın zararları azaltılabilir.

Bitter çikolata cinsel gücü artırır mı?

Bitter çikolatanın cinsel gücü artırıcı tesiri bulunur. Bundan dolayı bitter çikolatada yer edinen feniletilaminlerin endorfin hormonu salgılattığı ve cinsel isteğin bu sayede daha fazla arttığı belirlenmiştir. Cinsel ilişki öncesi bitter çikolata tüketmekte yarar var.

Bitter çikolata her gün yenir mi?

Bitter çikolata her gün yenmek isteniyorsa bir parça yenebilir fakat fazla çok tüketilmemelidir. Her gün fazla çok çikolata tüketmek yarardan fazla zarar sağlayabilir. Bilhassa de kilo problemi yaşayanların fazla çok çikolata tüketmemesi gereklidir. Şeker hastalarının da çikolatayı dengeli tüketmesi {önemlidir}.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*