Krup Nedir? Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Çoğu zaman ilkbahar ve güz gibi mevsim geçişlerinde sık sık karşılaşılan bir hastalık olan krup hastalığı, 6 ay – 3 yaş aralığında görülmekle beraber kız çocuklarına oranla erkek çocuklarında daha ortaya çıkmaktadır. Bu içeriğimizde krup hastalığı hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsettik.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

İşte krup hakkında her şey…

Krup Nedir?

Virüsler sebebiyle ses tellerinin ve nefes borusunun iltihaplanmasına yol açan krup hastalığı, çoğu zaman çocuklarda görünen bir hastalıktır. Halk içinde yalancı kuşpalazı yada çocuk anjini olarak isimlendirilen krup hastalığı, üst solunum yollarında başlamış olan enfeksiyona, burun akıntısına, baş ağrısına ve ateşe sebep olur.

Krup

Virüsün yayılması ve hastalığın ilerlemesi durumunda nefes borusu ile bronşları direk olarak etkileyebilir. Şayet virüs bronşları ve nefes borusunu etkiliyorsa “laringotrekeobronşit” olarak adlandırılır. Alerjik bir hastalık olan krup, çocuklarda sürekli olarak tekrarlayabilir ve bilhassa alerjik bünyeye sahip çocuklarda daha fazla görünür.

Hastalık, emarelerine ve şiddetine bakılırsa iki çeşitte ayrılmaktadır. Pseudokrup olarak isimlendirilen türünde hastalık hafifçe seyretmektedir. Fakat epiplottis olarak isimlendirilen türünde ise hastalık son derece şiddetli bir halde ilerler ve şiddetli nefes darlığı sebebiyle ölümle sonuçlanabilir.

Krup Neden Olur?

Krup hastalığının başlıca sebebi virüslerdir. Virüslerin sebep olduğu bu hastalığın daha fazla çocuklarda görülmesinin sebebi ise hava yollarının daha dar olmasıdır. Krup, hava yollarının iltihaplanması ve mukus üretiminin artması neticesinde ödem oluşmasına sebebiyet verir.

Krup

Çoğu zaman soğuk algınlığına yol açan virüsler neticesinde meydana gelmiş olan krup hastalığında ses tellerinde şişme söz mevzusu olabilir. Çocuklarda meydana gelmiş olan ses kısıklığı ve şiddetli öksürük en gözle görülen belirtilerindendir.

Virüs kökenli bir hastalık olmasından da anlaşılabileceği gibi bulaşıcı bir hastalıktır. Ek olarak bu hastalık soğuk algınlığına yol açan virüsün aynı zamanda “parainfluanza” virüsü sebebiyle de ortaya çıkabilir.

Krup Emareleri Nedir?

Krup

Bu hastalık bikaç emareyle kendisini göstermektedir. Ses kısıklığı, nefes alıp vermede güçlük, havlar biçimde öksürük, öksürürken hissedilen ağrı, ateş, burun akıntısı, hırıltılı nefes alıp verme, solunum yollarında şişme, ilerleyen ve şiddetli seyreden krupta görünen uzunlukta şişme, yutkunma güçlüğü ve geceleri meydana gelmiş olan nöbetler krup hastalığının belirtileridir.

Yukarıda saymış olduğumuz emarelerle bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Çocuğunuzda bu belirtilerden birkaçını bir arada görüyorsanız hekime başvurmanızı tavsiye ederiz. Tabip hastalığın durumuna bağlı olarak tedavi şeklini seçecektir.

Krup Tedavisi

Bu rahatsızlığın hafifçe seyreden hadiselerinde soğuk buğu uygulaması, nemli hava ve bolca sıvı tüketimi ile iyileşme sağlanabilir. Çoğu zaman evinizde tedavi yöntemleriyle iyileşme sağlanan krup hastalığının şiddetlenmesi ve ağır seyretmesi durumunda ise hastanede uygulanan bir tedavi söz mevzusu olabilir.

Krup

Çocuğa oksijen ve soğuk buğu verilerek solunumunun rahatlaması sağlanır. Evladınız geceleri nöbet biçiminde öksürük krizleri geçiriyor ve nefes almakta zorlanıyorsa bir an öncesinde hekiminize başvurmalısınız.

Hastanede uygulanan oksijen tedavisinin aynı zamanda enfeksiyonu azaltmak ve engellemek adına hekiminizin elverişli görmüş olduğu antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Krup, çoğu zaman evinizde tedavi edilebilen ve hususi bir tedavisi olmayan bir hastalıktır.

Krup Hastalığından Korunma Yolları

Krup

Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasından veya tekrarlamasından korunmak için uygulayabileceğiniz bikaç metot bulunuyor. Bunlar çocuğun açık havaya çıkartılması, başın yüksekte kalacağı yastığın kullanımı, çocuğun nefes alışverişini hızlandıracak uygulamalar, grip ve nezle emaresi taşıyan kişilerden uzak durulması ve virüsün bulaşma ihtimalini en az seviyeye indirecek yöntemlerin kullanılmasıdır.

Saymış olduğumuz bu önerileri uyguladığınız takdirde krup hastalığının nüksetmesini engelleyebilirsiniz. Ek olarak bu önerileri çocuğunuzun hayatına entegre etmeniz durumunda krup hastalığı gibi pek çok solunum yolu hastalığından çocuğunuzu koruyabilirsiniz.

Krup olan çocuğa ne iyi gelir?

Viral krup olan hastaların tedavisinde antibiyotik kullanılmasına gerek kalmamıştır. Daha fazla 20-Yarım saat soğuk buğu uygulaması kafi olacaktır. Soğuk hava ses tellerindeki şişkinliği azaltır ve çocuğun nefes almasını kolay hale getirir.

Krup semptomları nedir?

Krup hastalığı ilk olarak soğuk algınlığı emareleriyle başlamaktadır. Hemen sonra yüksek ateş, öksürük ve burun akıntısı gibi semptomlar ortaya çıkmaktadır. Son olarak olarak da ses boğuklaşır.

Krup nedenleri nedir?

Çocuklarda çoğunlukla meydana gelen krup hastalığı enfeksiyon kaynaklı üst solunum yolu tıkanıklığıdır. Bu hastalık ana nefes borusunun girişinin şişmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Krup ilaçsız geçer mi?

Krup hastalığının tedavisinde antibiyotik kullanılabileceği gibi değişik yöntemler de izlenebilmektedir. Bilhassa soğuk buğu uygulaması ve bolca sıvı tüketimi krup hastalığının ilaçsız bir halde geçirilmesini sağlamaktadır.

Krup öksürük evinizde nasıl geçer?

Krup öksürük tedavisinde de evinizde soğuk buğu uygulaması kullanılmaktadır. Ortalama olarak olarak 20 dakika uygulanacak olan bu uygulama ve bolca sıvı tüketimi yardımıyla hastalık kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Krupta balgam olur mu?

Bu hastalık bölgelerde gelişen şişme, öksürük ve ses kısıklığıyla emare vermektedir. Bunun haricinde balgamda krup hastalığında meydana gelmiş olan durumlardan birisidir.

Krup kaç gün bulaşıcıdır?

Krup hastalığı çoğu zaman kısa süre içerisinde geçmektedir. Hastalık ortalama olarak olarak 3 ile 4 gün içinde tedavi edilmeden geçmektedir. Daha ağır vakalarda ise antiboyotik tedavisiyle iyileşmektedir.

Krup kaç yaşlarında ortaya çıkmaktadır?

Krup hastalığı yetişkin bireylerde son derece ender olarak meydana gelen bir çocuk hastalığıdır. Bu hastalık en fazla 6 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda görünmektedir. Fakat tedavisi kimi zaman hiç gerektirmemesi ve bir çok vakit basit olması sebebi ile endişelenecek bir durum değildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*