Karikatür Sanatı Nedir? Tarihi, Çeşitleri ve Özellikleri

Gündeme yeterli mevzuları hem sert hem de keyifli bir üslupla özetleyen çizimlere karikatür denmektedir. Karikatürler hakkında daha çok informasyon sahibi olmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Karikatür Nedir?

Karikatür Sanatı Nedir?

Karikatür, değindiği mevzuları mizahi ve eleştirel bir üslupla ele alarak insanlara özetleyen bir çizim şeklidir. Bir nevi resimlerin mana kazanmış halidir. Karikatür sözcüğü dilimize Fransızcadan geçmiştir. Tarihin malum ilk karikatürleri Leonardo da Vinci tarafınca kaleme alınmıştır. Ek olarak Gian Lorenzo Bernini karikatür sanatının yapı taşlarından biri olmuştur. Bu sanat İtalya ve Fransa’da ortaya çıkarak gelişme kaydetmiştir.

Karikatür Sanatının Özellikleri Nedir?

Karikatür Sanatı Nedir?

Karikatür sanatı, insanların dünyayı görme ve anlama şeklini değiştiren mühim bir sanat çeşididir. Yüzyıllar süresince gelişen karikatür sanatı, günümüzde hala popülerliğini korumaktadır ve toplumsal, kültürel ve politik meseleleri ele almak için genel bir vasıta olarak kullanılmaktadır. İşte karikatürün özellikleri.

 • Bir sanat çeşididir.
 • Çizim ve çizgi sanatı kategorisine girer.
 • Siyah beyaz yada renkli yapılabilir.
 • Karikatürde ince dokunuşlar olabilir.
 • Karikatürlerde sövgü, hakaret ve kaba konuşmalara yer verilmemelidir.
 • Kısa ve öz fikirler resimlere yansıtılır.
 • Gülmece kabiliyeti konuşturulur.
 • İğneleyici mesajlar verilir.
 • Karikatür çizerken yansız ve emsalsiz bir halde yapmak gereklidir.
 • Hem güldürür hem de abartılıdır.
 • Düşündürücü mesajlar verir.
 • Karikatürde olayın tüm ayrıntıları resmedilmez yalnızca öne çıkan vakalar ele alınır.

Karikatür Çeşitleri

Karikatür

Karikatür, günlük yaşamda gördüğümüz yada yaşadığımız vakaları mizahi bir üslupla özetleyen bir sanat dalıdır. İşte bu sanat branşının çeşitleri:

1. Politik Karikatür

Politik vakalar, liderler yada siyasal partiler hakkında yapılan karikatürlerdir. Bu tür karikatürler, çoğu zaman eleştirel ve mizahi bir üslupla yapılmaktadır. Politik karikatürler, toplumsal ve siyasal mevzular hakkında farkındalık yaratmak ve insanları düşündürmek amacı ile kullanılmaktadır.

2. Gülmece Karikatürü

Günlük yaşamda yaşanmış olan vakaları, durumları yada ilişkileri mizahi bir halde ele alan karikatürlerdir. Bu tür karikatürler, çoğu zaman güldürmek amacı ile yapılmaktadır ve okuyuculara keyifli bir okuma deneyimi sunmaktadır.

3. Karakter Karikatürü

Karakterlerin fizyolojik özelliklerini ve davranışlarını vurgulayan karikatürlerdir. Bu tür karikatürler, çoğu zaman çizgi filmlerde yada animasyon filmlerinde kullanılan karakterleri anlatmak amacı ile yapılır.

4. Toplumsal Karikatür

Toplumsal vakalar yada toplumsal problemler hakkında yapılan karikatürlerdir. Bu tür karikatürler, çoğu zaman toplumda yer edinen doğru olmayan davranışları eleştirmek ve toplumun bilinçlenmesine destek olmak amacı ile yapılır.

5. Spor Karikatürü

Spor vakaları ve sporcular hakkında yapılan karikatürlerdir. Bu tür karikatürler, çoğu zaman spor vakaları hakkında komiklik yapmak, sporcuların özelliklerini vurgulamak yada spora ilgi çekmek amacı ile kullanılır.

6. Karikatür Strips

Günlük gazetelerde yada dergilerde gösterilen kısa karikatür serileridir. Bu tür karikatürler, çoğu zaman 3-4 resimden oluşmuş bulunan kısa bir hikayeyi anlatır ve okuyuculara keyifli bir okuma deneyimi sunar.

Karikatür Sanatının Tanımı ve Zamanı

Karikatür Tarihi

Karikatür, güncel vakalar ve insanların özelliklerini çizgi yöntemiyle ifade etme sanatıdır. Bu sanat çeşidi, güncel meseleleri eleştirel bir halde ele almak için kullanılabilir ve bazen politik yada toplumsal mesajlar ile harmanlanabilir. Karikatürler, çoğu zaman basılı yayınlar, dergiler, gazeteler, kitaplar ve web siteleri benzeri medya araçları yöntemiyle yayınlanır.

Karikatürün kökenleri, Orta Çağ’a kadar uzanmaktadır. Fakat, çağdaş anlamda karikatür, 18. yüzyılda İngiltere’de geliştirildi. İlk karikatürler, halk içinde popüler olan güncel mevzuları ele alıyordu ve çoğu zaman siyasal mesajlar içeriyordu. 19. yüzyılın ortalarına doğru, karikatürler, basılı yayınlar vasıtasıyla daha geniş bir kesime ulaşmaya başladı ve bu, karikatür sanatının popülaritesini artırdı.

20. yüzyılın başlarında, karikatür sanatı, fotoğraf ve illüstrasyon tekniklerindeki gelişmeler yardımıyla yeni bir boyut kazanmıştır. Karikatürler, hem siyasal hem de eğlence amaçlı yayınlar için kullanılmaya devam etti. Dünya savaşları döneminde, karikatürler, propaganda aracı olarak da kullanıldı.

Türkiye’de Karikatür

Karikatür Sanatı Nedir?

Karikatür sanatı Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında mecmuaların geniş yayılmasıyla büyümeye adım atmıştır. Özellikle basım alanındaki teknolojik gelişmeler karikatür sanatına pozitif yönde tesir göstermiştir. O devrin karikatüristleri içinde; Opçandassis, Santr, Nişan Berberyan ve Ali Fuat Bey’i sayabiliriz. Bu devirde Osmanlı içerisinde yaşayan Ermeniler karikatür sanatını takip ederek emek harcamalar yapmışlardır. Devamında ise Cemil Cem, Sedat Nuri İleri, Mehmet Baha, Münir Osman benzeri adlar karikatür sanatında başarı göstermiş işler yapmışlardır.

Cumhuriyet Döneminde Karikatür Sanatı

Karikatür Sanatı Nedir?

Cumhuriyet döneminde karikatür çiziminde sadeleşme süratle yaygınlaşmıştır. Detaylar göz ardı edilmeye başlanmıştır. Karikatürün içerisinde yazıyla verilen mesajlar okuyucuların bu alana ilgisini daha da arttırmıştır. 1940’lı yılların sonlarına kadar devam eden bu zamanda karikatür sergileri ve albümleri oluşturulmuştur. Cemal Ender Güler, Münif Fehim Özarman, Ramiz Gökçe, Salih Erimez benzeri adlar devrin bu alandaki liderleri olmuşlardır. Devrin öteki bir karikatüristi Selma Emiroğlu ilk hanım karikatüristimiz olarak tanınır.

Günümüzde Karikatür

Karikatür Sanatı Nedir?

Şu anda vatanımızda en bilinen sanatlardan biri karikatürdür. Bugün karikatür, kendisini daha da geliştirmiş, her yerde takip edilen, beğenilen bir sanat alanına dönüşmüştür. Neredeyse her mevzuda karikatür çizilebilir. Fakat genel olarak siyasal, toplumsal ve spor benzeri alanlardan esinlenerek oluşturulan karikatürler daha fazla ilgi görmektedir. Pek çok insanoğlunun ilgi odağına dönüşen karikatür alanında sergiler açılmakta ve müsabakalar düzenleme edilmektedir. Ek olarak gazete ve dergilerde karikatür sayfaları daha fazla yer almaya ve ilgi görmeye adım atmıştır. Günümüz karikatürcülüğünün önde gelenleri: Ümit Sarıkaya, Yiğit Özgür, Selçuk Erdem, Behiç Ak, Aldülkadir Elçioğlu, Ersin Karabulut benzeri usta isimlerdir.

Karikatürler neden {önemlidir}?

Karikatürler, toplumsal meseleleri ele almanın ve eleştirinin aynı zamanda, gülmece yöntemiyle insanları güldürmenin bir yolu olarak da {önemlidir}. Ek olarak, karikatürler, yaratıcılığı teşvik eden ve insanların düşünmelerini elde eden bir sanat şekli olarak da kabul edilir. Karikatürler ek olarak, siyasal liderlerin, ünlülerin yada öteki cemiyet liderlerinin eleştirisini yaparak, toplumda açık fikirli tartışmalara katkıda bulunabilir.

Karikatür çizmek için hususi bir kabiliyet lüzumlu midir?

Karikatür çizmek için hususi bir kabiliyet lüzumlu olabilir, fakat hepimiz tarafınca öğrenilebilir. Karikatür çizmek için lüzumlu olan temel şey, gözlem yapma ve bilgileri seçme kabiliyetidir. Ek olarak, pek çok karikatür çizeri, karakterlerini yada mevzularını ele alırken mizahi bir yaklaşım kullanır.

Karikatür çizeri nasıl olunur?

Karikatür çizmeyi öğrenmek isteyenler, türlü türlü kaynaklardan yararlanabilirler. Bunlar içinde, karikatür dersleri yada atölyeleri, türlü türlü çizim kitapları yada web üstündeki kaynaklar sayılabilir. Ek olarak, karikatür çizmek için iyi bir yol, öteki karikatür çizerlerinin işlerini incelemektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*