Karavanla Seyahat Planı Yapmanın 11 Püf Noktası

Karavanla Gezi Etmenin Püf Noktaları Neler?

Gezmeyi ve eğlenmeyi seviyorsanız karavanla tatil tam da size gore bir gezi seçeneği olabilir. Karavanla gezi etmek özellikle uzun bir gezi ise bu asla basit değildir. Sizler için bu içeriğimizde karavanla uzun bir seyahate çıkmadan öncesinde bir defa daha düşünmeniz gerekmekte olan maddeleri ve nelere itina göstermeniz gerektiğine dair püf noktaları araştırdık ve bir araya getirdik.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

1. Kendinize Yeterli Karavan Seçin

Karavanla Seyahat Planı İçin Püf Noktalar

İster satın alın isterseniz de kiralayın tatilinizin kaç gün süreceğine ve kaç şahıs olacağınıza gore bir karavan tercih etmeniz daha konforlu gezi yapmanızı sağlayacaktır. Moto karavan denilen kamyon kasa ve römorklu kasalar aracın arkasına bağlanarak kullanılan karavan tercih etmeniz durumunda B tipi ehliyet kafi olacaktır.

2. Karavanınızın Bakımını Yaptırın

Karavanla Seyahat Planı İçin Püf Noktalar

İster satın almış, isterseniz de kiralamış olun seyahate çıkmadan öncesinde karavanınızın bakımlarını yaptırmalısınız. Bu şekilde ihtimaller içinde kazalara ve arızalara karşı tedbir alarak daha sorunsuz bir tatil yapabilirsiniz.

3. Gideceğiniz ve Konaklayacağınız Rotayı Belirleyin

Karavanla Seyahat Planı İçin Püf Noktalar

Yolculuğa çıkmadan öncesinde nerede tatil yapacağınızı, hangi güzergahlardan gideceğinizi ve konaklama alanınızı planlamış olmanız daha sorunsuz bir tatil için eğer olmazsa olmaz püf noktalar içinde içeriyor. Bilhassa ilk kere karavanla seyahate çıkıyorsanız nerede kalacağınızı evvelinden planlamış olmanız, elektrik ve su gibi ihtiyacınız olan şeyleri karşılayacağınız bir park alanını bulmanızı kolay hale getirecektir.

4. Donanım Sıralaması Yapın

Karavanla Seyahat Planı İçin Püf Noktalar

Yolculuğa çıkmadan öncesinde şahıs sayısına gore hazırlamanız gerekmekte olan donanım sıralaması, her türlü ortamda daha rahat tatil yapmanızı ve ihtiyacınız olan şeyleri unutmamanızı sağlayacaktır. Kamp masası, kamp sandalyesi, çadır, mangal, tente, battaniye, çamaşır ipi ve alet çantası gibi ekipmanlar, karavanla tatil yapmak istediğinizde yanınızda olması gerekmekte olan eşyalardır

5. Mutfak Eşyalarını Ihmal etmeyin

Karavanla Seyahat Planı İçin Püf Noktalar

Karavanla tatil yapmanın bir güzel yanı da kendi yemeğinizi kendi damak keyfinize gore hazırlayabilme lüksüne sahip olmanız. Bunun için ilk olarak mutfak eşyalarınızın eksiksiz olması istediğiniz lezzetleri kolay bir şekilde hazırlamanıza destek olacaktır. Ek olarak tatile çıkmadan öncesinde yanınıza kesinlikle yemek malzemeleri, kuruyemiş ve içecek alın. Bilhassa uzun seyahat yapmayı planlayanlar için vakumlu yiyecekler ve konserveler yeni keşifleri kolay bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

6. Hava Şartlarına Karşı Hazırlıklı Olun

Karavanla Seyahat Planı İçin Püf Noktalar

Tatil yapacağınız yere gore giyim bulundurmanız hem hasta olmamanız için hem de konforlu bir tatil için son derece {önemlidir}. Karavanla gezi yapılan bölgeler çoğu zaman deniz kenarı yada ormanlık alanlar olduğu için yazları dahi akşamları serin olacağından, yanınızda dört mevsim giyim bulundurmanız gerekmektedir.

7. Yanınıza Bisiklet Alın

Karavanla Seyahat Planı İçin Püf Noktalar

Bulgu yapmayı fazla seviyorsanız yanınıza kesinlikle bisiklet almanız gerekiyor. Devamlı karavanla yada yürüyerek ulaşabileceğiniz yollar olmayacağından ötürü bisikletle doğada bulgu yapmak hem daha basit hem de daha eğleneli olacaktır.

8. Temiz ve Tertipli Olun

Karavanla Seyahat Planı İçin Püf Noktalar

Karavanınızda sağlayacağınız temizlik ve seviye daha hijyenik ortamda tatil yapmanızı sağlayacaktır. Çöpleri tertipli biçimde atmadığınız zamanlar sinek ve böcek gibi istenmeyen misafirlere davetiye çıkarmış olmuş olursunuz. Ek olarak her karavanın hela ve lavaba atıkları için altta yada yanda atık depoları bulunuyor. Bu depolarında yeterli bir alana tertipli olarak boşaltılması hijyen için ehemmiyet arz ediyor.

9. Ecza Dolabı Bulundurun

Karavanla Seyahat Planı İçin Püf Noktalar

Küçücük kazalara, sinek ve böcek ısırıklarına ve hastalıklara karşı ecza dolabı buldurmayı ihmal etmeyin. Baş ağrısı, mide bulantısı gibi her tatilde olabilecek hastalanmalara karşı kullandığınız ilaçları yanınızda bulundurmanız daha sorunsuz bir gezi sağlayacaktır. Ek olarak böcek ve sinek ısırıklarına karşı vücut losyonları ve spreyleri de akşamları dışarıda daha rahat oturmanızı sağlayacaktır.

10. Elektrik ve Su Kullanımında Dikkatli Olun

Karavanla Seyahat Planı İçin Püf Noktalar

Karavanla tatil yapmanın en mühim püf noktaları içinde elektrik ve su kullanımında göstereceğiniz tutum ön plana çıkıyor. Kısıtlı olan elektrik ve suyu seyahate çıkmadan öncesinde yeterli derecede depolamalı ve lüzumsuz yere boşa harcamamalısınız. Bu şekilde dağ başlangıcında olsanız dahi hem konfordan hem de hijyenden taviz vermemiş olmuş olursunuz.

11. Güvenliğinizi Sağlayın

Karavanla Seyahat Planı İçin Püf Noktalar

Karavanla istediğiniz yerde konaklama özgürlüğüne sahip olsanız dahi güvenilir bulmadığınız alanlara park etmeyin. Ihtimaller içinde hırsızlıklara karşı kapı ve cam kilitlerinizi yatarken ve karavan dışındayken kesinlikle takının. Daha güvenlikli olan karavan parklarında dahi konaklama yapsanız güvenlik önlemlerinizi kesinlikle alın.


Karavan kiralarken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Karavan kiralamadan öncesinde kaç kişilik seyahate çıkacağınız ve nasıl bir tatil planladığınız ehemmiyet arz ediyor. Şahıs sayınıza gore karavan seçmeniz daha konforlu seyahat yapmanızı sağlayacaktır. Ek olarak moto karavanlar için B tipi ehliyet kafi olduğu için sahip olduğunuz ehliyete yeterli kiralama işlemi yapmanız gerekiyor.

Karavanda hela nereye gidiyor?

Karavanların altında yada yan taraflarında hela ve duş atıkları için bir depo bulunuyor. Her karavanın hela sistemi ve buna bağlı olarak gider sistemi de değişik olsa atık depoları belirli aralıklara boşaltılması gerekiyor.

Karavanda su ihtiyacı nasıl karşılanır?

Her karavanın kendi ihtiyacına gore belirli litrede su deposu bulunmaktadır. Bu su depoları çoğu zaman 30-100 litre içinde olduğu için banyo, hela ve yemek gibi gereksinimler için kafi oluyor.

Karavan her yere park edilebilir mi?

Normal araçların park yasağı olmadığı yere moto karavanlar park yapabiliyor ancak tente ve masa açamıyor. Kamp yapmak için park yeri arıyorsanız şayet karavanlar için hususi oluşturulan park alanlarını tercih etmeniz gerekiyor.

Karavana plaka takmak mecburi mu?

750 kilo ve altı olan karavanlar için plaka takma zorunluluğu yoktur. 750 kilo ve üstü karavanlar için O2 belgesi, ruhsatı ve plakası olması zorunludur. Ek olarak plakası olan karavanların tıpkı otomobiller gibi tertipli muayene olması gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*