Kadınların Vazgeçilmezi Topuklu Ayakkabının 10 Zararı

Hanımefendilerin tutkunu olduğu topuklu ayakkabılar güzel görünse de sıhhat bakımından risklidir. Ayaklarda pek çok soruna ve hastalığa sebep olur, ayak hastalıkları bütün omurgayı tesir eden büyük problemlere dönüşebilir. Topuklu ayakkabı kullanımını azaltmanız için zararlarından birazcık söz edelim.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Topuklu Ayakkabının Zararları Nedir?

Topuklu ayakkabı bir çok vakit rahatsız ve kullanımı zor olsa bile bayanlar tarafınca olmazsa olmaz bir giyim ürünüdür. Pek çok bayan güzel görünmek adına devamlı topuklu ayakkabı giymektedir. Her bayanın minimum bir tane topuklu ayakkabısı bulunur.

Hanımefendiler topuklu ayakkabı ile daha özgüvenli ve cesaretli olurlar. Daha güzel, seksi ve uzun göründüklerini düşünürler ancak topuklu ayakkabılar, hanımefendilerin bir tek ayaklarında değil vücudunda da pek çok rahatsızlığa yol açmaktadır. Ara sıra giymek büyük problemlere yol açmasa da her gün, uzun saatler süresince topuklu ayakkabı giymek problemlere sebep olabilir.

İşte topuklu ayakkabının zararları:

1. Ayak Kalıbı Bozulur

Topuklu Ayakkabının Zararları

Topuklu ayakkabıların topuk boyu çoğu zaman 3 santimetre’den adım atar. Bu boy oranı her modelde farklılaşmaktadır. 5 santimetre’den büyük topuklu ayakkabı giyildiğinde yürüyüş bozulur, yürümede mesele yaşanır. Ayak ve parmaklarda biçim bozukluklarına sebep olur.

7,5 santimetre topuk uzunlukta ise ayak kemiğine yük ve tazyik biner, ayak kalıbı bozulur. Ayağın şeklinin bozulması ile ağrılar ortaya çıkmaktadır ve pek çok ayakkabı artık rahatlık hissiyatı veremez.

2. Kemik Ağrıları Yaşatır

Topuklu Ayakkabının Zararları

Topuklu ayakkabı giyince yürüyüşle beraber duruş da bozulur. Bu durum omurga ve kemiklerin birtakım noktalarına tazyik eklenmesine sebep olur. Artan tazyik ve yükle kemik ağrıları ortaya çıkmaktadır. Bilhassa ayak kemikleri ve duruş bozukluğu sebebiyle sırt ağrıları meydana gelmektedir.

3. Bel Sağlığını Etkisinde bırakır

Topuklu Ayakkabının Zararları

Topuklu ayakkabı bir tek ayakta değil bütün omurgada problemlere sebep olur. Ayak ve parmak problemlerinin bununla beraber, bel ve mısra zarar vererek kireçlenme ve şiddetli ağrılar ortaya çıkarır. Bel kavisinin artmasına sebep olur ve vücut yapısına zarar verir.

4. Ayak Bileği Burkulur

Topuklu Ayakkabının Zararları

Uzun ve yüksek topuklu giymekten ötürü denge problemi yaşanır. Denge problemininin yaşanması ile bilekte burkulma ve zedelenme meydana gelmektedir. Bacak kaslarında zorlanma ve gerilmeye sebep olur.

5. Baldır Kasları Gerilir

Topuklu Ayakkabının Zararları

Kas gerilmeleri ciddi ağrılara sebep olabilecek bir durumdur. Topuklu ayakkabı giyildiğinde en fazla gerilen yer baldırlardır. Ayağın ayakkabı içerisinde devamlı eğimli durması baldırların gerilmesine neden olur. Ayakkabıyı çıkarsanız dahi baldırdaki ağrı ve gerginlik haddinden fazla uzun süre geçmeyebilir.

6. Tırnak Batmaları Yaşanabilir

Topuklu Ayakkabının Zararları

Topuk boyundan ötürü baskının parmaklara inmesiyle, parmaklarda ezilmeler ve tırnaklarda batma ve pek çok mesele yaşanmaktadır. Tırnakların devamlı tazyik altında zarar görmesi parmaklara da hasar verir. Tırnak batması yaşandığı zaman ayakkabı giymek eziyete döner.

7. Varislere Neden Olur

Topuklu Ayakkabının Zararları

Topuklu ayakkabı ayak ve bacakta bulunan kan damarlarının zaman içinde tıkanmasına sebep olabilir. Bu durum mirasçı oluşumunu hızlandırır. Bacaklardaki damarlar belirginleşebilir ve bu istenmeyen bir görüntüye neden olur.

8. Kireçlenmeye Sebebiyet Verir

Topuklu Ayakkabının Zararları

Yüksek topuklu ayakkabılar ayaklardaki sinirlerin tahrip olmasına ve bununla beraber bölgenin kireçlenmesine sebep olur. Kireçlenme kolay bir şekilde çözülebilecek bir mesele değildir, ayak sağlığı bir kez bozulduğunda daha farklı bir ayakkabı giyerken dahi zorlanabilirsiniz.

9. Nasır Oluşturur

Topuklu Ayakkabının Zararları

Bilhassa ayağı Tamamıyla yerden kesen platform topuklu ayakkabılar ayaklarda nasır oluşmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı devamlı ağır tazyik altında olan ayak tabanı ve topuk bir müddet sonrasında sertleşmeye adım atar. Sertleşen deride nasır oluşumu ortaya çıkmaktadır.

10. Dizler Hasar Alır

Topuklu Ayakkabının Zararları

Topuklu ayakkabı giyildiğinde dizlere de fazla yük biner. Bütün denge dizler tarafınca sağlanmaya çalışılır. Eklemlerin birbirine olan baskısı ağrılara sebep olur. Bununla beraber kalçalarda da biçim bozuklukları ve eklemlerde sıvı azalması ortaya çıkabilir.

Topuklu ayakkabı giymenin maksadı nedir?

Topuklu ayakkabı giymenin ilk maksadı boyu uzun göstermektir. Bununla beraber hanıma güzel duyu duruş, çekicilik ve şıklık katar. Bütün bunların dezavantajı ise topuklu ayakkabının ayak, omurga, kas ve kemik sağlığını negatif etkilemesidir. Fazla çok kullanıldığı zaman türlü türlü sıhhat problemlerine sebep olabilir.

Topuklu ayakkabı neden ayak ağrıtır?

Topuklu ayakkabının ayakları ağrıtmasının sebebi ayağın eğimli durmasıdır. Eğimli duran ve yere düz basamayan ayakta tazyik ve ağırlık parmaklara, dizlere ve baldırlara biner. Bu nedenle haddinden fazla uzun süre topuklu ayakkabı kullanınca bu kısımlarda ağrı görünür. Duruş bozukluğu ile beraber bel ve sırtta da ağrılar oluşabilir.

Topuklu ayakkabı erkeği etkisinde bırakır mi?

Adamların topuklu ayakkabı giyen bayanları daha çekici bulmuş olduğu bir gerçektir. Bundan dolayı topuklu ayakkabı hanıma daha feminen bir hava katar ve erkekler buna ilgi duyar. Topuklu ayakkabı giyen bayanın duruşu, zarifliği ve uzun boyu erkeği etkisinde bırakır. Pek çok araştırma adamların topuklu ayakkabı giyen bayanlara daha çok ilgi gösterdiğini kanıtlamaktadır.

Kaç santimetre topuklu giymeliyim?

Şayet topuklu ayakkabı giymeye yeni başlayanlardansanız 2 ile 3 santimetre boyundaki topuklu ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Bu ayakkabılar uzun topuklulara gore fazla daha rahattır. Uzmanlar 2 ile 5 santimetre arasındaki topuklu ayakkabıların fazla haddinden fazla uzun süre kullanılmaması kaydıyla tercih edilebileceğini söylüyor. 5 santimetre’nin üzerindekiler ise ayak sağlığını ciddi miktarda etkiliyor.

Topuklu ayakkabı giymek yararlı mı?

Topuklu ayakkabı giymenin görüntüye katmış olduğu güzel duyu haricinde hiçbir yararı yoktur, bunun tam tersine zararları bulunur. Topuklu ayakkabı ayak ve bacak sağlığını bozan, kas ve kemikleri zedeleyen bir ayakkabı çeşididir. Fazla çok kullanıldığı zaman ağrı ve kasılmalara sebep olur. Bu nedenle yüksek topuklu tercih edilmemeli ve topuklu ayakkabılar haddinden fazla uzun süre kullanılmamalıdır.

Topuklu ayakkabı fıtık yapar mı?

Topuklu ayakkabı giyildiğinde belde daha fazla kavis oluşur, beldeki biçim bozulması omurganın da zarar görmesine sebep olur. Bu durum bel fıtığına yol açabilmektedir. Bilhassa bel fıtığı olan ve bel fıtığına yatkın olanlar topuklu ayakkabı kullanmamalıdır. Haddinden fazla uzun süre topuklu ayakkabı giyenlerde bel ağrıları sık sık görünür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*