-0.7 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Buy now

spot_img

İstanbul Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Özellik

İstanbul Hakkında Bilgiler

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

İstanbul, Türkiye’nin en güzel ve en büyük şehri olduğu gibi zamanı dokusu ve öteki pek fazla özelliği ile de her zaman görülmeye ve keşfedilmeye değerdir. Bununla beraber bu güzel ve devasa şehrin keşfetmeye kıymet yanları da her zaman ortaya çıkmaya devam etmektedir. Pekala, neden İstanbul bu denli mühim bir şehirdir?

İşte görenleri hem zamanı hem naturel güzellikleriyle büyüleyen İstanbul hakkında bilgiler;

1. Dünyanın Ulaşım Merkezidir

İstanbul Hakkında Bilgiler

İstanbul, bilhassa transit yolcular için en mühim aktarma merkezlerinden bitanesidir. Kuşku yok ki bu gibi durumlarda Türkiye’nin bayrak taşıyıcı şirketi olan Türk Hava Yolları’nın da tesiri pek fazladır. Yeni açılan İstanbul Havalimanı özellikleri de bu durumu kanıtlayıcı olarak ortaya koymaktadır.

2. Şehrin Adının Kökeni Yunancadır

İstanbul Hakkında Bilgiler

İstanbul adı, Yunanca’daki “Eis ten polin” söz öbeğinden gelmektedir. Bu söz öbeğinin anlamı ise “şehre doğru” olarak çeviri edilebilir. Bu antik dönemlerde İstanbul’a giden yolu tanımlamak adına kullanılmakta olan bir tabirdir. Bugünkü adını de oradan almıştır.

3. Avrupa’da Sokakta Ayakkabı Boyacıları Olan İki Şehirden Bir Tanesidir

İstanbul Hakkında Bilgiler

İstanbul, sokaklarda gezici ayakkabı boyacılarının olduğu iki Avrupa kentinden bitanesidir. Normal olarak bu boyacılar da kente bir renk katmaktadır. Bir öteki kent ise Portekiz’in başkenti Lizbon’dur.

4. Tarih Süresince Kuşatma Altında Bulunmuştur

İstanbul Hakkında Bilgiler

Stratejik öneminden ve iki kıtayı bir arada tutmasından ötürü tarih süresince hiç rahat bırakılmayan bir kent olmuştur. Hal bu şekilde olunca da her zaman bu şehri kuşatan birileri bulunmuştur. En sonunda Osmanlı Devleti tarafınca bu kuşatmalar gerçekleştirilmiş ve kent durulmuştur.

5. Sokak Yiyecekleri Son Aşama Ünlüdür

İstanbul Hakkında Bilgiler

İstanbul, sokak yiyecekleri ile de son aşama popüler olan bir kenttir. İstanbul simidinden balık ekmeğe, dürümden kokoreçe kadar pek fazla sokak yemeği ile ün kazanan bu kent, bu yönü ile yabancıların da fazlaca ilgisini çekmektedir.

Şayet yabancı şehirlerin sokak lezzetleri hakkında data sahibi olmak isterseniz “Dünyanın En Leziz Sokak Yiyecekleri” içeriğini okuyabilirsiniz.

6. İçinden Deniz Geçen Tek Şehirdir

İstanbul Hakkında Bilgiler

Normal olarak pek fazla şehrin sınırları içinden deniz geçebilir. Ancak İstanbul, şehrin tam merkezinden denizin geçmesi tarafıyla ötekilerden ayrılacaktır.

7. Fetih edilmesi Peygamber Tarafınca Müjdelenmiştir

İstanbul Hakkında Bilgiler

İstanbul’un kurtarılışı, Hz. Muhammed tarafınca da müjdelenmiştir. Şöyleki ki, Hz. Muhammed İstanbul’un elbet bigün fethedileceğini öngörmüş ve bu kenti fetheden hükümdarı övmüştür.

8. Osmanlı’ya Senelerce Başkentlik Yapmıştır

İstanbul Hakkında Bilgiler

İstanbul, yüzlerce yıl Osmanlı Devleti’ne başkentlik etmiştir. Bugün bu denli geniş bir zamanı dokusunun olması ve Türkiye’nin en büyük şehri olarak ifade edilmesi de bundan dolayıdır.

9. Onlarca kere Defa Tekrardan İnşa Edilmiştir

İstanbul Hakkında Bilgiler

Kimi vakit yangınlardan ötürü kimi vakit ise savaşlardan ötürü kent yerle yeksan hale gelmiştir. Hal bu şekilde olunca da bu şehrin onlarca defa defa yine inşa edilmesi gerekmiştir.

10. Bir Dönem Latinlere de Ev Sahipliği Yapmıştır

İstanbul Hakkında Bilgiler

İstanbul, ortalama 60 sene süresince Latinleri de konuk etmiştir. Bu toprakları sefalet ve yoksulluk içindeki yıkık bir yaşantı sonucunda terk eden Latinler, Bizanslılar tarafınca da “Latin Köpekler” olarak anılmıştır.

Benzer İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Takip Etsene

0BeğenenlerBeğen
3,742TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

İlgi çekenler