İnsanın İçini Huzurla Dolduran Dünyadaki En Kutsal 13 Yer

Dünyadaki En Mukaddes Bölgeler

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Geçmişte bir fazla mukaddes yer oluşmuştur. Pek fazla mukaddes mekan güzel görünüşüyle yada konforuyla milyonlarca insanı yollara düşürmüştür. Ancak bu mukaddes bölgeler yalnızca maneviyat değeriyle her sene akıl almaz sayılara ulaşan insan sayısını kendine çekmeyi başarmıştır. Bu yerlerin ülkeleri Avusturalya, İsrail, Yunanistan, Japonya, Hindistan, Türkiye, Tibet, Roma, Filistin, Çin’dir.

İşte insanoğlunun içini huzurla dolduran sizler için derlediğimiz dünyadaki en mukaddes şehirler;

1. Avusturalya – Uluru

En Kutsal Yerler

Avustralya’da bulunan ve Aborjinler için mukaddes sayılan yerdir. Aborjinler burayı yaşamın deposu olarak gördükleri için saygı duyup, mukaddes yer olarak görmektedirler. Günümüzde bu devasa kayanın ismi Ayers Kayalığı’dır. Bu kayalığın özelliği gün içinde renk değiştirmesidir.

2. İsrail – Kudüs

En Kutsal Yerler

Kudüs Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar için mühim bir şehirdir. Fazla sayıda camii ve kiliseyi içinde barındırmakta olan Kudüs, ortalama olarak 3000 senedir Yahudiliğin merkezi sayılmaktadır. Yahudiler için ehemmiyet taşıyan bu kent Ağlama Duvarı her yıl Yahudilerin büyük bir çoğunluğunun ziyaretine uğruyor.

Kudüs’te gezilip görünebilecek bölgeleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

3. Yunanistan – Athos Dağı

En Kutsal Yerler

Yunanistan’da bulunan Athos Dağı garip bir mukaddes yer. Meryem Ana’ya tanrı tarafınca armağan edilmesiyle başlamış olan dağın kutsallığı, dağa 20 manastır yapılmasıyla devam etmiştir. Athos Dağı’ndaki 20 manastırda yaşayan din adamları içerisinde hiçbir bayan yoktur bu sebeple oraya bayanların girmesi katiyen yasaktır.

4. Japonya – Koyasan Budist Tapınağı

En Kutsal Yerler

Japonya’da bulunan Koyasan Budist Tapınağı, Osaka kentinin civarlarında, mukaddes mekanlar içinde yer almıştır.

5. Hindistan – Varanasi

En Kutsal Yerler

Hindistan’ın Ganj nehrinde bulunan yer, 4000 senelik tarihiyle en eski kentlerindendir. Hindular için burası, ölüleri yakmaya, ayinlere katılmaya ve günahlardan arınmak için yıkanmaya gelinen mukaddes yerdir.

6. Türkiye – Sultan Ahmet Camii

En Kutsal Yerler

İçerisindeki çinilerin renklerinin ağırlıklı olarak mavi olmasından ötürü çoğu zaman yurt haricinde “Mavi Camii” olarak bilinen bişeydir. İçerisindeki sanat içerikli güzelliklerle fanatik bırakan cami, 43 metre boyundadır ve 6 minaresi bulunmaktadır.

Sultan Ahmet Cami’nin tarihini, öyküsünü ve özelliklerini öğrenmek için buraya tıklayın

7. Tibet – Kailash Dağı

En Kutsal Yerler

Himayalar’ın bir uzantısı olan bu dağ, Budistler, Hindular, Jainler ve Bönler için mukaddes sayılmaktadır. Hacı olmaya gelenlerin buradaki yolculukları 3 hafta sürmektedir.

8. Hindistan – Bodh Gaya

En Kutsal Yerler

Hindistan’ın öteki mukaddes yerlerinden birisidir. Buddha burada meditasyon yaparken nirvanaya ulaşmıştır ve bu sebepten mukaddes sayılan yerlerdendir.

9. Roma – Vatikan

En Kutsal Yerler

İtalya’nın Roma şehrinde yer edinen, Hıristiyanlık dininin mukaddes devletidir. Katolik mezhebinin ve Papa’nın şehri olan yer Roma’nın içerisinde tamamen farklı bir devlettir. Papa hem devlet başkanı hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir.

10. Suudi Arabistan – Mekke

En Kutsal Yerler

Mekke, Hz. Muhammed’in doğduğu ve Kur’an-ı Kerim’i indirdiği mukaddes bir yerdir. İslam dininde ilk ve en mukaddes sayılan yerdir. Her sene milyonlarca Müslüman, Kabe’nin etrafını tavaf edip hacı olmak için buraya gelmektedirler.

“Din nedir ve dünya üstündeki dinler hangileridir” sorularının cevaplarını almak için buraya tıklayabilirsiniz.

11. Çin – Lhasa

En Kutsal Yerler

Bu mukaddes mekan Budistler için son derece büyük ilgi görmektedir. Ek olarak Lhasa, “Yasak Şehir” olarak anılmaktadır. Yasak olarak anılmasının sebebi uzun seneler yabancı uyruklu insanların girilmesi yasak olan bu kent, Himala dağlarında bir düzlükte bulunmaktadır.

12. Hindistan – Pushkar

En Kutsal Yerler

Hindular için fazla büyük ehemmiyet taşıyan bu kent 400’e yakın tapınağı içerisinde barındırmaktadır. Hinduların tanrısal gölü olan Pushkar gölü birtakım aylarda büyük ehemmiyet kazanır. Hinduların Pushkar’da et, alkol ve motorlu taşıt sürmeleri katiyen yasaklanmıştır.

13. Filistin – Beytüllahim

En Kutsal Yerler

Filistin’de yer edinen Beytüllahim şehri Hz. İsa’nın hayata merhaba dedi yer olarak bilinmektedir ve kabul edilmiştir. Hristiyanlar için son derece mukaddes olan bu mekan bir fazla ziyaretçiyi kendine çekmiş durumdadır. Bilhassa Noel’de Hristiyanların ilgi odağı olmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*