İğneli Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır, Avantajları Nelerdir?

İğneli Epilasyon Nedir?

İğneli epilasyon, tıbbi bir prosedürdür ve elektrik akımı kullanarak tüyleri kökünden çıkarmak için yapılan bir epilasyon tekniğidir. Öteki adıyla Elektrolizis, İğneli epilasyon metodu, kalıcı tüy azaltma yada Tamamıyla tüyleri yok etme amacı ile kullanılmaktadır.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

İğneli Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır, Avantajları Nelerdir?

İğneli Epilasyon, ciltte bulunan tüy foliküllerine bir iğne yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. İğnenin ucu, elektrik akımını tüy folikülüne iletir. Akım, folikülü tahrip eder ve tüyün çıkmasını önleyen hücrelerin fonksiyonlarını durdurur.

İğneli Epilasyon tekniği, öteki epilasyon yöntemlerine bakılırsa daha uzun sürer ve daha çok sayıda seansta gerçekleştirilmesi gerekebilir. Bunun sebebi, İğneli Epilasyon yönteminin, her tüy folikülünün ayrı ayrı işlem görmesi gerektiği gerçeğidir. Ek olarak, İğneli Epilasyon metodu, öteki epilasyon yöntemlerine bakılırsa daha çok acıya sebep olabilir.

İğneli Epilasyon Nasıl Yapılır?

İğneli Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır, Avantajları Nelerdir?

İğneli epilasyon, çoğu zaman yüz, boyun, bikini bölgesi ve koltuk altı gibi minik alanlar için tercih edilir. Fakat, herhangi bir cilt bölgesinde uygulanabilir. İğneli epilasyonun kalıcı sonuçlar vermesi, uygulama yapılan cilt bölgesine, cilt tipine ve tüy yapısına bağlı olarak değişebilir.

İğneli epilasyon, elektrik akımı kanalıyla tüy köklerinin tahrip edilmesi yöntemidir. Bu metot ustalaşmış bir estetik doktoru yada dermatolog tarafınca yapılmalıdır ve bikaç seans gerektirebilir. İğneli epilasyon nasıl yapılır? Aşağıdaki adımlar çoğu zaman bu işlemde izlenir:

  1. Ilk olarak, cildiniz temizlenir ve sterilize edilir.
  2. Uzman, bir iğne kullanarak her tüy folikülüne girer.
  3. Elektrik akımı, iğnenin tüy folikülünü tahrip etmesi için tüy folikülüne yönlendirilir.
  4. Tüy kökü, Tamamıyla yok olana kadar yine yine elektrik akımı uygulanır.
  5. İşlem bittiğinde, cilt bir kremle rahatlatılır ve koruyucu bir örtü ile kaplanır.
  6. Tedavi sonrası, cilt bikaç gün kırılgan kalabilir. Bundan dolayı güneşe yakalanmaktan yada sıkı giysiler giymekten kaçınmak {önemlidir}.

İğneli epilasyon işlemi son derece kırılgan bir işlemdir ve uzman bir şahıs tarafınca yapılması {önemlidir}. Ek olarak, tüylerin Tamamıyla çıkartılması için bikaç seans gerekebilir.

İğneli Epilasyonun Avantajları ve Dezavantajları

İğneli Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır, Avantajları Nelerdir?

İğneli Epilasyonun Avantajları

Kalıcı Sonuçlar: İğneli epilasyon kalıcı sonuçlar veren bir yöntemdir. İşlem, folikülün kökünü yok ederek tüylerin yine çıkmasını engeller.

Bütün Cilt Tipleri İçin Elverişli: İğneli epilasyon, bütün cilt tipleri ve renkleri için elverişli bir yöntemdir. Ek olarak öteki epilasyon şekillerinde olduğu gibi bronzlaşmış ciltlerde de uygulanabilir.

Minik Alanlarda Tesirli: İğneli epilasyon, vücudun minik alanlarında tesirli bir halde kullanılabilir. Bilhassa yüz, boyun, kulak, göğüs ve bikini bölgesi gibi kırılgan bölgelerde kullanıma uygundur.

Duyarlı ve Kontrollü: İğneli epilasyon, kırılgan bir işlemdir ve cildi zarar vermeden tüyleri kökünden alır. Ek olarak işlemi meydana getiren uzmanın kontrolü altında yapılır, bundan dolayı güvenilir bir seçenektir.

İğneli Epilasyonun Dezavantajları:

Uzun Süreli İşlem: İğneli epilasyon işlemi öteki epilasyon yöntemlerine bakılırsa daha uzun sürebilir. Tüylerin yoğunluğuna ve vücut bölgesine bağlı olarak 15 dakikadan 2 saate kadar sürebilir.

İşlem Sonrası Kızarıklık ve Kabarma: İğneli epilasyon işlemi sonrası, ciltte hafifçe bir kızarıklık ve kabarma görünebilir. Fakat bu durum çoğu zaman bikaç saat içerisinde geçer.

İşlem Esnasında Ağrı: İğneli epilasyon işlemi esnasında hafifçe bir ağrı hissedilebilir. Fakat bu acı, çoğu zaman epilasyon seanslarının ilerlemesiyle beraber azalır.

Fiyat: İğneli epilasyon öteki epilasyon yöntemlerine bakılırsa daha pahalı bir seçenektir. Ek olarak tam bir netice erişmek için birden çok seans gerekebilir.

İğneli Epilasyon Yan Tesirleri

İğneli Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır, Avantajları Nelerdir?

İğneli Epilasyon uygulaması bir çok şahıs için güvenilir ve etkili yöntemlerden birisidir, fakat birtakım yan tesirleri de olabilir. Bu yan etkisinde bırakır şunları içerebilir:

Kızarıklık ve şişme: İğneli epilasyon sonrasında kızarıklık ve şişme yaygın görünen yan etkisinde bırakır arasındadır. Bu durum çoğu zaman bikaç saat yada gün içerisinde kendi kendine geçer.

İzler: İğneli epilasyon sonrasında ciltte izler oluşabilir. Bu izler, tedavi edilen bölgenin ebatlarına ve uygulama yöntemine bağlı olarak değişebilir. Bunlar çoğu zaman tedavi sonrası bikaç gün yada hafta içerisinde kaybolurlar.

Kabuklanma: Birtakım bireylerde, iğneli epilasyon sonrasında ciltte kabuklanma oluşabilir. Bu durum, bilhassa yüz bölgesinde görünür ve cilt tipine bağlı olarak değişebilir.

Enfeksiyon: İğneli epilasyon sonrası cilt yüzeyindeki açık yaralar, enfeksiyon riskini artırabilir. Bundan dolayı, enfeksiyon riskini azaltmak için uygulama sonrasında temizlik ve hijyen kaidelerine özen gösterilmelidir.

Ağrı: İğneli epilasyon sonrasında hafifçe ağrı hissedilebilir. Fakat, ağrı çoğu zaman bikaç saat içerisinde azalır.

Yukarıda belirtilen yan etkisinde bırakır, iğneli epilasyonun çoğu zaman güvenilir ve tesirli bir metot olduğunu göstermektedir. Fakat, herhangi bir yan tesir yaşarsanız yada endişeleriniz var ise, bir sıhhat uzmanına danışmanız tavsiye edilir.

İğneli Epilasyon Yaptırmadan Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İğneli Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır, Avantajları Nelerdir?

İğneli epilasyon işlemi, uzun soluklu tüylerden kurtulmak için etkili yöntemlerden birisidir. Fakat, herhangi bir kozmetik işlemde olduğu gibi, iğneli epilasyon öncesi birtakım önlemler alınması gerekmektedir. İşte, iğneli epilasyon yaptırmadan öncesinde dikkatli olunması gerekenler:

İğneli epilasyon, ustalaşmış bir uygulaman tarafınca gerçekleştirilmelidir. Şayet işlemi meydana getirecek olan şahıs tecrübesizse yada eğitim almamışsa, doğru olmayan uygulama neticesinde ciddi yan etkisinde bırakır ortaya çıkabilir.

İğneli epilasyonun, birtakım cilt tiplerinde daha tesirli olabileceği bilinen bişeydir. Fakat, birtakım cilt tipleri için elverişli olmayabilir. Mesela, kırılgan ciltlerde ve sivilceli ciltlerde işlem yapılması önerilmez.

İğneli epilasyon öncesi, cildin temiz olması {önemlidir}. İşlem öncesi bölge, sabunlu su ile iyice yıkanmalıdır. Ek olarak, cildin kuru olması da {önemlidir}. İşlem öncesi nemlendirici kullanılmamalıdır.

 İğneli epilasyon sonrası bölgenin temiz ve hijyenik kalması {önemlidir}. İşlemden sonra bölgede kızarıklık, şişme, kabarcık ve kaşıntı gibi emareler görünebilir. Bu emareler normaldir ve işlemden sonrasında bikaç gün içerisinde kaybolacaktır. Fakat, emareler devam ederse, hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

İğneli epilasyon sonrası, işlem uygulanan bölge güneşe maruz bırakılmamalıdır. Güneş ışınları, ciltte lekelenmeye ve renk değişimine sebep olabilir.

İğneli epilasyon sonrası bikaç saat süresince, işlem yapılan bölgeye su teması önerilmez. Duş alırken, işlem yapılan bölgeye sabun ve sıcak su ile etkileşim etmekten kaçınmak {önemlidir}.

İğneli epilasyon nedir?

İğneli epilasyon, elektroliz adında olan bir yöntem ile tüylerin kalıcı olarak yok edilmesi işlemidir. Bu işlemde, ince bir iğne ile tüy köküne elektrik akımı uygulanır ve bundan dolayı tüy kökü öldürülür.

İğneli epilasyon acı verici mi?

İğneli epilasyon işlemi, öteki epilasyon yöntemlerine kıyasla daha çok acı verici olabilir. Fakat, işlemin acısı insandan insana değişebilir. Uygulama yapılan bölgenin ebatlarına ve hassasiyetine bağlı olarak daha yada daha azca acı hissedilebilir.

İğneli epilasyon nasıl yapılır?

İğneli epilasyon, tüylerin tek tek elektroliz kanalıyla kalıcı olarak yok edilmesi işlemidir. Bu işlemde, ince bir iğne cilt altındaki tüy köküne yerleştirilir ve hemen sonra minik bir elektrik akımı uygulanır. Bu akım tüy kökünü öldürür ve tüyler kalıcı olarak yok edilir.

İğneli epilasyon ne kadar sürer?

İğneli epilasyon süresi uygulanan bölgenin ebatlarına ve tüylerin yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir. Minik bir bölge, mesela üst dudak bölgesi, bikaç dakika içerisinde tamamlanabilirken, daha büyük bir bölge, mesela bacaklar, bikaç saat sürebilir.

İğneli epilasyon kalıcı mıdır?

İğneli epilasyon, tüylerin kalıcı olarak yok edilmesi işlemidir. İşlem, tüy köklerinin öldürülmesi kanalıyla gerçekleştirilir. Fakat, işlem bütün tüyleri kalıcı olarak yok etmez. Birtakım durumlarda, tüylerin yine çıkması mümkündür.

İğneli epilasyon kimler için elverişli değildir?

İğneli epilasyon, hepimiz için elverişli olmayabilir. İşlem çoğu zaman koyu cilt tonlarına yada etken bir enfeksiyon yada cilt rahatsızlığı olan kişilere önerilmez. Ek olarak, kalp pili, epilepsi yada öteki tıbbi koşulları olan kişilerin işlemi yaptırmadan öncesinde hekimlerine danışmaları tavsiye edilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*