İçişleri Bakanı Soylu’dan taşımacılıktaki fahiş fiyatlara sert tepki: Bunun hesabını devlet sorar

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar ve Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Hatay İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nde düzenlenen koordinasyon toplantısına katıldı. Toplantının peşinden basın açıklaması meydana getiren Bakan Asil, 21 Şubat’ta Hatay Defne ve Samandağ merkezli 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremlerden sonrasında 6 insanın yaşamını kaybettiğini, 18’i ağır 562 insanın yaralandığını söylemiş oldu. Hatay’da şu an 5 yıkıntı kaldığını dile getiren Bakan Asil, “5 yıkıntı da bitince arama- kurtarma emekleri sona erecek. Dün akşamki zelzele olmasaydı, bu emek verme bugün itibariyle sonuçlanmış olacaktı.” dedi.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

HASAR TESPİTİNE İTİRAZ EDİLEBİLECEK

Hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Bakan Asil, “Bu sonuçlar nihai sonuçlar değil, itiraz edilebilir. Orta hasarlı bir binası olan vatandaşın itirazı üstüne binası yeniden incelenebilir. Evi azca hasarlı olan bir insanımız, yeniden değerlendirilmesini isterse takımlar yeniden oraya gidecektir. Tam tersi de olabilir. Bu iş sonuçlanana kadar herhangi bir işlem yapılmayacaktır. Acil yıkılacak binalara katiyen girilmesi yasaktır. ‘Benim orada eşyam var, 1 saat gireyim’ benzer biçimde bir durum söz mevzusu değildir.” diye konuştu.

X1

“AĞIR HASARLARA EVLERE GİRİŞ YASAK”

Zelzele hareketliliğin devam etmesi sebebiyle ağır hasarlı yada yıkılmak suretiyle olan evlere girilmemesi için kolluk birimlerine yönerge verdiğini vurgulayan Bakan Asil şöyleki devam etti:

“Kimse bu evlere giriş yapmayacak. Buradan bir eşya taşımaya yönelik bir süreç söz mevzusu değil, girilemez, yasaktır. Ağır hasarlı binalarımızda geçmişten gelen bir prosedür var. Ağır hasarlı binalara girmek de yasaktır. Bir binaya girilip girilmeyeceğine hocalarımız karar verir. Art arda gelen depremlerin peşinden buraya kısa süreli binaya girilmesi de yasaktır. Ağır hasarlı binalara girmek de artık yasaktır. Pekala ne yapılacaktır? Daha önceki uygularımızda olduğu benzer biçimde hem AFAD hem de Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımız eşya yardımını yapmış olacaktır. Bir emek verme yapılıyor. Biz her yılbaşında bu miktarları belirleriz fakat burada değişik bir durum söz mevzusu. ‘Bu şehirleri nereye kuracaksınız?’ diye bir sual söz mevzusu. Çevre ve Şehircilik Bakanımız bütün illerimizi dolaşıyor. Dün Gaziantep’te 6 saatlik, hocalarla her il teke tek değerlendirilerek, ortaya bir emek verme ortaya koydular.”

FAHİŞ FİYATLARA TEPKİ

Nakliye ve kiralarda fahiş fiyatlar gördüklerini aktaran Bakan Asil şunları söylemiş oldu:

“Bunun hesabını devlet de sorar Tanrı da. Burada insanoğlu canını zor kurtardı. Bunun üstünden bir istismar yapmak kötülüktür. Bu mevzuda OHAL’in çerçevesinde lüzumlu talimatları verdik. Fahiş yada vatandaşı sıkıştırıcı bir kusur görülürse gereği yerine getirilecek. İlgili sivil müesseselerinin, ilgili tecim odalarının da bu tespiti yapması gerekmektedir. Bu etik bir meseledir. İşini iyi yapanlara da haksızlıktır. Ben meslek odalarının yerinde olsam, bu tarz şeyleri tek tek tespit eder ve tekrar üye olmamalarını sağlardım. Keşke şöyleki kanunlarımız olsa bile yaşam boyu ticaretten men edilseler. Diğeri dünya korkusu yok olmuş insanoğlu, bu mevzudan istifade etmeye çalışıyorlar. Kiraların ciddi bir halde yükselmesi ayrı bir istismar. O yıkıntı altında saatlerce, günlerce kalıp Tanrı’ın lütfuyla hayatta kalanların ahı meblağ. Bu paranın hiçbir hayrını görmezseniz. Bu kirayı artıranlar vicdan sahibi değillerdir. Bu sebeple bu 1 sene süresince hep beraber yükleneceğimiz bir süreçtir. Bu bir tek bir kanun meselesi değildir, etik meselesidir.”

X2

KİRACILARA KİRA DESTEĞİ VERİLECEK

Yapılacak konteyner kentlerle ilgili de data veren Bakan Asil, “Normal olarak ki bu şehirlerin toplumsal donatıları vardır. Şayet köylerde gereksinim olursa, evi de yıkılmışsa ve daha farklı yere de gitmiyorsa, evinin önüne konteyner getirdiğimiz oldu. Kimler istifade edebilir? Birincisi yıkık ev sahibi olanlar, ağır hasarlı ve acil yıkılacak ev sahibi olanlar konteynerden yaralanabilirler. Bu geçmişte de böyleydi şimdi de bu şekilde. Fiilen evi yıkılan ve daha farklı oturacak yeri olmayan, fiilen evi orta hasarlı olup oturabileceği evi olmayan, şayet yer kalırsa kiracılar. Burada 15 bin TL taşınma parası alınabilir. Koşullar da eskiden aynıydı. Kiracılara 2 bin TL kira desteği veriyoruz. Daha öncesinde asla bu şekilde bir destek verilmedi. Kiracılara da kira desteği verilmesi mevzusunda adım atıldı.” dedi.

“KİMSE VİCDANSIZLIK ETMESİN”

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, yaşananın bir tek zelzele olmadığını aktararak, “Bu sebeple bu zelzele bölgesine gelenler, bunun depremle dahi izah edilemeyeceğini söylüyorlar. İki büyük zelzele ve dün akşamki zelzele alelade bir zelzele değildir. Buradan politika çıkarmaya çalışanlar olacaktır. ‘Acaba buradan bir siyasal çıkar elde edebilir miyiz?’ diyenleri görüyoruz. Birileri eline kamera almışlar, birileri eline el feneri almış ‘nerede tamamlanmamış görsem de kamuoyuna paylaşsam’ diye dolanıyorlar. Şunun altını çizerek söylüyorum, daha farklı bir ülke bu depreme yakalansaydı, devlet ve milleti bu denli kenetlenemezdi. Hollanda’nın 3 büyüklüğündeki bir alana devlet derhal müdahale etmiştir. Normal olarak tamamlanmamış bulacaklardır. Onların belediyeleri AFAD’ın emri altındadır bir afet vaktinde. Kaç saatte gelmişlerdir? Kimse vicdansızlık etmesin. 301 bin çadır dağıtıldı. Çadır sevkiyatımız devam ediyor. 2 ayın sonunda 100 bin konteyner şehirde yaşam başlayacaktır. Alımlar adım atmıştır. Emek harcamalar devam ediyor.” diye konuştu. (DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kahraman köpek  Proteo'nun adı orada yaşatılacakKahraman köpek Proteo’nun adı orada yaşatılacak
Bıden'ın Kiev hamlesi sonrası söz Vladimir Putin'de! Dünyanın beklediği açıklama geldi: 'Şeytanı bile kullanmaktan çekinmezler...'Bıden’ın Kiev hamlesi sonrası söz Vladimir Putin’de! Dünyanın beklediği izahat geldi: ‘Şeytanı dahi kullanmaktan çekinmezler…’
Enkazdan kurtarılmıştı! Aldıkları telefon onları bir kez daha yıktı...Enkazdan kurtarılmıştı! Aldıkları telefon onları bir defa daha yıktı…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*