İçişleri Bakanı Soylu, Hatay’da açıklamalarda bulundu – Ereğli Haberleri

Hatay’daki Afet Koordinasyon Merkezi’nde izahat icra eden Bakan Asil, zelzele bölgesinde hasar tespit çalışmalarında yüzde 75-80 seviyesine ulaşıldığını ve bağımsız bölüm sayısının 400 bin sınırına geldiğini belirtti. Çalışmaların yüzde 100 tamamlandığında vatandaşlardan bir bölümünün konteynerlerde kalacağını, bir bölümünün da kiraya çıkmayı tercih edeceğini ifade eden Asil, kimi vatandaşlara da daha farklı illerde kalma ve barınma imkanları sağlanacağını kaydetti.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Bir evi, iki evi olan yada bir yazlığı olan vatandaşların ortaya koyacağı yardımlaşma duygusu çerçevesinde “Evim Yuvan Olsun Kampanyası”na katılmalarını arzu ettiklerini dile getiren Asil, kampanyaya katılımlar bulunduğunu, buna ilişkin bir değerlendirme ve geniş kapsamlı bir izahat yapacaklarını bildirdi.

Barınma mevzusunun yalnızca konteyner ve çadırlarla kendi bölgesinde çözülebilecek bir sorun olmadığını dile getiren Asil, şu şekilde devam etti:

“Bugüne dek aziz milletimizin yüce gönüllülüğü, ortaya koyduğu yardımlaşma duygusunun, burada da vücut bulmasını, burada da bu ev sahipliğine destek olmalarını arzu ediyoruz. Doğal mühim bir duygu şu, bu şehirlerdeki insanoğlu bu şehirlerde yaşamaya devam edecekler, temel arzumuz budur. Şu demek oluyor ki şehirlerin yapısı, şehirlerin demografisi, şehirlerin o insanlarla olan bütünlüğünü bozdurmamaktır. Onun da olabileceğini düşünüyoruz, altını çizerek söylüyorum.”

İçişleri Bakanı Asil, yaşanılan bu afetin geçmişteki afetlerden hiçbiriyle ölçülebilir olmadığına işaret ederek, geçmişte yaşanılan duyguları paylaştı. Bugüne dek afet bölgelerinde yaşayanların “Tekrar bu kent ayağa kalkmaz” duygusuna kapıldığını anımsatan Asil, “Van’dan Bingöl’e, Simav’a kadar, Malatya’ya, Elazığ’a kadar, Kastamonu’nun Bozkurt’una, Sinop’un Ayancık’ına kadar, Antalya’daki ve Manavgat’taki orman yangınlarından Muğla’daki orman yangınlarına kadar bu duygu, bu afeti yaşayan tüm vatandaşlarımızda oluştu. Oluşmayanı yoktur.”

Bu duyguyu yaşayanların bugün olduğu benzer biçimde kent dışlarına çıktığını, travmadan kurtulmak için kısa süreli de olsa buna gereksinim duyulabildiğini dile getiren Asil, hemen sonra kent yine ihya edildiğinde onunla buluşabilecek transferlere gereksinim duyulabileceğini söyledi.

EVİM YUVAN OLSUN KAMPANYASI’NA DESTEK ÇAĞRISI

“Evim Yuvan Olsun Kampanyası”nın çocuklar ve yaşlılar için önemine işaret eden Asil, olanağı olan vatandaşlara kampanyaya destek olmaları için çağrıda bulunarak, depremle karşı karşıya kalan vatandaşların yaşamış olduğu travmalar için bunun büyük bir rehabilitasyon sistemi olarak değerlendirilmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Bakan Asil, tarihin en büyük yıkıcı zelzele afet süreçlerinden birisini yaşadıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Biz yalnızca bir zelzele yaşamadık. Şu demek oluyor ki bunu bir zelzele olarak tanımlamak bir ihtimal meseleyi tam olarak izah edememek noktasına gelir. Bu sebeple zelzele bölgesine gelenler yaşanmış olan yıkımı görmüş olduğu vakit bunun depremle dahi izah edilemeyecek büyük bir yıkım bulunduğunu oldukca net bir halde ifade ediyorlar. Onun için 9 saat arayla 7,5’un üstündeki iki büyük zelzele, 6 ölçeğindeki artçılar ve dün akşamki deneyim de gösterdi ki 15 gündür yaşadıklarımız alelade bir zelzele afeti süreci değildir. Birbirimizle büyük bir dayanışma içinde olmalıyız. Birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Buradan politika çıkarmaya çalışanlar olacaktır. Herkes kendi yüzünü, bu karşı karşıya kaldığımız zor zamanda göstermektedir. Yalanları, iftiraları, acaba buradan bir siyasal çıkar elde edebilir miyim uğraşlarını hep birlikte görüyoruz. Biz bunların fakat milletimizin moralini bozacak olanlarını düzeltebiliyoruz. Bu sebeple bununla uğraşabilecek oldukca büyük bir vaktimiz yok.”

“ONLARIN BELEDİYELERİ DE AFAD’IN EMRİ ALTINDADIR”

Birilerinin eline kamera ve el feneri alarak “acaba nerede bir tamamlanmamış görürsem bunu kamuoyuyla paylaşırsam da bir zarar oluştururum kanaatiyle” hareket ettiğini dile getiren Asil, “Oysa milletimizin desteğe ihtiyacı var. Baştan başlayarak bu işi Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde koordine eden AFAD, tüm kurumları kendi bünyesinde toplayan AFAD, normal olarak ki zelzele bölgesinin her noktasına ulaşmaya iş koşturmacasındadır. Şunun altını çizerek söylüyorum, dünyada hiçbir ülke bu şekilde bir depremle karşı karşıya kalmış olsaydı bir devleti, iki milleti bu denli dirençli bir halde bu depreme direnemezdi ve şu anda bir millet kenetlenmiş vaziyette. Devlet en ücra noktalara kadar helikopterinden gönüllüsüne kadar, Kızılay’ından AFAD’ına, arama kurtarmasına kadar, tüm sivil cemiyet örgütlerine kadar bir koordinasyon içinde ulaşmaktadır.” diye konuştu.

Neredeyse Hollanda’nın üç katı büyüklüğündeki genel bir alanda tesirli olan depreme, devletin tüm kapasitesiyle ilk dakikadan başlayarak müdahale ettiğinin altını çizen Asil, şu şekilde devam etti:

“Eksiklik bulmaya çalışanlar olabilecektir. Eksiklik bulmaya çalışanlara söylemek isterim, onların belediyeleri de AFAD’ın emri altındadır bir afet vaktinde. Kaç saatte gelmişler? Kaç saatte? Lütfen kimse vicdansız hareket etmesin. Üçüncü günün sonunda artık herkes gıdamız yeter, her noktaya kadar en ücra köşeye kadar ulaşmış demiştir. Milyonlarca öğün yiyecek verilmektedir. Çadır şehirler kurulmuş, en ücra noktalara kadar çadır ulaştırılmıştır. Elbet ki bu bölgede ortalama 3 milyon civarında hane var. Herkes korku yaşıyor, ikimiz de biliyoruz ki 3 milyon civarındaki haneye de çadır versek talep edecekler ve isteyeceklerdir. Bu sebeple çoluğuyla çocuğuyla bu artçı depremler devam ettikçe yada müstakil depremler devam ettikçe içeride durmaktan oldukca dışarıda durmak isteyeceklerdir. Fakat onun da kendine ilişkin bir öncülük sırası ve depremin etkilediği alan sırası vardır ve bugüne dek yalnızca AFAD koordinasyonunda dağıtılan 301 bin çadır söz mevzusudur. Biz Elazığ ve Malatya depremini 35 bin çadırla bitirdik. Şu anda 301 bin çadır. Tüm bu zelzele alanının büyüklüğü düşünüldüğünde normal olarak ki çadır sevkiyatımız devam ediyor. Elbet ki iki aylık vakit dilimi için toplam 100 bin konteyner şehirde yaşam başlayacaktır. Buna ilişkin tüm hazırlıklar gerçekleştirilmiş ve yapılmıştır, alt yapıları yapılmaktadır.”

“YALAN VE İFTİRALARLA ÇALIŞANLARIN VE BİZLERİN ZAMANINI ALMAYIN”

İçişleri Bakanı Asil, birtakım muhalif gazeteler ve köşe yazarı ile kimi yabancı basın organlarında vazife icra eden kişilerin zelzele sabahıyla ilgili bazı tezviratlar ortaya koyduğunu belirterek, “Bunların hepsinin yalan bulunduğunu söylemek isterim. Bunlar ayıp şeylerdir. Lütfen bu yalanları, bu iftiraları ortaya koyarak hem çalışanların hem de bizlerin zamanını almayın.” çağrısında bulunmuş oldu.

Depremden derhal sonrasında Türkiye Afet Müdahale Planı’nın araya girdiğini, saat 05.30’da televizyonlardan yapmış oldukları ilk açıklamada 4’üncü seviyede internasyonal çağrıda bulunduklarını ve tüm devlet kapasitesini harekete geçirdiklerini vurgulayan Asil, söz mevzusu tezviratlarda bulunanlara karşı eleştirilerini dile getirdi.

Zelzele bölgesine yönelik hırsızlık ihbarlarının yüzde 99’unun düzmece çıkmış olduğu bir dönem yaşadıklarını aktaran Asil, “Bu kabul edilebilir bir iş değildir. Bu fena niyetliliktir.” görüşünü paylaştı.

Bakan Asil, Hatay merkezli zelzele sonrası çalışmaların sürdüğü 5 yıkıntı bulunduğunu belirterek, buradaki emek harcamalar tamamlanınca arama kurtarma yada enkazın altındaki cenazelere erişme çalışmalarının sona ereceğini sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*