Herkesin Korkulu Rüyası Olan Ayak Kokusuna Çözüm Önerileri

Evinizde Ayak Kokusu Yok etme

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Ayak kokusu insanların karşılaşmış olduğu en büyük sıkıntılardan bir tanesi olarak karşımıza çıkan ve en olmadık yerde insanları zor durumda bırakın bir durumdur. Pekala ayak kokusuna çözüm var mı? Ayak kokusu kati çözüm önerileri neler? Ayak kokusu ile ilgili bütün bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

İşte erkek ve hanımefendilerin korkulu rüyası olan ayak kokusu hakkında bütün bilgiler;

Ayak Kokusuna Ergonomik ve Organik Çözümler

Ayak kokusu için medikal çözümler sunuluyor. Bu tarz şeyleri kullanabilirsiniz ancak organik yöntemler de mevcut olan. Bu yöntemler kokudan kurtulmanıza destek olacaklar.

1. Karbonat

Ayak Kokusu

Ayak kokusu karbonat ile iyileştirme edilebilmektedir. Karbonat ayak kokusuna neden olan terin PH kıymetini dengeler. Ayak kokusunu karbonatla engellemek için akşamları ayaklarınızı karbonatlı su içerisinde bekletirseniz yararlı olacaktır. Bir leğen içerisine 2-3 kaşık karbonat koymanız yeterlidir. 10 gün süreyle bunu yapmanız gerekiyor. Şayet gene yarar etmiyorsa, ayakkabılarınızın ve çoraplarınızın içerisine oldukça hafifçe karbonat serpiştirip giyinin. Kokunun gittiğini görmüş olacaksınız.

2. Sirke

Ayak Kokusu

Sirke her derdin devası olduğu benzer biçimde ayak kokusuna da deva olmaktadır. Sirkede bulunan asitler bakteri oluşumunu engeller ve kokuyu giderir. Akşamları sirkeli su hazırlayıp ayaklarınızı 15-20 dakika içerisinde beklemeye alın. 10 gün süreyle bunu uygulayın. Ek olarak duştan sonrasında, ayaklarınızı sirkeli su ile yıkadığınızda kokunun yok bulunduğunu da görmüş olacaksınız.

3. Pudra

Ayak Kokusu

Pudra nemi emdiği için kokuyu engeller. Ayaklarınızı yıkayıp uygun bir şekilde kuruladıktan sonrasında pudralarsanız kokudan kurtulmanıza yararı olacak bununla birlikte ayaklarınıza bakım yaparak yumuşatacaktır. Gene ayakkabılarınızın içerisine de çoraplarınızı giymeden de hafif bir şekilde kullanırsanız rutubet oluşumunu ve kokuyu önlemiş olmuş olursunuz.

4. Çay

Ayak Kokusu

İçerdiği tanik asit yardımıyla bakterilerin yetişme ortamını engellemiş olan öteki bir organik besindir. Ek olarak çay ter bezlerini ve gözenekleri küçültür. Böylelikle terlemeyi de azaltır. Kullandığınız poşet çayları atmayın. Yıkadığınız ayağınıza koyarak 10 dakika bekleyin, arkasından su ile durulayın. Yararını görmüş olacaksınız.

5. Topuk Taşı

Ayak Kokusu

Topuğunuzdaki sertleşmiş ölü deriler ve çatlarlar da bakterilerin sevilmiş olduğu yerlerdir. Buradaki ölü derileri kesinlikle temizlemelisiniz. Topuk taşı veya değişik bir metot ile bu deriyi temizleyerek kokunun azalmasını sağlayabilirsiniz. Yukarıdaki şekilleri uygulayarak kokunun önüne geçebilirsiniz. Şayet koku hala geçmiyorsa mantar oluşumu söz mevzusu olabilir. Bu mevzuda hekime gitmenizi öneri ederiz. Umarız yukarıdaki yöntemler yardımıyla bu yaz ayak kokusu sorununuz ortadan kalkar.

Ayak Kokusuna Uzun Süreli Çözüm Önerileri

Ayak kokusuna çözüm önerileri içinde sizlere kati çözümlere yakın önerilerden bahsedeceğiz. Aşağıda yer alanları uyguladığınız takdirde ayak kokusuna kati çözüm bulabilirsiniz.

1. Temizlik

Ayak Kokusu

İlk dikkat edeceğiniz şey temizliktir. Ayağınızın ve çorabınızın temiz olmasına itina gösterin. Her gün ayağınızı sudan geçirin ve temiz çorap kullanın. Çoraplarınızı ertesi gün giydiğinizde ayağınız temiz dahi olsa çoraptaki bakteriler daha süratli üreyecek ve koku oluşumu hızlanacaktır. Ek olarak gün içerisinde ayağınızı yıkıyorsanız, iyi kurulamaya itina gösterin. Islak bıraktığınız ayak, bilhassa parmaklarınızın arası koku oluşumunu arttırır. Ayakkabılarınızı da temiz tutmalısınız. Koku yerleşmişse kesinlikle onu yıkamalısınız. Çamaşır makinesinde düşük ısılarda spor ayakkabılarınızı yıkayabilirsiniz. Şayet klasik bir ayakkabıysa veya yıkanamıyorsa tabanlığını kesinlikle değiştirmelisiniz. Senede 2 defa iç tabanlığını değiştirdiğiniz ayakkabınızın koku problemi olmadığını görmüş olacaksınız.

2. Çorap Seçimi

Ayak Kokusu

Giydiğiniz çoraplarınıza itina göstermeniz ve dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekiyor. Ayak terinizi emebilecek özellikte kısaca pamuk çoraplar tercih etmelisiniz. Pamuk yapısı gereği daha oldukça rutubet meblağ ve havalanma sağlar. Naylon malzemeler daha oldukça terlemeye neden olur. Şayet naylon ve türevi çoraplar giyerseniz kokunun arttığını aslına bakarsan fark edersiniz. Bu nedenle kesinlikte tercihiniz pamuktan yana olmalıdır. Ayak kokunuz için antibakteriyel özellikli çoraplar da mevcut olan. Bakteri oluşumunu önleyeceği için koku oluşumunu en az seviyeye indirecektir ve kullanmanız yarar elde edecektir. Ek olarak kokulu çorap diye geçen koku içermekte olan çoraplar da yardımcınız olabilir.

3. Ayakkabı Seçimi

Ayak Kokusu

Aynı çorap benzer biçimde seçeceğiniz ayakkabının ayaktaki nemi uzaklaştırabilecek özellikte olmalıdır. Deri en sıhhatli seçimdir. İç yapısı naylon içermekte olan malzemelerden yapım edilen ayakkabılardan uzak durmalısınız. Ayakkabılarınızı akşam çıkardığınızda iyi havalandırmalısınız. Şayet imkanınız var ise 2 çift ayakkabı kullanmak ve aynı ayakkabıyı gün çok fazla giymek daha iyidir. Şayet yoksa, günlük ayakkabınızı iyi havalanmasını ve içindeki nemin uçmasını sağlamalısınız. Spor ayakkabı seçerken hava geçirgenliğinin olmasına dikkat edin. Bilhassa spor ayakkabılarda koku problemi daha oldukça olur. Günlük kullanımda spor ayakkabı kullanıyorsanız ve hava geçirgenliği iyi olmayan bir model seçmişseniz, koku probleminin daha oldukça bulunduğunu görürsünüz. Spor ayakkabılarda daha oldukça naylon kumaşlar kullanıldığı için dikkat etmelisiniz. Ayakkabılar teknolojik anlamda oldukça gelişti. Şu an alacağınız klasik ayakkabıların iç havalandırmaya sahip olanları veya nemi uzaklaştırıp su geçirmeyen spor ayakkabıları benzer biçimde pek çok seçenek mevcut olan. Alacağınız ayakkabıda buna dikkat etmeye itina gösterin. Bir de katiyen çorapsız ayakkabı kullanmayın. Çorap olmadan ayaklarınız daha oldukça terleyecektir. Bu teri emecek çorap da olmayınca ter doğruca ayakkabı tarafınca emilecek ve daha uzun sürede kuruyacaktır. Haddinden fazla uzun süre ıslak kalan ayakkabılar bakterilerin en sevilmiş olduğu ortamlardır. Bakterilerin ayakkabıya yerleşmesiyle o ayakkabı, ayağınız ve çorabınız temiz dahi olsa kokmaya neden verecektir.

Ayak Kokusu Neden Olur?

Ayak Kokusu

Ayaklarda yaşanmış olan kokunun sebebini araştıran pek çok insan “Ayak kokusu neden olur” sorusunu da güvenilir olun epeyce sormuştur veya mevzu hakkında araştırma yapmıştır. Ayak kokusunun sebebi olarak bir tek bir neden sunmak kafi olmayacaktır. Ayak kokmasının genetiklikten tutun da stres ve diyabete kadar pek çok nedeni olabilir.
İçeriğimizin bu bölümünde sizlere ayak kokusunu sebepleri maddeler durumunda yazdık; İşte,”ayak kokusu sebepleri”…

  • Aileden gelen bir genetik yapıdan ötürü ayak kokması gerçekleşebilir.
  • Azca su için insanlarda ayak kokma problemi yaşanır
  • Ter bezlerinin oldukça fazla çalışmasından ötürü ayak kokması yaşanabilir.
  • Mantar enfeksiyonu ayak kokmasının başlıca sebeplerindendir.
  • Daha farklı bir hastalık için kullandığınız ilaçlar ayak kokmasına neden olabilir.
  • Stres
  • Şeker hastalığı
  • Troid bezi hastalığına yakalanan insanlarda ayak kokusu yer verilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*