Hayatta Kalmanın Şans Olduğu Dünyanın En Tehlikeli 13 Ülkesi

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Internasyonal risk yönetim danışmanlığı veren Londra merkezli Control Risks kurumu, 2020 yılı risk haritası yayınladı. Bu listeye bakılırsa ülkelerin tehlikeli olup olmadıkları ortaya çıktı. Dünya da yer edinen birtakım ülkeler sandığınız kadar güvenilir olmayabilir. Bundan dolayı de bir yere tatile yada ziyarete gitmeden öncesinde o yer hakkında informasyon sahibi olmalısınız. Sizler için derlediğimiz bu listede yer edinen Ülkeleri gördükten sonrasında oralara gitmek mevzusunda fikriniz değişebilir.

İşte hayatta kalmanın talih sayıldığı dünyanın en tehlikeli ve bir o denli da riskli ülkeleri;

1. Lübnan

En Tehlikeli Ülkeler

Ülkede bilhassa terörizm riski hala üst düzeydedir. Yetkililer Beyrut ve öteki bölgelerde yabancılara dikkatli olmaları mevzusunda uyarıda bulunuyor.

2. Sudan

En Tehlikeli Ülkeler

Terör tehlikesinin en yüksek olduğu ülkelerden birisi de Sudandır. Bu sebepten dolayı gidecek olan yabancılar uyarılmaktadırlar.

3. Bangladeş

En Tehlikeli Ülkeler

Bangladeş terör olaylarının bununla beraber bulaşıcı hastalık riskleri yönünden de tehlikeli ülkeler arasındadır. Bilhassa sıtma, tifo, dengi ve kolera en fazla görünen bulaşıcı hastalıklardır.

4. Afganistan

En Tehlikeli Ülkeler

Afganistan’da bilhassa bombalı saldırılar ve adam kaçırma fazla yaygın bir halde görünmektedir. Bu sebepten dolayı buraya giden yabancılar ülke genelinde dikkat etmeleri mevzusunda uyarıda bulunulmaktadır.

5. Libya

En Tehlikeli Ülkeler

Libya bilhassa terör vakaları açısından tehlikeli ülkeler içinde gösterilmektedir. Daha pek çok problemi bulunan Libya’nın turistlik için tercih edilmemesi gerektiği söylenmektedir.

6. Nijerya

En Tehlikeli Ülkeler

Nijerya delta bölgesinde silahlı soygunlar yaygın. 2006 yılından bu yana 240’tan çok yabancı kaçırıldı. Bilhassa denizlerde yük gemilerine korsan saldırıları yapılmaktadır.

7. Irak

En Tehlikeli Ülkeler

Varlıklı zamanı ve petrol rezervlerine karşın Irak kargaşalık, umutsuzluk ve şiddetle enkaza dönmüş bir ülke haline geliştir. Ülke genelinde terörizm tehdidi halen devam etmektedir.

8. Pakistan

En Tehlikeli Ülkeler

Terörizm riskinin yüksek olduğu ülkede ayrılıkçı çatışmalar yaşanıyor. İntihar saldırıları yabancıların bulunmuş olduğu bölgelerde yapılabiliyor.

9. Hindistan

En Tehlikeli Ülkeler

Mumbai dışındaki bölgelerde yabancılar için pek bir çekince görülmese de gene de Jammu, Keşmir ve Pakistan sınırında yabacıların dikkatli olması gerekiyor.

10. Meksika

En Tehlikeli Ülkeler

Terörizm riskinin azca olduğu ülkede giderek artış gösteren biçimde sokak suçları işleniyor. Haziran ile Kasım içinde yaşanmış olan kasırgalar büyük çaplı zararlara sebep olabiliyor. Sahilde köpek balığı saldırılarına da maruz kalınabiliyor.

11. Suriye

En Tehlikeli Ülkeler

Suriye’deki iç cenk ve terörizm vakaları sebebiyle ülke son dönemlerde fazla tehlikeli hale gelmiştir. Bilhassa, IŞİD gibi terör örgütlerinin varlığı sebebiyle turistlerin ülkeyi ziyaret etmeleri son derece risklidir.

12. Yemen

En Tehlikeli Ülkeler

Yemen, iç savaşın tesiri altında olan bir ülkedir. Savaşın sebep olduğu çatışmalar, saldırılar ve bombalamalar turistler için büyük bir güvenlik tehdidi oluşturmaktadır.

13. Somali

En Tehlikeli Ülkeler

Somali, piratlık faaliyetleri, silahlı çatışmalar ve terör örgütleri sebebiyle dünyanın en tehlikeli ülkeleri içinde yer verilmiştir. Bundan dolayı turistlerin ülkeye gezi etmeleri önerilmez.

Tehlikeli Ülkelerin Belirlenmesinde Kullanılan Kriterler

En Tehlikeli Ülkeler

Tehlikeli ülkelerin belirlenmesinde kullanılan kriterler, çoğu zaman Dışişleri Bakanlıkları, gezi sigortası şirketleri ve öteki benzeri kurumlar tarafınca belirlenir. Bu kriterler, pek çok etkeni kapsar ve değişik kuruluşlar içinde değişim gösterir.

Dışişleri Bakanlıkları, bir ülkenin güvenliği ile ilgili informasyon toplama, çözümleme etme ve yayınlama mevzusunda uzmanlaşmıştır. Bu bakanlıklar, gezi eden vatandaşlarının güvenliğini edinmek amacı ile belirli ülkelerle ilgili gezi ikazları ve tavsiyeler yayınlar. Bu ikazlar, naturel afetler, salgın hastalıklar, terör saldırıları, kabahat oranları, siyasal istikrarsızlık, sınır çatışmaları, naturel afetler ve öteki benzeri etkenler gibi pek çok mevzuyu kapsar.

Gezi sigortası şirketleri de, gezi edenlerin güvenliği ile ilgili informasyon sağlama mevzusunda uzmanlaşmıştır. Bu firmalar, müşterilerine dünya genelindeki değişik ülkelerdeki sıhhat riskleri, kabahat oranları, terörizm riskleri ve öteki güvenlik riskleri hakkında informasyon sağlar.

Ek olarak, internasyonal kuruluşlar, sivil cemiyet örgütleri ve öteki benzeri kurumlar da tehlikeli ülkelerin belirlenmesinde kullanılan kriterler hakkında informasyon sağlar. Mesela, Güvenlik Konseyi gibi internasyonal kuruluşlar, cenk, çatışmalar ve öteki benzeri etkenleri göz önünde bulundurarak tehlikeli ülkeleri belirler.

Çoğu zaman, tehlikeli ülkelerin belirlenmesinde kullanılan kriterler, bir ülkenin siyasal istikrarı, terörizm oranı, kabahat oranı, naturel afetler, cenk yada çatışma durumu, sıhhat riskleri ve öteki benzeri etkenleri kapsar. Fakat, değişik kuruluşlar değişik kriterler kullanabileceğinden, bir ülkenin tehlikeli olarak kabul edilip edilmediği mevzusunda değişik görüşler olabilir.

Tehlikeli ülkeler nedir?

Tehlikeli ülkeler, sivil yada politik istikrarsızlık, yüksek kabahat oranları, naturel afetler, terörizm yada sıhhat tehditleri gibi sebeplerle gezi edenler için riskli kabul edilen ülkelerdir.

Dünyanın en tehlikeli ülkeleri hangileridir?

Dünyanın en tehlikeli ülkeleri içinde Suriye, Yemen, Afganistan, Somali, Libya, Irak, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Sudan, Güney Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti yer almaktadır.

Tehlikeli ülkelerde gezi etmek için ne tür önlemler alınabilir?

Tehlikeli ülkelerde gezi etmek için ilk olarak gezi etmek istediğiniz ülkenin gezi uyarılarını kontrol etmelisiniz. Ek olarak güncel gezi belgelerinizin bununla beraber gezi sigortası yaparak acil durumlar için hazırlıklı olabilirsiniz. Bölgedeki gezinsel yerlerden uzak durmak ve yerel halkın tavsiyelerine uymak da {önemlidir}.

Tehlikeli ülkelerde gezi etmek için lüzumlu izinler nedir?

Tehlikeli ülkelerde gezi etmek için ilk olarak gezi belgelerinizi kontrol etmeniz ve lüzumlu vize yada izinleri almanız gerekmektedir. Birtakım ülkelerde hususi izinler gerekebilir, bundan dolayı öncesinden informasyon almak {önemlidir}.

Tehlikeli ülkelerdeki gezinsel bölgelere güvenilir bir halde nasıl ulaşabilirsiniz?

Tehlikeli ülkelerde gezi ederken gezinsel bölgelere gitmek için hususi tur şirketleri yada yerel rehberlerle çalışmak daha güvenlidir. Ek olarak, bölgenin güvenlik durumunu yakından kovuşturmak ve ihtimaller içinde tehlikelere karşı hazırlıklı olmak da {önemlidir}.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*