Hatay neden şahsi mesele? Mustafa Kemal Atatürk, neden ‘Hatay benim şahsi meselemdir’ dedi?

Hatay pazartesi günü saat 20.04 sıralarında tekrardan sarsıldı. Pek çok binanın yıkımıyla sonuçlanan depremin arkasından, Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Hatay benim kişisel meselemdir’ sözleri akıllara geldi. Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün neden bu şekilde söylediği merak ediliyor. Pekala Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk, ‘Hatay benim kişisel meselemdir’ diye neden dedi? İşte mevzuya ilişkin detaylar..

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Hatay neden şahsi mesele? Mustafa Kemal Atatürk, 'Hatay benim şahsi meselemdir' diye neden dedi?

HATAY NEDEN ŞAHSİ MESELE?

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün “Kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde kalamaz” söylemi Hatay mevzusundaki düşüncesini belirtiyordu. Mustafa Kemal Atatürk, 1 Kasım 1936’da TBMM açış konuşmasında “…milletimizi gece gündüz meşgul eden başlıca büyük sorun, gerçek sahibi öz Türk olan İskenderun, Antakya çevresinin geleceğidir. Bunun üstünde ciddiyet ve katiyen duruyoruz” diye konuşmuştu.

Hatay Fransız işgali altındaydı ve mevzu Milletler Cemiyeti’ne aktarılmıştı. Mustafa Kemal Atatürk Fransız büyükelçisine, “Hatay benim kişisel davamdır. Şakaya gelmeyeceğini bilmelisiniz” demişti. Fransızlar, Hatay için tabanca gücünün kullanılacağını anlamaya başladılar.

1937 yılının kış mevsiminde baş gösteren Mustafa Kemal Atatürk’ün karaciğer hastalığı 1938’in ocak ayında saptanmıştı. Muayenede, Mustafa Kemal Atatürk’ün karaciğerinde gelişme saptandı. Bu sırada Hatay mevzusu ciddiyetini koruyordu. Mustafa Kemal Atatürk, dünyaya bir bildiri vermek için 19 Mayıs 1938’de Ankara’daki törenden derhal sonrasında trenle Adana’ya hareket etti. Çukurova bölgesinde 5 gün devam eden 5 günlük gezide hastalığını umursamayan Mustafa Kemal Atatürk, askeri birlikleri denetledi. Oldukca yorulduğunu hissedince askeri geçidin sonuna doğru “marş-marş ile geçsinler” diye komut verdi.

Hatay neden şahsi mesele? Mustafa Kemal Atatürk, 'Hatay benim şahsi meselemdir' diye neden dedi?

Mustafa Kemal Atatürk ayakta bulunduğunu ve Hatay davasından taviz vermeyeceğini dünyaya göstermeyi amaçladı. Bu sırada Fransa’yla yapılan bir antak kalma gereğince, Kurmay Albay Şükrü Kanatlı kumandasındaki birliklerimiz Hatay’a girdi.

1939’DA TÜRKİYE’YE KATILDI

13 Ağustos’ta yapılan seçimlerde Hatay Cumhuriyeti kuruldu ve 2 Eylül 1938’de Tayfur Sökmen Hatay Cumhurbaşkanı oldu. Mustafa Kemal Atatürk, ölmeden öncesinde bu gelişimleri görmüş oldu. Hatay Cumhuriyeti 9 ay sonrasında, 30 Haziran 1939’da Türkiye’ye katıldı ve Hatay Devleti sınırları Türkiye-Suriye sınırı olarak kabul edildi. 23 Temmuz 1939’da Hatay Türkiye Devleti’ne dahil oldu ve Hatay Vilayeti kuruldu. Anayurdun bölünmez, olmazsa olmaz bir parçası olan Hatay anayurtla bütünleşti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Demirden 10 kat daha güçlü! Dört tarafına sarılıyor...Demirden 10 kat daha kuvvetli! Dört tarafına sarılıyor…
Dehşete düşüren görüntüler! O gerçek böyle gözler önüne serildiDehşete düşüren görüntüler! O gerçek bu şekilde gözler önüne serildi
Kadıköy'deki kira fiyatları sosyal medyada gündem oldu!Kadıköy’deki kira tutarları toplumsal medyada gündem oldu!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*