Hamilelikten Korunmanın En Etkili 10 Yolu

Günümüzde çeşit çeşit korunma şekilleri ile istenmeyen hamileliğin önüne geçmek mümkündür. Gebelikten korunmak için size ve eşinize en elverişli korunma şekillerinden birini seçebilirsiniz. Bu içeriğimizde en güvenilir hamilelikten ve doğal olarak ki cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yöntemlerini sizler için mercek altına alıyoruz.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

İşte en tesirli doğum denetim şekilleri…

1. Takvim Metodu

hamilelikten korunma yolları

Tarih süresince uygulanmış, hala da uygulanmaya devam eden en eski doğum denetim şekillerinden önde gelen takvimle gebelikten korunmada yumurtlama zamanları ve tane döngüleri sıkı takibe alınıyor. Hanımefendilerin yumurtlama dönemlerini hesaplayan bir takvim vesilesiyle doğum kontrolü sağlanabiliyor.

Yumurtlama döneminde hanımefendilerin vücut ısıları ve vajinal akıntıları doğru tarihler için baz alınarak kullanılıyor. Regl döngüleri tertipli olan hanımlarda önceki regl tarihini not edilerek, sonrakilerde ortalama yumurtlama zamanının tahmini sağlanabiliyor. Takvim yönteminin etkinliğinin %75 civarı güvenilirlik oranı mevcuttur.

2. Spermisid

hamilelikten korunma yolları

Vajinanın içerisine yerleştirilen fitil ile gebelikten korunmak mümkündür. Bir tek fitil değil hem de köpük yada tablet formunda da olan bu ürün yardımıyla sperm hücrelerinin rahime ulaşmadan ölmesi sağlanır. Gebelikten koruma oranının %74 civarında olduğu spermisid yönteminden randımanlı netice alınabilmesi için cinsel ilişkiden 1 saat öncesinde uygulanması gerekmektedir.

Sperm öldürücü özelliğe sahip olan spermisitlerin fitil, krem, köpük jel benzeri seçenekleri bulunuyor. Bunlardan kendinize elverişli olanı tercih ederek kullanabilirsiniz. Doğru kullanımlarda %91 koruma sağlar. Öteki koruma yöntemlerine bakılırsa başarı oranı düşüktür. Bu sebepten öteki yöntemlerle kullanılması koruyucu özelliğini arttırır.

3. Spiral (Rahim İçi Vasıta)

hamilelikten korunma yolları

T şeklindeki ufak bir araca verilen ad olan spiral ile spermlerin rahim içerisine erişmesi engellenir. Sonuç olarak yumurtaların döllenmesi engellenmiş olur. Uzman hekim tarafınca rahimin içine yerleştirilen spiral, çoğu zaman 2-3 santimetre boyutunda olur.

İki tip spiral vardır. Bakır içermekte olan spirallerde koruyuculuk süresi 10 senedir. Gebelik oranı ilk sene için yüzde 1’den daha azdır. Hormonlu salgılayan spiral ise 5 sene süre ile tesirli olurlar. Bu hormon rahime salınarak, mukusu kalınlaştırır ve spermin içeri girişini engeller. En mühim yan tesiri lekelenme seçimi kanamadır. Fakat hanıma zarar vermez ve iyileştirme gerektirmez.

Hormon salgılayan spiraller tane kramplarını azaltabilmektedir. Klasik, “T” şeklindeki spirallerin aksine, fazla ufak çubuklar biçiminde olan yeni nesil spiraller her rahime uyum sağlıyor. Rahim tavanına hususi bir düğümle yerleştirilen yeni nesil spiraller, klasik spirallerde kramp ve ağrı benzeri yan etkisinde bırakır yaşayan hanımlarda kullanılabiliyor.

4. İmplanon (Deri Altı İmplant)

hamilelikten korunma yolları

Bir öteki gebelikten korunma metodu olan implanon veya deri altı implant metodu ile progesteron hormonunun salınımı etkilenir ve hamile kalma önlenir. Ortalama 4 santimetre uzunluğundaki implantların 3 yıla kadar tesiri bulunuyor.

Bu implantlar bir tek uzmanlar tarafınca deri altına yerleştirilir yada çıkarılır. Protesteron hormonu rahim ağzında bulunan mukuslu sıvıyı koyulaştırarak spermlerin geçişini engeller. Bu da rahim içerisine bebeğin tutunmasını elde eden örtüde incelmeye neden olur. Böylelikle gebe kalma ihtimalini neredeyse sıfıra indirir.

5. Mesigyna – Depo Provera (Koruyucu İğneler)

hamilelikten korunma yolları

Nasıl ki doğum denetim hapı ile suni hormon takviyesi yapılarak hamile kalmak önleniyorsa mesigyna – depo provera olarak da malum koruyucu iğneler yardımıyla de %99 oranda randımanlı netice alınabilir. İçinde bulunan östrojen ve progesteron hormonları yardımıyla yumurtlamayı engellerken, rahim içindeki sıvıyı koyulaştırarak spermlerin geçişini engeller.

Doğum denetim iğnesi kullanımında gebelik olasılığı %1’in altındadır. Doğum denetim iğneleri aylık ve 3 aylık olarak ikiye ayrılır. Aylık iğneler progesteron içerirken, 3 aylık iğneler hem progesteron hem de östrojen içermektedir. Bu iğneler tane sürecinin ilk 5 günü içinde bir uzman eşliğinde kas içine enjekte edilerek yapılır.

6. Doğum Denetim Hapı

hamilelikten korunma yolları

Pek çok bayanın gebe kalmaktan korunma adına başvurduğu yöntemlerden bir olan doğum denetim haplarının hekim kontrolünde alınmasında yarar var. Doğum denetim hapları, regl döngüsünden ilk gününden sonraki 21 gün süresince her gün tertipli olarak 1 tane alınacak biçimde kullanılmalıdır.

Hapların tertipli kullanımıyla hamilelikten korunma %99’a kadar tesirli olur. Eşler, bebek sahibi olmak istediklerinde hap kullanımını bırakabilir. Hap kullanımını kestikten sonrasında yumurtlamayı engellemiş olan etkenler ortadan kalkar ve hamile kalmayı engelleyecek bir mesele olmaz. Hapların gebeliği önlemekle beraber tane düzenleme ve yumurtalık kistlerinin tedavisinde etkin olabileceği görülmüştür.

7. Tüp Ligasyonu (Tüplerin Bağlanması)

hamilelikten korunma yolları

Geri dönüşü en zor gebelikten korunma şekillerinden olan tüp ligasyonu işlemiyle hanımefendilerin bir tek doğurganlıkları engellenir. Bunun haricinde tane düzeni yada cinsel işlevler etkilenmez. Bu metot çoğu zaman birden çok çocuk sahibi ve 35 yaş üstü hanımefendiler için öneri edilir. Koruma oranı %99 olarak bildirilmiştir. Halk içinde malum hurafelere rağmen, erken menopoz yada cinsel isteksizlik yaratmaz.

8. Vasektomi

hamilelikten korunma yolları

Adamların sperm kanallarının kapatılarak kısırlaştırılmaları manasına gelen bir doğum denetim metodu olan vasektomi bir tek cerrahi işlemle gerçekleştirilebilir. Vasektomi ile adamın cinsel ilişkiye girmiş olduğu bayanın gebe kalma olasılığı tamamıyla ortadan kalkar.

Vazektomi yapıldıktan sonrasında erkekten gelen sıvının rengi ve yoğunluğunda herhangi bir değişim olmaz. Fakat sıvının içinde sperm hücresi bulunmaz. Gene hanımlarda da olduğu benzeri ileri yaşlarda tercih edilebilir bir yöntemdir.

Lokal anestezi altında yapılan kısa bir işlemle gerçekleştirilir. Ender olarak ilk 6 ay için görülen yan tesirleri kanama, enfeksiyon, şişme, sertleşme problemi ve ağrı olarak belirtilmiştir.

9. Diyafram

hamilelikten korunma yolları

Lateksten yapılmış elastik bir aracın rahim ağzına yerleştirilmesiyle gebelikten korunma sağlanabilir. Emziren annelerin de kullanabileceği bu metot herhangi bir yan tesiri olmamasıyla öne çıkmaktadır.

Diyafram, hormon ilaçları almak istemeyen hanımefendiler için basit ve yeniden kullanılabilme özellikleri sebebiyle tercih sebebidir. Rahim içerisine yerleştirilen diyafram, spermlerin yumurtayı döllemesini engeller. Doğru kullanımda %94 oranında etkilidir.

10. Prezervatif (Kondom)

hamilelikten korunma yolları

En bilinen kullanılan doğum denetim metodu olan kondom, penisin üstüne geçirilen saydam ve ince bir araçtır. Bu anlamda lateks alerjisi olanların kesinlikle polizopren prezervatifleri kullanımı tavsiye edilir. Su geçirmeyen özelliği ve dayanıklılığı yardımıyla doğum kontrolü ve cinsel hastalıklara karşı koruyucu amaçlarla kullanılabilir.

Hamilelikten en düzgün korunma metodu nedir?

Doğum denetim hapları, gebelikten korunma şekilleri içinde en fazla tercih edilenlerden birisidir. Bu haplar tertipli bir halde kullanıldığı takdirde %99’a kadar oranda koruma sağlamaktadır.

Evimizde gebe kalmamak için ne yapılır?

Gebe kalmamak için evimizde uygulayabileceğiniz en tesirli metot bitki çaylarıdır. Birtakım bitki çaylarının gebelik engelleyici tesiri bulunuyor. Bu bitki çayları içinde en öne çıkanı hibiskus bitkilerinden yapılan çaylardır. Bunların yanında adaçayı, meyan kökü, akdiken, pelin otu, rezene, ökse otu ve Cezayir menekşesi benzeri bitkilerden yapılan çaylar da son derece etkilidir.

Korunmasız cinsel ilişkide gebelik nasıl önlenir?

Korunmasız cinsel ilişkide hamile kalmak istemiyorsanız kullanabileceğiniz bikaç metot bulunuyor. Bu yöntemler ertesi gün hapı, doğum denetim hapı, tüp ligasyonu, takvim metodu, rahim içi bakır spiral ve doğum denetim iğneleridir.

Gebe kalmamak için ne vakit ilişkiye girilir?

İnce kıvama sahip, uzayan ve berrak görüntülü akıntıdan sonraki dört gün gebe kalma riski son derece yüksektir. Bu günler geçtikten sonrasında ise cinsel ilişki yaşadığınız vakit gebelik riski yoktur. Fakat arada kanama olursa bu günlerde ve kanamanın 3 gün sonrasına kadar ilişkide bulunulması önerilmemektedir.

Doktorlar hangi korunma yöntemini öneriyor?

Uzman doktorlar en tesirli gebelikten korunma metodu olarak doğum denetim hapının kullanılmasını tavsiye etmektedir. Rahim içi vasıta da sık kullanılan ve son derece güvenilir olarak hamilelikten korunma yöntemidir.

Korunmasız cinsel ilişkiden sonrasında ne yapılmalı?

Korunmasız cinsel ilişkiden sonrasında gebeliği engellemenin en düzgün yolu rahim içi araçla korunma veya ertesi gün hapının kullanımıdır. Spiral olarak malum rahim içi vasıta ilişkiden sonraki 5 gün içinde uygulanabilmektedir. Aynı biçimde ertesi gün hapı da 5. güne kadar kullanılabilmektedir. Fakat ne kadar erken alınırsa o denli etkilidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*