Hamile Kalma Yöntemleri | Gebe Olmak İçin En İyi Yöntemler

Anne adayları yeterli yumurtalama döneminde hamilelik (gebe) sürecini yaşamak istiyorsa ilk olarak kendi bedeninin fonksiyonlarını fazla iyi bilmelidir. Gebe kalmak için pek çok bileşenin bir araya gelmesi gerekiyor. Pekala, anne olmak isteyen adayların gebe kalmak için ne yapması gerekiyor? Hepimiz de sizler için bu içerikte hem gebe kalma metotlarını hem de gebe kalma ile ilgili en sık soruların soruları ve cevaplarını bir araya getirdik.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

İşte gebe kalmak isteyen anne adaylarına en tesirli tavsiyeler…

1. Tabip Kontrolüne Gidin

hamile kalma yöntemleri

Gebe kalmak için öncelikli olarak hekim kontrolünde muayene olmanız fazla {önemlidir}. Gebelik öncesinde şayet bir probleminiz var ise bu mesele muayene sürecinde ortaya çıkmaktadır ve sizde bu probleminin üstesinden gelmek için düşünce sahibi olmuş olursunuz.

Şayet ilaç kullanma ihtiyacınız var ise hekim muayenesi sonrasında tavsiye edilen ilaçları kullanabilirsiniz. Sonuç olarak süratli ve basit bir halde gebe kalma şansını fazlalaştırabilirsiniz.

2. Tertipli ve Sıhhatli Beslenin

hamile kalma yöntemleri

Basit gebe kalmak için ilk olarak sıhhatli bir kişi olmak zorundayız. Bunun içerisinde sağlığımız bakımından en mühim şeylerden birisi olan beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Hamilelik öncesi beslenmede rejim yapılmamalı, yenilen gıdaları kıymeti yüksek olmalı, dengeli ve tertipli beslenilmelidir.

3. Yumurtalama Periyodunu İyi Takip Edin

hamile kalma yöntemleri

Gebe kalmak için kim bilir en mühim nokta bayanın yumurtalama zamanıdır. Gebe kalmayı kolaylaştırmak istiyorsanız ilk olarak yumurtalama sürecini iyi takip etmeniz gerekmektedir. Şu sebeple “nasıl gebe kalınır?” sorusu bir nevi yumurtalama periyodu cinsel ilişkiye girmekle alakalıdır. Her bayanın yumurtalama evresinin en kümülatif olduğu dönemde ilişki yaşanırsa, hamile kalma olasılığı o denli yükselir.

Burada en fazla dikkatli olunması gerekmekte olan nokta yumurtalama sürecini kaçırmamak için, belirlenen tarihlerde sürekli olarak beraberlik yaşanmasıdır. Belirlenen tarihler içinde ne kadar fazla ilişki yaşanırsa, yumurtalama periyodunun kümülatif olduğu evreyi kaçırma sansı bir o denli azalır.

4. Alkol ve Sigara Kullanılmamalı

hamile kalma yöntemleri

Bayanın veya adamın sigara yada alkol kullandığı bir ortamda gebe kalma süreci son derece zorlaşır. Bilhassa fazla çok alkol tüketimi bayanlar üstünde doğurganlık seviyesini düşürürken bununla beraber adet periyodu döngüsünü farklılaştırır.

sigara kullanmak ise bilhassa bayanlarda rahim kısmında spermin yumurtaya ulaşmasını engeller. Bu sebepten dolayı doğurganlık seviyesi azalma yaşar. Şayet basit gebe kalmak istiyorsanız sigara ve alkolü katiyen bırakmalısınız.

5. Gebelik Yaşını Geciktirmeyin

hamile kalma yöntemleri

Gebe kalma şekilleri içinde kim bilir en kıymetli şartlardan bir tanesi doğurganlık yaşıdır. Bilinmiş olduğu suretiyle 35 yaş ve üstünde bayanlarda bilhassa doğurganlık azalmaya başlıyor. Doğal olarak bunun kati bir açıklaması yok. Fakat elde edilmiş biyolojik veriler 35 yaşından sonrasında gebe kalmanın birazcık daha zorlaştığını belirtiyor.

6. Sıhhatli Kiloda Kalınca

hamile kalma yöntemleri

Kilo gebe kalma ihtimalini azaltabilen faktörlerden birisidir. Bu sebepten dolayı vücut kitle endeksinizi normal değerlere getirmeniz gerekiyor. Vücut kitle endeksinizin 18.5 ve 25 değerlerinin içinde bir yerde olması gerekiyor. Aksi halde gebe kalma şansınız iki kat azalabilmektedir.

7. Gebelik Vitaminlerinden Kullanın

hamile kalma yöntemleri

Gebelik için kullanılan vitaminlerden en mühimi folik asittir. Gebe kalmayı planladığınız zamanlarda folik asit veya öteki vitaminleri de içermekte olan takviyelere başlamanız gerekiyor. Alacağınız folik asit miktarının ise 400 mcg olması büyük ehemmiyet taşıyor.

8. Ağır Egzersizi Bırakın

hamile kalma yöntemleri

Fizyolojik olarak etken olmak hamilelik kalma ihtimalinizi yükseltse de ağır egzersizler için bu durum tam tersidir. Ağır ve sık egzersiz yapmak yumurtalamayı negatif etkileyebilir. Bu da gebe kalma ihtimalinizi düşüren etkenlerdendir.

9. Adet Döngünüzü Kaydedin

hamile kalma yöntemleri

Adet döngünüzü kaydetmek büyük ölçüde önem taşımaktadır. Şu sebeple adet gecikmesi en büyük gebelik emaresidir. Kullanacağınız adet takip edeni uygulamalar yardımıyla regl döngünüzün tertipli olduğunu ya da olmadığını öğrenebilirsiniz.

Tertipli olarak adet gören bir hanımda döllenmek suretiyle yumurta oluşmaktadır. Yumurtalama sonrasında 12-24 saat sonrasında yumurta ile sperm döllenebilir. Bu sebepten dolayı adet döneminizi iyi takip etmeniz gerekiyor.

10. Kafeini Kati

hamile kalma yöntemleri

Yapılan çalışmalara bakılırsa kafeinin hamile kalma ihtimalini düşürdüğü görülmektedir. Gebe kalma ihtimalini yarı yarıya düşüren kafeini hayatınızdan çıkartmanız gerekiyor. Fakat kafeinsiz kahveyi yarım fincan kadar tüketebileceğinizi söyleyebiliriz.

Nasıl gebe kalınır?

Ilk olarak gebe kalmak için kişilerin kendilerini en yeterli hissettikleri vakit içinde korumasız biçimde cinsel ilişkiye girmeleri gerekmektedir. Erkekler bu durum fazla çok farklılık göstermese de bayanlar için aynı şeyler geçerli değildir. Bayanın adet periyodu, yumurtalama periyodu gibi pek çok faktör gebe kalmasını belirlemektedir.

Örnek vermek gerekirse bayan her 21 ila 28 gün içinde tertipli olarak adet olmalıdır. Adet döngüsünün 4. günü çoğunlukla yumurtalamanın en sık olduğu evredir. Adet sürecinizi belirledikten sonrasında yumurtalama periyodu hakkında düşünce sahibi olarak hangi günlerde ilişkiye gireceğinizi planlayabilirsiniz.

Gebe kalma sürecinde anne adayına düşen görevler nedir?

Her şeyin bir neden-sonuç ilişkisi olduğu gibi basit hamile kalamamanın da sebepleri vardır. Bu sebepten dolayı basit gebe kalabilmek için anne adayına bazı görevler ve fedakarlıklar düşüyor. Bu görevler dengeli ve tertipli beslenme, uyku düzenini sağlama, kötü alışkanlıklardan uzak durma ve kronik hastalıklara karşı tertipli kontrole gitmedir. Bu görevleri başarı göstermiş bir halde yerine getirdiğiniz takdirde rahat bir halde gebe kalabilirsiniz.

Hamile kalmak için en yeterli dönem ne zamandır?

Anne adayları için en yeterli gebe kalma periyodu 28 günde bir adet gören bir bayan için adetin başlamasından sonraki 10. ile 14. gün arasıdır. Şu sebeple bu dönem bayan yumurtlama dönemine en yakın dönem olduğundan verimlilik yüksektir.

Hanımlarda verimliliğin en yüksek olduğu dönem olan yumurtlama süreci, adet döngüsünün (siklus) uzunluğuna göre değişiklik gösterir. 26 günde bir adet gören bir hanımda yumurtlama günü 12. gün, 28 günde bir adet gören bir hanımda yumurtlama günü 14. gün ve 30 günde bir adet gören bir hanımda yumurtlama günü 16. gündür.

Bu hesabı yapmak için adetin ilk gününden bir sonraki adetin ilk gününe kadar olan gün sayısından 14 çıkarılmalıdır. Böylelikle yumurtlama günü bulunmuş olur. Unutulmamalı ki yumurtlama yalnızca bugün değil, bugünden üç gün öncesinde de gerçekleşebilir. Doğrusu toplamda dört gün en sık cinsel ilişkiye girilmesi gerekmekte olan dönemdir.

Düzensiz adet gören bayanların yumurtlama günü hesaplaması nasıl yapılır?

Birtakım bayanlarda adet periyodu düzensiz olabiliyor. Hal böyle olunca yumurtlama periyodunun bahsettiğimiz hesap ile hesaplanması fazla zor olsa gerek. Regli düzensizliği olan bayanların tertipli olarak idrar analizi yapması gerekiyor. Eczanelerde satılan Elisa metodu ile idrarda LH denilen hormonun zirve yapmasını (pik) ölçen kitler ile bu çözümleme yapılabilir ancak yüzde 100 güvenilir olduğu söylenemez. Bu kitlerin kullanımı ile beraber bazal vücut ısısı da ölçülmelidir. Bu, kolaylık sağlayacaktır.

Bazal vücut ısısı, yataktan kalkmadan ve hiçbir şey yapmadan ölçülen vücut ısısıdır. Bu ısı, yumurtlamadan sonrasında artar. Geçirilen enfeksiyonlardan, uykusuzluktan da artabilen bu ısıya güvenerek yumurtlamayı belirlemek de kati netice vermeyebilir.

Gebe kalma sürecinde ne çoğunlukla cinsel ilişkiye girilmelidir?

Belirttiğimiz yumurtlama periyodu haricinde da çiftlerin haftada minimum 2 defa cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilir. Fakat her gün cinsel ilişkiye girilmemesi de gerekmektedir bundan dolayı sperm kalitesinin korunması {önemlidir}.

Haftada ikiden azca cinsel ilişkiye giren çiftlerde gebe kalma süreci uzayacaktır. Haftada ikiden çok cinsel ilişkiye giren çiftlerde ise hamilelik şansı artacaktır. Ek olarak sabah cinsel ilişkiye girilmesi de adamın sperm standardını arttıracaktır.

Gebe kalmak için en yeterli yaş ne zamandır?

Bayanlar için gebe kalma yaşı fazla {önemlidir}. Tıpkı yumurtlama günü gibi doğurganlık için yaş da mühim bir etkendir. Bayanların doğurganlıklarının en randımanlı olduğu dönem 20-30 yaşları arasıdır. 35 yaşından sonrasında yumurta olgunlaşma süreci bozulduğundan hamile kalma ihtimali azalır ve 40 yaşından sonrasında bu azalış daha da belirginleşir.

Hamile kalmayı kolaylaştıran ilaçlar ve yiyecekler nedir?

Kimi çiftlerde her koşul sağlansa da hamile kalma gerçekleşmiyor. Hal böyle olunca hekim kontrolünde birtakım ilaçlar kullanılabiliyor. Bu ilaçlar yumurtlamayı uyarmak maksadı ile kullanılan ovülasyon indiksiyon isminde olan ilaçlardır. Unutulmamalı ki bu ilaçlar hekim kontrolünde alınmalıdır. İlaç yerine kimi vakit iğne de olabilmektedir.

Folik asit, demir, çinko ve kalsiyum bakımından varlıklı olan besinlerin hamilelik öncesi ve hamilelik esnasında tüketilmesi öneri edilir. Bunlar, süt ile süt ürünleri, ceviz, balık eti, kırmızı et, baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunduğundan anne talibi bilhassa bu ürünleri tüketmeye dikkat etmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*