Hac Ziyaretine Giderken Yanınıza Almanız Gereken 11 Eşya

Hac Ziyaretine Giderken Yanımıza Almamız Gerekenler Neler?

Hac ziyareti, İslam dininin gerektirdiği 5 şarttan biri. Her sene ülkemizden on binlerce hacı talibi umre yada hac gibi ulvi vazifelerini yerine getirmek için mukaddes topraklara gidiyor. Mekke ve Medine gibi mukaddes toprakların göründüğü hac ziyareti toplam 5 gün sürse de ülkemizdeki hacı adayları minimum 2 hafta kalıyor. Bu nedenle hac ziyareti sırasındaki ibadetler ve kalınacak süre hesaba katıldığında hacı adayları pek çok eşyaya gereksinim duyuyor.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Bu nedenle, hacı adaylarımız için hac ziyaretine giderken yanlarına alması gerekmekte olan en mühim eşyaları listeledik. İşte, hacca giderken yanınıza almanız gerekmekte olan eşyalar.

1. İhram

Hacca Giderken Alınması Gerekenler

Bildiğimiz gibi adamların hac ziyareti sırasında giyecekleri beyaz elbisenin ismi ihramdır. Erkek hacı adaylarının en önce ihramı temin ederek bavullarına koymaları gerekmektedir. Bayanlar için ihram bulunmamaktadır. Bayan hacı adaylarımız vücut hatları belli olmayacak, yalnızca el ve yüzleri açık olacak biçimde diledikleri elbiseyi alabilirler.

2. İç Çamaşır ve Elbise

Hacca Giderken Alınması Gerekenler

Hacı adayları mukaddes topraklardaki sıcaklığı göz önünde bulundurarak kendilerine 2 hafta kafi gelecek kadar hafifçe, ince elbiseler, iç çamaşırı ve çorap almalıdırlar. Bu şekilde çamaşır yıkatma ve kurumasını bekleme derdinden kurtulmuş olurlar. Ek olarak fazla çok sıcak olduğu için bolca ve açık renkte elbiselerde daha rahat hareket etmelerine destek sağlar.

3. Cüzdan

Hacca Giderken Alınması Gerekenler

Hacı adaylarının kalmış olduğu otellerde güvenilir emanet bölümleri mevcut olan. Fakat emanet etmek istemediğiniz kıymetli eşyalarınızı boyna asılan cüzdanın içerisine koyarak rahatça ibadetinizi yapabilirsiniz.

4. Temizlik Ürünleri

Hacca Giderken Alınması Gerekenler

Arabistan’daki pek çok otelde hijyen problemi ile karşılaşılabiliyor. Bu nedenle yeni nevresim ekibi götürmeniz gönül rahatlığıyla uyumanızı sağlayacaktır. Ek olarak bireysel temizliğiniz için; diş fırçası, diş macunu, misvak, peçete, havlu, sabun, şampuan, tarak, tırnak makası, tıraş ekibi gibi eşyalarınızı yanınıza almalısınız.

5. Makas

Hacca Giderken Alınması Gerekenler

İhramdan çıkmanın şartları içinde olan saç kesimi için yanınızda kesinlikle makas bulundurmanız gerekiyor. Erkekler çoğu zaman berberlerde saç kesim yöntemini tamamlasa da hanımefendiler otelde kendi saçlarını kendileri kesiyor. Bu nedenle makas, hacca giderken unutmamanız gerekmekte olan eşyalardan biri.

6. Sıhhat İhtiyaçları

Hacca Giderken Alınması Gerekenler

Hava değişimden ötürü olabilecek hastalıklara karşı tedbir alabilmeniz adına yanınıza ağrı kesici ve mide bulantı ilacı gibi gereksinim duyabileceğiniz ilaçlarınızı yanınıza almalısınız. Ek olarak kronik bir rahatsızlığınız var ise ve rutin ilaç kullanıyorsanız bu tarz şeyleri yanınızdan ayırmamalısınız. Ek olarak sıcaktan kaynaklı pişik ve benzeri problemler içerisinde krem ve bebek pudrası gibi malzemeler bulundurmalısınız.

7. İbadet Gereçleri

Hacca Giderken Alınması Gerekenler

Hac esnasında bölge fazla kalabalık olduğundan kimi zaman camilerde yeterli yer bulamayabilirsiniz. Bu nedenle yanınızda gezdirebileceğiniz bir seccade ve tespih almanız iyi olacaktır. Ek olarak her bakımdan her yerde kolay bir şekilde Kuran-ı Kerim bulabilseniz de harekelerden ötürü anlamanız zor olacağından minik bir Kuran-ı Kerim bulundurmanız basit yakarma yapmanızı sağlayacaktır.

8. Güneş Koruyucular

Hacca Giderken Alınması Gerekenler

Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Haram’ın zemini beyaz mermerlerle kaplıdır. Güneş panellerinin kapalı olduğu zamanlarda güneş zemine etkileşim ederse, güneş ışıkları yansıma yapar ve gözünüzü açamayacak hale gelebilirsiniz bu sebepten ötürü yanınızda kesinlikle güneş gözlüğü bulundurmalısınız. Ek olarak güneş yanıklarından korunmak içerisinde yüksek korumaya sahip bir güneş kremi kullanmanız gerekiyor.

9. İhram Kemeri (Para Kesesi)

Hacca Giderken Alınması Gerekenler

İhram kesesi hem ihramınızın düşmemesini hem de para ve cep telefonu gibi kıymetli eşyalarınızı koyabilmenize sağlar. Bu şekilde rahatça yakarma yapabilmeniz için destek olacaktır.

10. Tavaf Patiği

Hacca Giderken Alınması Gerekenler

Tavaf patiği, Kabe-i Muazzama’yı tavaf ederken giyilmesi tavsiye edilir. Erkek hacı adaylarının ayaklarında tavaf esnasında çorap, terlik gibi eşyalar bulunamaz. Fakat bayan hacılar tavaf patiği ile bu mukaddes görevi yerine getirebilir. Bu şekilde hem ayağınıza bir şey yapışmaz hem de ayak mantarına karşı tedbir almış olmuş olursunuz.

11. Terlik

Hacca Giderken Alınması Gerekenler

Hem seyahat sırasında hem de sıcak havalarda kurtarıcı olduğu için terlik valizde kesinlikle olması gerekmekte olan eşyalar içinde bulunuyor. Ek olarak yalnızca sıcaklardan korunmak için değil mescitlere daha süratli ve ergonomik bir halde girip çıkabilmenize de destek olacaktır.Hac için neler lüzumlu?

Hacca gidebilmek için belli başlı koşullar vardır bunlar vücub ve eda olarak ikiye ayrılır.

Vücub şartları; Müslüman olmak, akıl sağlığı yerinde olmak, hür olmak, maddi yönden hac yapma olanağına sahip olma, hac zamanının gelmiş olması, hacca gitmeyi engelleyecek kadar hasta, sakat ve yaşlanmış olmamak, kafir ülkede haccın farz olduğunu öğrenmek.

Eda şartları; Esir yada yasaklı olmamak, hac yerinde ve hac yolunda güvenlik olması, bayanın mahremiyle beraber gitmesi ve bayanın iddet durumunda olmaması.

Kimler hacca gitmekle görevli?

Haccın farz olabilmesi için bireylerde olması gerekmekte olan özellikler vardır. Bunlar; Müslüman olmak, akıl sağlığı yerinde olması, erişkinlik çağına girmiş olması, özgür olmak, haccın farz olduğunu bilmek ve bakmakla yükümlü olduğu kişileri zor durumda bırakmayacak biçimde maddi kazanca sahip olmak haccın farz olabilmesi için gereklidir.

Hacca gitmeden öncesinde neler yapılır?

Hacca gitmeden öncesinde yapmanız gerekenler içinde; helalleşmek, helal mal ile gitmek, nafaka vermek, niyet ve dua etmek hacca giderken yapılması gerekmekte olan hazırlıklardır. Ek olarak hac için bütün hazırlıklarınızı yaptıktan sonrasında ibadete evinizde başlayabilirsiniz. Bunun için Yasin, İhlas, Duha, Evvabil gibi sureleri okuyabilir, teheccüd namazı ve nafile namazlarınızı kılabilirsiniz.

Hacda hanımefendiler ne giyer?

Hanımefendilerin erkeklerde olduğu gibi hususi bir giyim giymesine gerek kalmamıştır. Vücut hatlarını belli etmeyen, yalnızca eli ve yüzü açık duracak biçimde isteklerine gore giyim giyebilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*