Geçmişten Gelen Kültür: Kukla Hakkında Merak Edilenler

Kukla Hakkında Bilgiler

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Kuklalar seneler süresince insanların eğlenmesini elde etmiştir. Anadolu kültüründe de yer edinen kuklalar eski Mısır’a kadar dayanmaktadır. Pekala kukla ve zamanı nedir, çeşitleri nedir?

İşte birbirinden renkli ve çeşit çeşit kuklalar hakkında bilgiler;

Kukla Nedir?

Kukla

Kukla tek bir insanın öykünmek kabiliyetini kullanarak, elde hazırlanan ufak bebeklere denir. Pek fazla çeşidi olan kuklaların en bilinen olan ipli olanlarıdır. Günümüzde kuklacılık, çeşit çeşit ofis emekleri, festivallerle sürdürülmeye iş koşturmacasındadır. Kukla alanında yapılan en büyük etkinlik ise İstanbul Kukla Festivali’dir. Festival süresince, workshoplar, konferanslar, filmler ve animasyonlar gerçekleştirmektedir.

Kuklanın Zamanı

Kukla

Kuklanın geçmişi fazla eskilere dayanmaktadır. Eski Türk geleneklerinde büyük yer kaplayan kukla, Anadolu kültüründe de gölge oyunları ile varlığını sürdürdü. Günümüzde gölge oyunu bilhassa ramazan aylarında fazla çok sergilenen oyunlardan birisidir.

Yapılan araştırmalara nazaran ilk kukla örneği Mısır’da bulunmuştur. Bulunan mesela milattan önceye ilişkin olduğu belirtilmiştir. Kukla kültürü Avrupa’da da ilk çağlardan bu yana var olmuştur. Eski Yunan’da kukla gösterileri tiyatroların oynandığı sahnelerde gerçekleştiriliyordu. Kuklalar ise her insanın görebileceği kadar büyük ebatlarda yapılıyordu. Fransa’da da kukla kültürü saraylarda da düzenlenen etkinliklerden birisidir ancak Fransa’da bilhassa halkın içerisinde yapılan gösterilerde, kuklaların ipleri gösterilirdi ki sergilenen oyunda sihir veya büyü olmadığı anlaşılsın.

Kukla Oyunu Nasıl Oynanır?

Kukla

El kuklaları veya kuklalar çoğu zaman bir eldivenin ucuna yerleştirilen ufak figürlerdir. Bu figürlerin kafası, elleri ve ayakları hareket ettirilebilir. Kukla oyunları, çoğu zaman çocuklar içinde popüler olan bir oyundur. Fakat, kuklalar hem de yetişkinler tarafınca da kullanılan bir araçtır ve tiyatro oyunlarında, eğitim amaçlı sunumlarda ve belkide tv programlarında da kullanılabilir.

Kukla oyunu oynamak son derece kolaydır ve pek çok değişik biçimde yapılabilir. İşte kukla oyunu oynamak için birtakım adımlar:

Kukla seçimi

Kukla oyununa başlamadan öncesinde, bir kukla seçmeniz gerekiyor. Kuklalar, pek çok değişik malzemeden yapılabilir ve değişik boyutlarda olabilirler. Kendi kuklanızı yapmak için malzemeleri satın alabilir veya hazır bir kukla satın alabilirsiniz.

Öykü seçimi

Kukla oyununun bir hikayesi olmalıdır. Öykü, evlatların anlayabileceği ve garip bulacağı bir mevzu olmalıdır. Hikayeyi yazabilir veya hazır bir öykü kullanabilirsiniz.

Kuklayı kullanma

Kuklayı kullanmadan öncesinde, kuklanın hangi parçasını hangi elinize takacağınızı ve kuklanın nasıl hareket etmesi icap ettiğini belirleyin. Kuklayı hareket ettirirken, sesler yapabilir ve değişik yüz ifadeleri kullanabilirsiniz.

Kukla oyununu oynama

Kukla oyununu oynamak için, hikayenizi anlatın ve kuklayı hikayenin değişik karakterleri olarak kullanın. Hikayeyi anlatırken, kuklanın hareketlerini ve yüz ifadelerini kullanarak hikayeyi daha canlı hale getirin.

Hikayenin sonu

Hikayenin sonunda, kuklanın hareketlerini yavaş yavaş azaltın ve hikayenin bittiğini belirtin.

Kukla Çeşitleri

Kukla

Sevilen ve küçümsenmeyecek kadar da taraftarı olan kuklacılığın pek fazla çeşidi bulunmaktadır. İşte o kuklalardan bazıları;

1. El Kuklası

Hem fazla kolay hem de son derece zor örnekleri olan ek kuklasının da kendi içerisinde türleri bulunmaktadır. Elle yalnızca kolla ve kafa kısmının denetim edilebildiği türlerini aynı zamanda bayağı fazla fonksiyonu olan kuklalar da mevcuttur.

2. Kol Kuklası

Gene aynı mantıkla yapılan kuklaları bu defa iki şahıs oynatmaktadır.

3. Parmak Kuklası

Fazla kolay bir şekli olan bu kukla, parmağa takılarak bir şahıs tarafınca oynatılmaktadır.

4. Çubuklu Kukla

Aşağıdan kuklanın çubuklar vasıtası ile denetim edilmiş olduğu kukla türüdür. Bu tür kuklalar çoğu zaman Endonezya Adaları’nda oynatılmaktadır.

5. İpli Kukla

Kukla denilince bir ihtimal akla ilk gelen türlerden birisidir. Bedeni tam olan kukla, usta bir oynatıcının, kuklanın ellerine ve bacaklarını bağlı olan iplerle oynatmasıyla gerçekleşir.

6. Gölge Oyunu Kuklaları

Kabaca anlatmak gerekirse, gölge oyunu Hacivat ve Karagöz oyunlarının hepsine denir. Arkadan çubuklarla yarı mat bir sahnede sergilenir. Gölge oyunu kuklaları Anadolu’nun aynı zamanda Çin’de de son derece yaygındır.

7. Siyah Işık Kuklası

Bu tür kuklalar oynatılırken ana oynatıcı görünür. Öteki kuklaları oynatanlar ise görünmez.

Basit Kukla Örnekleri

Kukla

Ortalama olarak düzeyde kukla yapmak düşünüldüğü kadar zor olmayan bir şeydir. İlk öncesinde parmak kuklası için kolay bir örnek verelim. Parmak kuklası için lüzumlu olan araç-gereç bir tane pet şişe ve renkli kalemler. Yapımına gelirsek, pet şişenin su içilen kısmını 4-5 santimetre uzun duracak biçimde kati. Peşinden renkli kalemlerle üstüne isteğiniz doğrultusunda çehre ifadesi çizin. İşte parmak kuklanız hazır.

El kuklası yapmayı düşünüyorsanız çorapla yapmanızı size öneriyoruz. El kuklası için lüzumlu malzemeler ise beğendiğiniz bir çorap, düğmeler ve ufak bir kumaş parçası. Öncesinde çoraba düğmelerden gözlerini dikin. Peşinden kumaş parçasını dudak biçiminde kesip, dikin. Şayet isterseniz yün iplerle kuklanıza saç yapabilirsiniz.

El kuklası yapmanın öteki bir metodu ise tahta spatuladan yapmaktır. Bu çeşidi bir el kuklası yapmak için lüzumlu malzemeler ise “tahta spatula, yün ip, renkli kalemler. Ilk olarak spatulanın sap kısmını renkli iplerle istediğiniz biçimde sarın. Peşinden spatulanın tümsek kısmına kalemle çehre çizin. İstediğini renkte yün iple saç yapın. El kuklanız hazır. İyi eğlenceler diliyoruz.

Kukla oyunu çocuklar için mi yoksa yetişkinler için mi?

Kukla oyunu, hem çocuklar hem de yetişkinler için keyifli ve öğretici bir oyundur. Çocuklar kukla oyununu oynamayı sevdikleri benzeri, yetişkinler de tiyatro oyunlarında, eğitim amaçlı sunumlarda ve belkide tv programlarında kuklaları kullanabilirler.

Kukla yapımı için hangi malzemeler kullanılır?

Kukla yapımı için pek çok değişik araç-gereç kullanılabilir. Kumaş, pamuk, yün, deri, kağıt, ahşap ve belkide plastik malzemeler kullanılabilir. Kuklanın kullanım amacına ve boyutuna nazaran araç-gereç seçimi yapılabilir.

Kukla oyunu oynarken neden seslendirme yapılır?

Kukla oyunu esnasında, kuklanın karakterini daha gerçekçi hale getirmek için seslendirme yapılır. Seslendirme, kuklanın konuşmasını ve değişik duygularını ifade etmesini sağlar.

Kukla oyunları yalnızca eğlence için mi kullanılır?

Hayır, kukla oyunları yalnızca eğlence amaçlı değildir. Kukla oyunları, çeşit çeşit hedefler için kullanılabilir. Mesela, eğitim amaçlı kukla oyunları, evlatların dil ve toplumsal becerilerini geliştirirken, sıhhat ve güvenlik mevzularında farkındalıklarını artırabilir. Ek olarak, kukla oyunları, değişik kültürlerin tanıtılması, tarih anlatımı ve toplumsal sorunların ele alınması için de kullanılabilir.

Kukla oyunu oynarken hangi teknikler kullanılabilir?

Kukla oyunu oynarken pek çok değişik teknik kullanılabilir. Mesela, kuklanın hareketlerini ve yüz ifadelerini kullanarak hikayeyi canlandırmak için ergonomik yapabilirsiniz. Ek olarak, değişik sesler çıkararak kuklanın konuşmasını sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*