Gebelikte Kordon Dolanması Nedir ve Boyuna Nasıl Dolanır?

Halk içinde göbek bağları olarak malum kordon, bebekle annenin arasındaki gıda ve oksijen gibi alışverişleri meydana getiren uzantıdır. Dolanması durumunda son derece ciddi sonuçlara sebep olabilen kordon hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik. İçeriğimizde kordon dolanması nedir, sebep olur, emareleri ve tedavisi nedir gibi soruların yanıtını vereceğiz.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

İşte kordon dolanması hakkında bilinmesi gerekenler…

Kordon ve Kordon Dolanması Nedir?

gebelikte kordon dolanması

Kordon bebeği besleyen, bebeğe giden oksijeni taşıyan, bir ucunda plasenta bir ucunda da bebeğin göbeği bulunan ve bebek için yaşamsal ehemmiyet taşıyan bir uzantıdır. Kordon dolanması ise çoğu zaman insanları korkutan bir durumdur. Rahimde alan darlığı yüzünden göbek kordonu bebeğin boynuna dolanabilir. Bu duruma da kordon dolanması denir.

Göbek Kordonunun İşlevi Nedir?

Göbek kordonu bebek için eğer olmazsa olmazdır. Pek çok göreve sahip olan ve bebeğin temel fonksiyonlarını yerine getirmesine destek olan göbek bağında sorun yaşanması durumunda son derece ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı tertipli olarak ultrason muayenelerine gitmelisiniz.

Göbek bağının işlevleri bebek ve plesenta arasındaki damarları koruması, bebeğe oksijen iletilmesini sağlaması ve bebeğin gıda ihtiyacını karşılamasıdır. Hal böyle olunca göbek bağının bebeğin hayatta kalmasını sağladığını belirtelim.

Gebelikte Kordon Dolanması Nasıl Olur?

Kordon boyu normal de 55 ile 75 santimetre içinde değişmiş olur. Kordon dolanması yaşayan bebeklerin, kordonlarının olması gerekenden fazla daha uzun olduğu ortaya çıkmıştır. Kordon dolanması normal doğumlarda %25 oranında görünmektedir. Kordon bebeğin boynuna bir kere dolanabildiği gibi 3-4 kere daha dolanabilir. Kordon yalnızca boyuna dolanmaz, bebeğin el ve ayaklarına da dolanabilir.

Kordon Dolanması Ne Sıklıkta Olur?

Kordon dolanması çoğunlukla yaşanıyor diyebiliriz. Kordon doğum anında bebeklerin %25’inde görülebiliyor. Yapılan çalışmalara gore kordon dolanmasının en fazla ikiz ve erkek bebeklerde göründüğü ortaya çıkmıştır. Bir de kordon dolanmasının yaşandığı bebeklerin plasentasının rahim duvarına fazla yakın olduğu gözlemlenmiştir.

Kordon Dolanmasından Sonrasında Neler Olur?

Kordon dolanması yaşayan bir bebeğin, kalp ritimleri bozulur ve yavaşlamaya adım atar. Annenin doğum sancıları başladığı sırada bu gibi durumları tespit edebilmek için Nst denilen kalp atışlarını kontrol eden aygıt takılır.

Bu aygıt yardımıyla bebek ve annenin kalp atışları izlenir. Kordon dolanması doğum pozisyonunun değiştirilmesine karşın düzelmiyorsa bebek sezaryenle dünyaya gelmek zorundadır. Şundan dolayı kordon dolanması söz mevzusu olduğu zaman normal doğumdan bahsedilemez.

Kordon Dolanması Neden Olur?

Kordon dolanması bebeğin rahim içindeki hareketleri sebebiyle oluşmaktadır. Bebek rahim içindeki hareketleri sırasında boynuna, koluna, bacağına veya bedeninin öteki bölgelerine kordonu dolayabilmektedir.

Kordon dolanmasının anneyle ilgili bir nedeni yoktur. Kordon dolanmasının net bir sebebi olmasa da kordonun çok uzun olması ve bebeğin içeride alanının dar olması kordon dolanmasına yol açabilecek sebepler olarak sayılabilir.

Kordon Dolanması Emareleri Nedir?

Kordon dolanması bir çok vakit doğum sancılarının başladığı zamanlarda yada hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Gebeliğin son haftalarında sıklaşan hekim ziyaretleri sırasında yapılan ultrason muayenelerinde kordon dolanması tespit edilir.

Kordon dolanmasının en büyük emaresi bebeğin kalp atışlarının zayıflamasıdır. Yapılan ultrason muayeneleri neticesinde tespit edilen kordon dolanması, birtakım durumlarda doğum esnasında da kendisini göstermektedir.

Kordon Dolanmasının Ne Gibi Zararları Vardır?

Birtakım uzmanlara gore kordon dolanmasının bebeklere bir ziyanı olmaz. Birtakım uzmanlara gore ise doğum esnasında bu durum son derece risklidir. Gene de doktorların çoğunluğu ailelerin endişelendiği kadar kordon dolanmasının büyük tehlikeler oluşturmayacağı görüşündedir.

Anne adayları bilhassa hamileliklerinin son haftalarına doğru bebeklerinin hareketlerini kontrol etmelidirler. Bebek hareketsizce haddinden fazla uzun süre durursa, derhal hekimlerine görünmeleri gerekmektedir. Kordon dolanması ihtimaline karşı gene de önlemli olmakta yarar vardır.

Kordon Dolanması Bebek Ölümlerine Yol Açar mı?

Kordon dolanması bebeklerde fazla çoğunlukla görünür. Bebeklerin bir çok boyunlarına bir kere kordon dolanmış halde doğarlar. Burada mühim olan kordonun uzunluğudur. Birtakım bebeklerin kordonu olması gerekenden uzundur. Kordon olması gerekenden uzun ise bebeğin boynuna dolanma riski de o denli fazladır.

Kordon dolanması erken tespit edilmiş olduğu vakit bir problem teşkil etmez. Bebek ölümlerine yol açmaz. Doğrusu kordon dolanması bebek için bir çok vakit risk oluşturmaz. Bir tek kordon dolanması doğum şeklini etkileyebilir. Kordon dolanması olan bebek sezaryenle dünyaya gelir.

Anne karnında kordon dolanması sebep olur?

Anne karnında kordon dolanması bebeğin içeride hareket etmesi sebebi ile oluşmaktadır. Bebek hareketi esnasında kordona dolanabilmektedir. Bu da son derece negatif durumlara sebebiyet verebilmektedir.

Kordon dolanması düzelir mi?

Anne ile bebeğin arasındaki bağ olan kordon, bebeğin hareketleri esnasında boynuna, vücuduna, bacağına veya koluna dolanabilir. Rahmin içindeki sıvı ve göbek bağının ıslak olması yardımıyla bebek bir çok vakit kendi kendine düzelmektedir.

Kordon dolanmasında ne yapılır?

Kordon dolanmasında NST aleti kullanılır. Bu aygıt bebeğin kalp atışlarını ve rahimdeki kasılmaları gözlemlememize destek sağlar. Bu şekilde bebeğin kaybı gibi durumlar önlenir.

Kordon dolanması nasıl önlenir?

Kordon dolanması önlenebilecek bir durum değildir. Bu biçim durumlarda tek yapılabilen şey kordon dolanmasını düzelterek doğumu gerçekleştirmek veya doğumu sezaryen biçiminde gerçekleştirmektir.

Kordon dolanması normal doğuma engel mi?

Kordon dolanması gebe insanın pozisyonunun değiştirilmesine karşın düzelmiyorsa bu gibi durumlarda normal doğum yapılamamaktadır. Hekim bundan ötürü sezaryen doğuma yönelebilir.

Bebeğin kordonu kaçıncı haftada oluşur?

5. haftada umblikal halka adında olan oluşum içerisinde iki atardamar ve bir toplardamar bulunur. Bebeğin sindirim sistemi ilk önce beden haricinde gelişim göstermeye adım atar. 12.-13. hafta civarlarında ise göbek bağları içinden karın içerisine geçer. Sonrasında karın duvarı kapanmaktadır.

Çocuğun kordonu nereye bağlı?

Kordon annenin kalp damar sistemine değil plesentaya bağlıdır. Plesenta anne ile bebeğin kanının birbirine karışmadan gıda gibi maddelerin transferini sağlamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*