11.9 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Buy now

spot_img

Dünyanın En Yüksek 10 Dağı

Dünya’nın En Yüksek ve En Ürkütücü Dağları

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Tırmanıcıların tutkusu olan Dağlar, Dünya üstünde naturel yer yüzü şekilleri içinde yer almaktadır. Dağ tırmanıcıların en sevmiş olduğu dağları belkide Dünya’nın en yüksek ve bir o denli da ürkütücü dağlarını sizler için araştırdık. Elbet dağ tırmanıcıları için bu yüksek dağlar ürkütücü gelmeyebilir, onlar için bu dağlar bir gaye haline gelmektedir.

İşte zirvesi görülmeye kıymet dünyanın en yüksek 10 dağı;

1. Everest Tepesi Dağı (8849 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

Everest dünyanın en yüksek dağıdır. Çin Halk Cumhuriyeti – Nepal sınırı üstünde yer almaktadır. İklimi yüksekliği nedeni ile çoğu zaman soğuktur bazen ısı -70 derecelere kadar düşebilir. Troposferin üçte ikisini geçen yüksekliği ile Everest bununla beraber zirvelerindeki oksijen eksikliği ile tırmanılması en zor dağlar sıralamasında ilk sıradadır. 1904 senesinde ilk önce Everest’e çıkma girişimleri başlamış fakat ilk tecrübe etme zamanı 1921 senesinde jeolojik araştırmalar için olmuştur. Zirve tırmanışı 1953 yılında John Hunt ve ekibi tarafınca yapılmış fakat kapalı oksijen sisteminin donması nedeni ile geri geri dönmek mecburiyetinde kalmışlardır.

Everest dağı hakkında daha çok data edinmek için buraya tıklayın.

2. K2 Dağı (8611 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

“Godwin Austin” malum adıyla K2 Dağı, Karakurum’da Pakistan – Çin sınırı üstünde bulunan dünyanın en yüksek ikinci dağıdır. K2 Dağı’nın yüksekliği 8.611 metredir. Himalaya sıradağlarının bir parçası olan K2 Dağı çevresindeki tüm dağ oluşumlarından daha dik ve tırmanışı en zor dağdır. Dağ’ın % 25 vefat tehlikesiyle en riskli dağ olması ‘öldürücü dağ’ ve ‘yırtıcı dağ’ olarak nam salmasını elde etmiştir.

3. Kançencunga Dağı (8586 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

Son derece garip bir adı olan Kançencunga Dağı, Dünya’nın en yüksek ilk 3 dağı içinde yer almıştır. 8586 metre uzunluğa sahip olan Kançencunga Dağı, Hindistan ve Nepal içinde yer edinen Himalayalarda bulunmaktadır.

4. Lhoste Dağı – Himalayalar (8516 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

Dünya’nın en yüksek dağları içinde yer edinen Lhoste Dağı, mühim bir özelliğe daha sahiptir. Lhoste Dağı’nın güney yüzünde bulunan parkur Dünya’nın en dik parkuru olarak bilinen bişeydir.

5. Makalu Dağı (8481 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

Makalu Dağı, Everestin 19 kilometre güneydoğusunda yer edinen dünyanın en yüksek üçüncü dağıdır. 8,481 m. rakımı ile sekiz binlik dağlar sıralamasındadır. Makalu dağının zirvesi dört kenarlı piramit biçiminde çıkıntılara sahiptir. Makalu Dağı’nın insanlar tarafınca kadraja girmesi sonrası ilk tırmanış planları 16 kez yapılmış oldu. Fazla sıkıntılı bir tırmanış parkuruna sahip olan bu dağda zirve çabaları fakat 5 kişide başarı buldu.

Yanardağlar hakkında daha çok data almak için buraya tıklayın.

6. Cho Oyu Dağı – Himalayalar (8201 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

Everest Dağı’nın 20 kilometre batısında bulunan Cho Oyu Dağı, toplamda 8201 metre yüksekliktedir. Cho Oyu Dağına ilk defa 19 ekim 1945 senesinde Herbert Tichy, Joseph Joechler ve Şerpa Pasang Dawa Lama isimli bir Avusturyalı ekip çıkmıştır.

7. Dhaulagiri Dağı – Himalayalar (8167 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

Himalayalar’da bulunan Dhaulgiri Dağı’na ilk önce 1960 senesinde çıkılmıştır. Bununla beraber Dhalagiri dağının yüksekliği toplamda 8167 metredir.

8. Manaslu Dağı – Himalayalar (8164 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

8164 metre yüksekliğe sahip olan Manaslu Dağı, Dünya’nın en yüksek 10 dağı içinde yer almıştır. Manaslu Dağ’ına tırmanan ilk şahıs Japonyalı Imanishi isminde bir tırmanıcıdır. Mamuslu Dağında yaşanmış olan bir vaka ise 6500 metre yükseklikte bulunan bir kampa çığ düşmesi sonucunda 15 şahıs yaşamını kaybetmişti.

9. Nanga Parbat Dağı – Himalayalar (8125 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

Pakistan’ın Kaşmir bölgesinde bulunan Nanga Parbat Dağı, 8125 metre yüksekliğe sahiptir. Dünya’da bulunan öteki dağlara bakılırsa tırmanılması en zorluk derecesi yüksek dağlar içinde yer almıştır.

10. Annapurna Dağı (8091 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

Himalayala dağ oluşumları içinde bulunan Annapurna dünyanın en yüksek dağları içinde yer almıştır. Dağ bağlantıları ve etek çevresi ile ortalama 55 kilometre uzunluğunda olan Annapurna, 8.091 metre yüksekliğindedir. İlk Tırmanış 3 haziran 1950 senesinde bir Fransız dağcı ekibi olan Maurice Herzog ve Louis Lachenal tarafınca gerçekleştirilmiştir.

Benzer İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Takip Etsene

0BeğenenlerBeğen
3,743TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

İlgi çekenler