Denizlerin Tanrısı Poseidon Hakkında 11 İnanılmaz Bilgi

Poseidon Hakkında Bilgiler

Olympos tanrıları içinde yer edinen Poseidon’un Zeus ve Hades isminde iki erkek kardeşi vardır. Zeus aralarından en güçlüsüdür. Poseidon Zeus’un enerjisini hep kıskanmıştır. Zeus, gökleri, Poseidon denizleri, Hades ise yeraltını yönetmektedir. Bu içeriğimizde Poseidon hakkında görkemli detayları araştırdık ve bir araya getirdik.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

İşte denizlere hükmeden tanrı olduğuna inanılan Poseidon hakkında bilgiler;

1. Titanlar Savaşı’nda Poseidon kardeşi Hades’le birlikte öteki kardeşi olan Zeus’a destek verir. Kylopların Zeus’a şimşeği tabanca olarak vermeleri neticesinde Zeus savaşı kazanır ve Poseiodon, Hades ve Zeus dünyayı aralarında bölüşmeye başlarlar. Artık Poseidon denizleri, Hades yeraltını, Zeus’ta gökleri yönetecektir.

Poseidon Hakkında Bilgiler

2. Poseidon’un Hades ve Zeus isminde iki kardeşi vardır. Poseidon’un sembolü at, balık, boğa, 3 dişli yaba ve yunus balığıdır. Yunan Mitolojisinde Poseidon, keçe saçlı, uzun ve gür sakallı bir adam olarak anlatılır.

Poseidon Hakkında Bilgiler

3. Deniz Tanrısı Poseidon, Ege’de bulunan Eğriboz Adası açıklarında denizin dibinde kıymetli taşlardan inşa edilmiş bir sarayda yaşıyordu. Poseidon, atlarıyla birlikte denizin üstünde harp otomobili sürüyordu.

Poseidon Hakkında Bilgiler

4. Poseidon, Yunan mitolojisinde atların atası ve koruyucusu olarak bilinmektedir. İnsanlara atları nasıl kullanabileceklerini öğretmiştir. Poseidon’un atlarıyla beraber sürdüğü harp otomobiline bakılırsa harp arabacılarının dostu olduğunu söyleyebiliriz.

Poseidon Hakkında Bilgiler

5. Truva şehrinin surları Poseidon ve Apollo tarafınca yapılırken Truva kralı Laemedon verdiği sözü tutmaz ve tanrıları tehdit etmeye adım atar. En küçük bir şeye sinirlenen Poseidon kralının bu hareketini görünce deliye döner. Şehre bir deniz canavarı gönderir ancak canavar Herakles tarafınca öldürülür ve harp adım atar. Truva Savaşı’nda Poseidon ölümlü kılığına girerek Yunanlıların yanında harbe katılır.

Poseidon Hakkında Bilgiler

6. Efsaneye bakılırsa başkent Atina’nın koruyuculuğunu yapmak ve baş tanrısı olmak için Poseidon ve Athena içinde büyük bir münakaşa adım atar. Bu mevzuya çözüm bulmaya çabalayan tanrılar bir araya gelip karar verirler. Karar ise şudur; Poseidon ve Athena insanlara birer tane armağan verecek. Bu hediyelerden hangisi insanların daha fazla işine yararsa Atina onun olacak.

Poseidon Hakkında Bilgiler

7. Poseidon atlarıyla beraber meydana gelmiş olarak 3 dişli yabasını yere vurur ve insanların hiçbir işine yaramayan deniz kuyusunu ortaya çıkarır. Athena ise kendi yarattığı zeytin ağacını insanlara verir ve insanlar Athena’yı seçer. Bu duruma sinirlenen ve yenilgiyi hazmedemeyen Poseidon, Atina’yı Tamamıyla sular altında bırakır.

Poseidon Hakkında Bilgiler

8. Poseidon, Zeus’tan sonraki en kuvvetli ikinci tanrıydı. Üç dişli yabası ile denizlerin hakimi oydu. Elindeki üç dişli yabayı yere vurduğunda adaları denize gömer, birtakım adaları ise denizin üzerine çıkarırdı. Poseidon, gücünün her zaman bilincinde olan bir tanrıydı.

Poseidon Hakkında Bilgiler

9. Zeus Poseidon’dan kuvvetli olduğundan Poseidon’a devamlı buyruk verirdi. Bu durumdan hiç hoşnut olmayan Poseidon Zeus’un düşman tanrılarıyla bir araya gelmiş olarak Zeus’u zincirletmeye çalışmıştır.

Poseidon Hakkında Bilgiler

10. Yunan mitolojisinde tanrılar ne kadar insanlardan dua alırsa o denli güçlenirler. Yunanlılar için denizler tanrısı fazla mühim bir yere sahiptir. Yunanlılar, adalarda yaşayıp denizcilikle fazla çok uğraştığı için tanrıları Poseidon’a her gün etmiş ve onu güçlendirmişlerdir.

Poseidon Hakkında Bilgiler

11. Sözlükte Poseidon kelimesinin hemen hemen net bir anlamı bulunmasa da en mantıklı izahat efendi manasına gelen “Posei”, su manasına gelen “Davon” kelimelerinin birleşmesiyle oluştuğu düşünülmektedir.

Poseidon Hakkında Bilgiler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*