Çini Sanatı Nedir? Tarihi ve Yapılış Aşamaları

Çini sanatı, geleneksel Türk el sanatıdır. Toprağın pişirildikten sonrasında biçim verilerek, eşyalar üretilmesi ile oluşmaktadır. Çini sanatı, motifler, şekiller ve renklendirmelerden oluşmuş bulunan eserlerdir. İç ve dış mimari de eserleri renklendirmek ve motiflerle süslemek amacı ile kullanılmaktadır.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Çini Sanatı Nedir?

Çini Sanatı

Çini Sanatı, seramik sanatının bir dalıdır ve yüzeyi süslemek için türlü türlü renklerde glazelerle kaplanmış kil parçalarından oluşur. Çini sanatı, değişik kültürlerde ve coğrafyalarda değişik isimlerle anılsa da, temelinde aynı teknikleri kullanarak seramik eserler üretir.

Çini sanatı, binlerce senelik bir geçmişe sahiptir ve ilk örnekleri MÖ 7. yüzyıla kadar uzanır. Orta Doğu, Asya ve Avrupa’nın pek çok yerinde üretilen çini eserler, basit kullanım eşyalarından dini ve mitolojik sahneleri betimleyen büyük boyutlu panolara kadar türlü türlü hedefler için kullanılmıştır.

Çini sanatında kullanılan ana araç-gereç kil olmakla beraber, çini sanatçıları çoğu zaman balçık, kireçtaşı, feldispat ve kuvars şeklinde malzemeleri de kullanır. Bu malzemelerin karışımı, değişik sertlikler ve renkler erişmek için değişik oranlarda kullanılır. Çini eserler, çoğu zaman el yapımıdır ve sanatçının görsel tasarımı ve teknik becerisi büyük seviyede etkilidir.

Pişirilen topraktan üretilen eşyaların süslenmesinde çokça kullanılan el sanatıdır. Tabak, porselen, seramik, fayans şeklinde eşyaların üstüne yapılan süslemelere ise ”çinicilik” ‘denilmektedir. Günümüzde çini olarak bilinmekte ancak tarihte ise kaşi ve sırça olarak geçmektedir. Çini iki çeşittir. Bunlar duvar çinileri ve evani çinilerdir.

Çini Sanatının Zamanı

Çini Sanatı

Çini sanatı zamanı uzun yıllara dayanmaktadır. Bu el sanatı, Karahanlılar dönemine ilişik yapılarda süsleme sanatı olarak görülmüştür. Türk çini sanatının bin yılı aşkın bir zamanı olduğu anlaşılmaktadır. Çini sanatı, Büyük Selçuklular ve Anadolu Selçukluları tarafınca devam ettirilmiştir. Selçuklu döneminde pek çok cami, menderese, saray, türbe ve kervansaray şeklinde yapılar çini sanatı ile süslenmiştir.

Bu zamanda çoğu zaman lacivert, mavi, hardal, kahverengi ve siyah renkler kullanılmıştır. Selçuklu dönemine ilişik çiniler çoğu zaman, altıgen, kare ve dikdörtgen şekillerinde olma özelliği taşımaktadır. Çoğu zaman mozaik şekiller kullanılmıştır. Mozaik şekillerin bununla beraber Kufi seçimi yazılar ve Rumi motiflerde yer almıştır. Selçuklu döneminden sonrasında pek çok beylik bu sanatı icra etmiştir. Osmanlı devletinin kurulmasıyla çini sanatı değişik bir dönem yaşamış ve anlam kazanmıştır.

Osmanlı döneminde birbirinden değişik yapılar motiflerle ve renklendirmelerle süslenerek, çini sanatı yaşatılmıştır. Tarih süresince geleneksel Türk el sanatı olarak yer almıştır. 16. yüzyılda İznik ve Kütahya çinileri gelişim göstermiş ve Türk çini sanatı olarak zirveye ulaşmıştır. Bu zamanda İznik’te üretilen çiniler daha da renklenmiştir. Yeşil, kırmızı, turkuaz, lacivert ve kahverengi tonları kullanılarak farklılık iştirak etmiştir.

Çini Nasıl Yapılır?

Çini Sanatı

Çini yapımı son derece zahmet verici ve zor olsa gerek. Çini sanatı sabır gerekmekte olan ve uğraş gerekmekte olan bir el sanatıdır. Çini, pek çok aşama sonucunda elde edilmektedir. Bu sanat branşında mühim olan insanın el becerisi, sabrı ve zevkidir şundan dolayı hazırlanan eserler insanın zevkini ve hayal dünyasını yansıtmaktadır. Pek çok aşamadan geçerek çini sanatı yapılmaktadır.

Çini Sanatının Aşamaları

Çini sanatı, dünya tarihinde yer edinen köklü bir kültürdür. Kıymetli Çini sanatının kendi içinde aşamaları bulunmaktadır. İşte detaylar;

 • Tebeşir, kum, kaolen şeklinde naturel malzemeler karıştırılıp hamur harcı haline getirilir.
 • Hamur harcı şekillendirilerek kuruması için bir müddet beklenir.
 • Kuruluğa sahip olan hamura astarlama çalışılması yapılır.
 • Astarlama işi, hamur harcını beyaz bir görünüm kazandırır.
 • Parçalar devasa yükseklikte derecede fırında bigün süresince pişirilir.
 • Pişirilen parçaların pürüzlü yüzeyi, zımpara yardımıyla düzeltilir ve pürüzsüz bir zemin elde edilir.
 • Yüzey kara kalem ile çizilen beyaz bir kağıt ile üstü kaplanarak öteki işlemleri yapmak için zemin oluşturulur.
 • Desen iğne ile delinir ve kömür tozu yardımıyla yapılacak çini yüzeyine aktarılır.
 • Çini sanatına elverişli kobalt siyah renkten oluşmuş bulunan boya yardımı ile desenleri kontürleri oluşturulur.
 • Zevke yada hayal yaşamına elverişli renkler ile iç zemin boyanmaya başlanır.
 • Boyanan camsı obje bir sır ile kaplanarak pişirilme aşamasına getirilir.
 • Parçaların ayrı ayrı pişirilmesi sağlanır ve yeniden ikinci bir pişirilme aşamasına doğal tutulur.
 • Pişirilen parçalar yavaş yavaş soğutularak kırılması önlenir.

Çini Sanatı Türleri

Çini Sanatı

Çini sanatı, geleneksel olarak seramik malzemelerinin üstüne renkli boyalarla yapılan süsleme işlemi olarak bilinmektedir. Yüzyıllar süresince, değişik kültürlerde, değişik tekniklerle çini sanatı yapılmış ve geliştirilmiştir. Günümüzde, pek çok değişik çini sanatı çeşidi bulunmaktadır.

Mingi

Mingi, çoğu zaman beyaz yada açık renkli porselen üstüne mavi yada kahverengi boya kullanılarak yapılan bir çini sanatı çeşididir. Ming Hanedanlığı döneminde (1368-1644) meydana gelen Mingi, geleneksel Çin fotoğraf sanatından esin alınarak yapılmıştır.

Hua’i

Hua’i, Mingi’nin aksine, daha koyu renkler ve çoğu zaman daha karmaşık tasarımlar kullanır. Bu tür çini sanatı, Qing Hanedanlığı döneminde (1644-1912) popüler hale gelmiştir.

Rang

Rang, renkli bir cam sırlama tekniği kullanılarak yapılan bir çini sanatı çeşididir. Bu teknik, sırlamanın fırınlanması esnasında kristalleşmesiyle, parlak ve canlı bir yüzey oluşmasına neden olur. Rang, Tang Hanedanlığı döneminden beri (618-907) yapılır.

Jianshui

Jianshui, kahverengi yada kırmızı bir kil kullanılarak yapılan bir çini sanatı çeşididir. Bu çini sanatı çeşidi, Yunnan eyaletinde üretilir ve Ming Hanedanlığı döneminde (1368-1644) ortaya çıkmıştır.

Jun

Jun, Qing Hanedanlığı döneminde (1644-1912) üretilen bir çini sanatı çeşididir. Bu tür çini sanatı, turuncu, kırmızı yada mor renkli bir sırlama tekniği kullanır ve çoğu zaman rahat tasarımlarla üretilir.

Dehua

Dehua, beyaz bir porselen üstüne yapılan bir çini sanatı çeşididir. Bu tür çini sanatı, Fujian eyaletinde üretilir ve Ming Hanedanlığı döneminde (1368-1644) ortaya çıkmıştır. Dehua, yüksek kaliteli bir porselen yapımıyla bilinir.

Çini Sanatının Kullanım Alanları Nedir?

Çini Sanatı

Çini sanatı, güzel duyu kıymeti olan emsalsiz eserlerin bununla beraber, değişik kullanım alanlarına yönelik ürünler de üretmektedir. Bu ürünlerin birçoğu, günlük yaşamda kullanılan eşyalardan oluşurken, bazıları da sanatla alakalı amaçlıdır.

En bilinen kullanım alanlarından biri, ev dekorasyonudur. Çini karo ve mozaikler, banyo, mutfak ve öteki yaşam alanlarında şık ve güzel duyu bir görünüm yaratmak için kullanılır. Duvar panoları, avizeler, vazolar, biblolar, çini tabaklar ve öteki süs eşyaları da ev dekorasyonunda genel olarak kullanılır. Bilhassa, Osmanlı süreci çini eserleri, ev dekorasyonunda hususi bir yere sahiptir.

Çini sanatı, hem de, müzelerde, saraylarda, camilerde ve öteki zamanı yerlerde dekorasyon amaçlı kullanılmıştır. Bilhassa, İznik çinisi Osmanlı İmparatorluğu döneminde türlü türlü saray, cami ve türbelerin süslemesinde kullanılmıştır. Ek olarak, çini sanatının, Türk kültürü ve zamanı hakkında pek çok informasyon vermesi sebebiyle, zamanı belgelerin korunması ve sergilenmesi amacı ile da kullanıldığı bilinen bişeydir.

Kullanım alanları içinde ek olarak, yeme-içme sektöründe de yer verilmiştir. Çini tabaklar, bardaklar, sürahiler, tepsiler ve öteki yiyecek takımları, restoranlar, kafeler ve oteller şeklinde yerlerde kullanılmaktadır. Bu ürünler, zarif ve şık bir sunum edinmek için tercih edilirken, hem de sıhhat bakımından da güvenlidir.

Çini sanatı zamanı nedir?

Çini sanatı, zamanı MÖ 5500 yıllarına kadar uzanan köklü bir geçmişe sahiptir. İlk çini örnekleri, Mısır ve Mezopotamya şeklinde antik medeniyetlerde görülmüştür. Ondan sonra, Asya, Orta Doğu ve Avrupa’da da yaygınlaşmıştır.

Çini sanatında hangi malzemeler kullanılır?

Çini sanatı için kullanılan ana araç-gereç, kil yada çamurdur. Bu ham maddeler, hususi teknikler kullanılarak şekillendirilir ve pişirilir. Ek olarak, boyama için değişik renklerde glazeler ve boyalar kullanılır.

Çini sanatında hangi teknikler kullanılır?

Çini sanatında kullanılan teknikler, geleneksel olarak el işçiliği ve el boyaması şeklinde şekilleri içermektedir. Teknikler, kilin şekillendirilmesi, boyanması, glazelenmesi ve pişirilmesi şeklinde değişik aşamaları kapsar.

Çini sanatının değişik stilleri var mıdır?

Evet, çini sanatının değişik stilleri vardır. Mesela, İznik çinisi Osmanlı İmparatorluğu döneminde popülerdi ve çoğu zaman mavi, turuncu ve yeşil renkleri kullanırdı. Çin’in Ming Hanedanlığı döneminde, Qinghua stili olarak malum bir yoldam popülerdi ve beyaz ve mavi renkleri kullanıyordu.

Hangi ülkelerde çini sanatı popülerdir?

Çini sanatı, dünyanın pek çok değişik ülkesinde popülerdir. Bilhassa, Çin, İran, Türkiye, İtalya, İspanya, Hollanda, Portekiz, İngiltere ve Japonya şeklinde ülkelerde geleneksel olarak üretilir ve genel olarak kullanılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*