-0.7 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Buy now

spot_img

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene Estetiği Nedir?

Çene Estetiği Nedir?

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Çene estetiği insanın ağız fonksiyonlarını tesir eden veya görüntüsünü negatif yönde tesir eden çene yapısının cerrahi müdahale ile düzeltilmesine verilen isimdir. 

Çene yapısı, tıpkı burunda olduğu gibi yüz ifadesini direkt tesir eden başlıca unsurdur. Yüz görüntüsünü mühim oranda tesir eden çenenin büyük, minik ve eğri olması gibi durumlar yüz ifadesini negatif yönde etkisinde bırakır. Çenenin büyük yada minik olmasının aynı zamanda ileride yada geride olma durumu da gözlenebilir. 

Bu tip durumlarda tıpkı burun ameliyatlarında olduğu gibi çeşit çeşit cerrahi müdahalelerle çene yapısı insanın istediği ölçü ve şekillere getirilebilir. Insanın çene yapısı ve görüntüsünden mutlu olmamasının aynı zamanda yemek yeme, konuşma ve gülme gibi durumlarda sorun yaşamasına bağlı olarak da çene ameliyatları gerekebilir. Çene ameliyatlarının niteliği ve şekli probleminin kaynağına göre değişiklik gösterir.

Çene Estetiği Ameliyatı Nedir?

Çene Estetiği Nedir?

Mentoplasti isminde olan çene estetiği ameliyatı, çenenin yüze yeterli, naturel ve güzel bir görünüm kazanmasını hedefleyen ameliyattır. Estetiğin yanında sıhhat problemleri nedeniyle de yapılabilir. Ameliyatın yapılış metodu kötü görüntüye neden olan soruna, sıhhat problemine ve hastanın isteğine gore değişebilir. 

Çene Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çene estetiği ameliyatı genel anlamda anestezi uygulanarak yapılır. Ameliyatlar yarım saat ile 2 saat içinde sürebilir. Sıhhat problemi ve güzel duyu duruşa gore çene estetiği ameliyatının çeşitleri bulunur.

Çene Büyütme Ameliyatı

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene büyütme ameliyatı çene bölgesinin normalden minik olmasından meydana gelen problemlerin ortadan kaldırılması için yapılır. Güzel duyu görünümün düzeltilmesinin yanında işlevsel bozukluklar için de bu ameliyata başvurulur. 

Plastik cerrahlar tarafınca yapılan çene büyütme ameliyatında öncesinde çeneye yeterli implant seçilir. Seçilen implantlar çenede gereksinim duyulan bölgelere yerleştirilir. Birtakım durumlarda implant yerine çene kemiği kullanılır. Çene ucu kemiği kesilerek istenen tarafa doğru kaydırılır veya ileri alınabilir. Kesilen kemik titanyum plaklarla çeneye sabitlenir.

Bir daha farklı çene uzatma yönteminde ise hastanın kendi yağ hücreleri kullanılır. Hastadan temin edilen yağ hücreleri cilt altına enjekte edilir. Böylelikle çenenin daha büyük ve dolgun görünmesi sağlanır. Çeneye yağ enjeksiyonu büyük çoğu zaman kalıcıdır.

Çene Küçültme Ameliyatı

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene küçültme ameliyatı çoğu zaman çene ucunun normalden uzun yada önde olması durumunda yapılmaktadır. Alt dudağın iç tarafınca girilerek çok kemik tıraşlanır. Böylelikle çenenin istenilen boyut ve biçimde olması sağlanır. Çene büyütme ameliyatındaki gibi çenenin yüze yeterli boyut ve şekillerde olması sağlanarak hastaya daha ideal bir görünüm kazandırılır.

Çene Ameliyatı Sonrası Yaşananlar

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene ameliyatı sonrasında hasta anestezi türüne gore aynı gün taburcu edilebilir. Ameliyat bölgesinin güvenliği için hastaya bir ile iki gün süre ile banyo yapmaması tavsiye edilir. Her ameliyatta olduğu gibi çene ameliyatında da hastada ağrı, şişme, kan sızması ve geçici his kayıpları görünebilir. Ameliyatta yapılan kesiler 1 ile 2 hafta içinde iyileşir. Hasta normal yaşamına rahatça geri dönebilir.

Çene Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene ameliyatları 18 yaşını geçmiş kişilere, çenede fonksiyon bozukluğu, konuşma ve çiğneme problemleri, yüzde asimetrik görünüm, biçim bozukluğu, alt çenenin önde veya geride olması, çenenin sağ yada sola eğilimli olması, çene ucunun fazla büyük, minik, ileride yada geride olması gibi sebeplerle yapılır.

Çenenin görünüşü yüzün tümünü etkilediği için ameliyatlar çoğunlukla güzel duyu kaydı sebebiyle tercih edilir. Çenenin yüze daha yeterli hale getirilmesi hastaları mutlu eder.

Çene Ameliyatı Riskli Mi?

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene estetiği ve ameliyatı hastanın bilinmeyen bir hususi problemi yoksa vefat riski taşımaz. Hastanın çenesinde yer edinen sinir hücrelerinin korunması için özenle davranılır. Sinirler ameliyat esnasında çenenin iç yaprak kısmında kalır. Fazla ender olsa bile sinirlerin zarar görebileceği durumlar da yaşanabilir. Fakat bu problem mikrocerrahi yöntemleriyle ile çözülebilir.

Ameliyatsız Çene Estetiği

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

 

Ameliyatlı çene estetiğine alternatif olarak dolgu işlemleriyle de çenenin yapısı değiştirilebilir. Çene ucu dolgusunun aynı zamanda, bütün çene hattına uygulanan ve Jawline denilen dolgu işlemi de bulunur. Dolgu işleminde insanın kendi yağ hücreleri veya hyalüronik asit kullanılır.

Çeneye yapılan dolgu işlemleri son aşama ağrısız ve acısızdır. Fazla insanların tercih ettiği bu metot yapılırken soğutucu anesteziler ve ağrı kesici kremler kullanılır. Yapılan dolgu işlemleri 10 dakika gibi kısa süre içerisinde tamamlanır. İşlemin peşinden hasta normal yaşantısına derhal geri dönebilir.

Çene estetiği kalıcı mı?

Çeneye estetiğinde doğrudan kemiğe yapılan veya implantla uygulanan ameliyatların tesiri kalıcıdır. Çeneye yağ dokusuyla yapılan işlemler ise doğru uygulanırsa büyük çoğu zaman kalıcılık sağlar. Hyaluronik asitle yapılan çene estetikleri ise 6 ile 1 sene içerisinde fonksiyonunu yitirir.

Çene estetiği ismi ne?

Çene estetiği ameliyatına mentoplasti ismi verilir. Bu işlem çene büyütme, uzatma ve küçültme ameliyatlarının genel adıdır. Mentoplasti ile çenenin görünümü yüze yeterli hale getirilir. Bu operasyonlar plastik cerrahlar tarafınca yapılır.

Çene ameliyatından sonra iz kalır mı?

Çene estetiği ameliyatında kesik ağız içinden yapılırsa hastada hiçbir iz kalmaz. Çene altından yapılan kesiklerde ise karşıdan görünen bir iz kalmaz. İnce olan iz çenenin altında görünebilir. Cilt tipine gore çenenin altında yer edinen bu iz zaman içinde geçebilir.

Çene törpüleme acıtır mı?

Çene estetikleri lokal ve genel anestezi ile yapılır. Bu nedenle çene törpüleme gibi işlemler hastaya ağır ve acı vermez. Öteki çene estetiği ameliyatlarından değişik olarak çene törpüleme işlemi sonrası hastada ağrı ve acı yaşanmaz.

Çene gelişimi kaç yaşına kadar sürer?

Çene gelişimi ortalama olarak 18 yaşına kadar sürer. Bu nedenle çene ameliyatları için insanın kemik gelişimini tamamlaması beklenir. Çene ameliyatları da bu doğrultuda 18 yaşından büyük bireylerde uygulanır.

Çene kemiği ameliyatını kim yapar?

Çene estetiği ve kemiği ameliyatı çene cerrahisi üstüne uzman olan güzel duyu cerrahlar tarafınca yapılabilir. Güzel duyu için yapılan çene ameliyatları plastik cerrahinin alanına girer. Birtakım durum ve ameliyatlarda ortodonti uzmanları da işleme katılabilir.

Benzer İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Takip Etsene

0BeğenenlerBeğen
3,742TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

İlgi çekenler