Brezilya Fönü Nedir, Zararlı mıdır, Evde Nasıl Yapılır?

Brezilya Fönü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Bayanlarda saç bakımı ve saç güzelliği, erkeklere bakılırsa fazla daha mühim bir mevzudur. Devamlı yeni saç modellerinin uygulanmak istemesi, hususi davetler için değişik saç modellerinin uygulama gerekliliği, okul saç modellerinde daha değişik tarzların seçilmesi gibi pek fazla talep, hanımlarda erkeklere bakılırsa daha çok kendini gösterir. Aslına bakarsak saç bakımı hem bayan hem de erkekler için mühim olması gerekmekte olan bir mevzudur. Fakat çoğunlukla adamların saçlarının kısa olması, hanımefendilere bakılırsa daha azca bakım gerektirmesine sebebiyet veriyor.

Bakım mevzusunun yanında bir de saç güzelliğinin oluşması için yapılan birtakım hususi bakımlar vardır. İşte bunlardan kabul edilen Brezilya fönü, kıvırcık saça sahip kişilerin saçlarını düzleştirmek ve haddinden fazla uzun süre bunu koruma altına almak için yaptırdıkları bolca oranda keratinli bir saç bakım uygulamasıdır. Bu makalemizde Brezilya fönü nedir ve Brezilya fönü nasıl yapılır gibi soruların cevaplarının yanında Brezilya fönü ile alakalı bütün gerçekleri sizlere sunacağız. Yararlı olmasını umut ediyor, keyifli okumalar diliyoruz.

Adım Adım Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?

brezilya fönü

Kıvırcık saçlı birinin aniden düz saçlara sahip olduğunuzu gördüğünüzde elbet bir müddet şaşkınlığınızı gizleyemezsiniz. Bunun altında yatan neden tam olarak Brezilya fönüdür. Şu sebeple bu saç bakım türünün maksadı da budur. Fakat bu işlem göründüğü kadar basit değildir. Kullanılacak malzemelerin doğru seçilmiş olması, seansların doğru biçimde yeniden etmesi gibi mühim kuralları bulunmaktadır. Pekala, Brezilya fönü nasıl yapılır?

1. Saçlara işlem yapılmadan öncesinde, keratin içerikli şampuan ile saçlar iyice yıkanır. İhtiyaç duyulması durumunda öteki birtakım bitkisel saç bakım yağları da ilave edilerek kullanılır.

2. Yıkama işlemi bittikten sonrasında saçlar fön makinesi kullanılarak kurutulmaz. Bunun yerine yumuşak ve saçlara zarar vermeyecek havlu ile kurutma işlemi yapılır veya kendi kendine bırakılarak saçların kuruması beklenir.

3. Saçlar kuruduktan sonrasında saçın yoğunluğuna bakılırsa keratin sürülerek saçların iyice emmesi sağlanır. Doğal olarak keratin kullanılır iken saçların kuru olması gerekmektedir. Aksi halde saçların zarar görme olasılığı ile karşılaşılabilir.

4. Saçlara keratin uygulanmadan öncesinde saçlar dörde bölünür ve her bölüm için 80 ml kadar keratin uygulanır. Bu işlem yapılırken en fazla dikkatli olunması gerekmekte olan mevzu, keratinin ense ve yüz bölgesine değmemesidir.

5. Yükleme yapıldıktan sonrasında bütün saçlara uygulandığından güvenli olmak için ince bir tarak ile saçlar taranır ve böylelikle keratin bütün saçları kaplar.

6. Bütün bu işlemler yapıldıktan sonrasında saç düzleştirici ile bölünen saçlar düzleştirilir. Ortalama olarak 1 saat kadar devam eden bu işlemden doğru netice alınmaması durumunda yeni bir seansa gereksinim duyulabilir.

Brezilya Fönü Nedir?

brezilya fönü

Saçın kendi doğasında keratin vardır. Keratin, saçta, tırnaklarda ve insan vücudunda değişik yerlerde bulunan bir proteindir. Bu proteinin dengesinin bozulması saçlarda problemlere sebebiyet verir. Kısaca Brezilya fönünün doğru biçimde uygulanması durumunda saçlara herhangi bir zararının olamayacağını söyleyebiliriz. Bolca keratin ile saçın pigmentlerine bakılırsa uygulanan Brezilya fönü, saçlardaki çok fazla dalgalanmaların önüne geçer ve kıvırcık saçların düzleşmesini sağlar. Doğal olarak bunu evinizde kendi başına birinin yapması neredeyse imkansızdır. Şu sebeple birtakım saçlarda tek seans kafi gelmeyebilir ve bunun yeniden edilmesi gerekebilir. Bununla beraber aynı zamanda o kadar da basit bir işlem olmaması uzman birinden destek almayı gerektiriyor.

Evinizde Brezilya Fönü Yapılabilir Mi?

brezilya fönü

Pek çok saç bakım uygulaması için kuaföre para harcamaya gerek kalmamıştır aslen. Örneğin bitkisel saç yağları ile bakım yapmak, değişik saç modelleri uygulamak belkide birtakım durumlarda saç kestirme işlemi dahi evinizde yapılabilir. Fakat Brezilya fönü gibi saç kimyasına elverişli biçimde yapılması gerekmekte olan bir saç bakımının evinizde yapılamayacağını söylemek gerekmektedir. Yukarıda da kısa bir halde belirttiğimiz gibi bu işlem kimi zaman tek seansla çözülmeyebiliyor ve dikkat edilmediğinde saçların zarar görme tehlikesi ile karşı karşıya kalınabiliyor. Bu sebepten Brezilya fönü yaptırmak isteyenlerin uzman birinden destek alması en doğrusu olacaktır.

Brezilya Fönü Kalıcı mı?

brezilya fönü

Her bayan saçlarında yakaladığı güzelliğin kalıcı olmasını ister ve yaptırdığı bakımları da genel anlamda buna bakılırsa seçer. Brezilya fönü ile ilgili en fazla sorulan soruların başlangıcında da gene bu geliyor. “Brezilya fönü kalıcı mı?” Brezilya fönü, doğru biçimde uygulandığı zaman ve birazcık da insanın saç bakımına dikkat etmesi yardımıyla haddinden fazla uzun süre kalıcı olabiliyor. Ortalama olarak 5-6 ay kadar dümdüz saçların sahibi olabilirsiniz. Fakat kalıcı bir çözüm olmadığını söylememiz gerekmektedir. Saçlar, vakit içinde eski yapısına dönebilen bir özelliğe sahip olduğundan düz saçların sahibi olmak isteyen insanın bu işlemi yeniden etmesi gerekiyor.

Brezilya Fönü İşlemi Ne Kadar Sürüyor?

brezilya fönü

Kuaförlerde ortalama 2-3 saat devam eden bir işlemdir. Şayet saçlarınız dalgalı ise 5-6 ay kalıcılık sağlayabilir. Fakat fazla kıvırcık ise bu süre 3-4 aya düşebilir. Brezilya fönü yaptıran bireylerde zaman içinde saçlarda dökülme ve çeşit çeşit problemler görülüyor. Bakımlı görünmek adına yapılan bu işlem kalıcı problemleri da bununla beraber getiriyor. Saç sağlığını koruma altına almak için saçları 3 günde bir yıkamalı, sürekli olarak şekillendirilmemeli ve banyo sonrasında saç kendi durumunda kurumaya bırakılmalı.

Brezilya fönü katiyen evinizde kendi başına yapılmamalıdır. Ucuz ve temizliğinden kuşku ettiğiniz kuaförlerde Brezilya fönü yaptırmayınız. Şu sebeple kalitesiz ve ucuz ürünlerde kanserojen maddeler daha fazladır.

Brezilya Fönünü Erkekler Yaptırabilir mi?

brezilya fönü

Bu bakım hakkında fazla sorulan sorulardan birisi de Brezilya fönünü erkekler yaptırabilir midir? Evet saçları fazla kıvırcık olan ve bundan rahatsız olan erkekler doğal olarak ki Brezilya fönü yaptırabilir. Bonus saçlardan sıkılan ve saçları biçim almayan bireyler çoğu zaman bu uygulamaya başvuruyor. Birtakım erkek kuaförlerinde de Brezilya fönünü yapılmaktadır.

Brezilya Fönü Kanserojen Madde İçeriyor mu?

brezilya fönü

Amerikan İlaç ve Besin Dairesi (FDA) tarafınca yapılan açıklamada Brezilya fönünde kullanılan keratin maddesinin aynı zamanda “fomaldehit” isimli kanserojen bir madde ihtiva ettiği belirtilmiştir. Hastanede cesetlerin çürümesini engellemek amacı ile kullanılan bu madde, çeşit çeşit tekstil ürünlerinin buruşmaması için de kullanılmaktadır. Fomaldehit maddesi çeşit çeşit besin ürünlerinin küflenmesini engellemek amaçlı da kullanılmaktadır.

Yapılan araştırmalarda Brezilya fönünde %8,7 – 10,4 oranında fomaldehit maddesine rastlanıldığı belirtilmiştir ve FDA tarafınca tehlikeli bulunmuştur. Kullanıldığı ürünlerde en çok %0,2 oranında bulunması gerekmekte olan fomaldehit maddesi Brezilya fönünde fazlası ile bulunmaktadır. Sıhhatli ve bakımlı görünümü ile malum Brezilya fönünün haddinden fazla uzun süre aynı dayanıklılıkta kalmasını elde eden bu madde kanser saçıyor.

Keratin saç ve tırnak başta olmak suretiyle vücudumuzdaki pek çok hücrede bulunmaktadır. Keratin maddesi tek başına bir kanser tehdidi olarak görülmez. Fakat yapılan araştırmalarda kanser hücrelerinde bulunan keratin maddesi normalden çok çıkmıştır.

Keratin maddesinin ne kadar mühim olduğunu yukarıda belirttik. Keratin proteini hakkında daha daha geniş kapsamlı informasyon almak isterseniz aşağıdaki içeriğe göz atabilirsiniz.En İyi Brezilya Fönü Ürünleri Sıralaması

Sıra Ürünler Tesiri neoldu Puanı
1 Bio Keratin Gold Saçı Besler 10/9.9
2 Fitness Professional Saçı Onarır 10/9.7
3 Monica Keratin Gold Saçı Canlandırır 10/9.8
4 True Keratin Saçı Besler 10/9.8
5 Motto Plus Saçı Besler 10/9.6

Evinizde Brezilya Fönü İçin En İyi 5 Ürün Tavsiyesi

Yukarıda Brezilya fönü ile alakalı bütün detayları ve evinizde nasıl yapılır sorusunu yanıtladık. Bu bölümde ise evinizde Brezilya fönü yapabilmenizi sağlayacak en düzgün ürünleri bir araya getirdik. 

İşte en düzgün Brezilya fönü ürünleri:

1. Bio Keratin Gold Brezilya Fönü Seti

brezilya fönü

Brezilya fönü dendiği zaman akla ilk gelen marka doğal ki de Bio Keratin Gold’dur. Bio Keratin Gold bu setiyle bir taraftan saçlarınıza Brezilya fönü yapabilmenizi sağlar iken öteki taraftan da daha sıhhatli ve canlı görünen saçlara sahip olmanızı destekliyor. Saç derisini ve köklerini besleyerek kırılmaların önüne geçen Bio Keratin Gold, saçı nemlendirerek daha yumuşak hale gelmesine destek oluyor. Bu şekilde saçınız daha basit biçim alır. Son olarak tuz bulundurmayan şampuana sahip olan bu seti kıvırcık ve dalgalı saçlara sahip okurlarımıza öneriyoruz.

2. Fitness Professional Keratin Bakımı Brezilya Fönü

brezilya fönü

Keratinin saçın gereksinim işittiği en mühim minerallerden birisi olduğu tamamımız tarafınca malum bir gerçek. Saçın gereksinim işittiği keratini sağlayarak daha haddinden fazla uzun süre süresince düz ve yumuşak kalmasını elde eden Fitness Professional bununla birlikte boya gibi kimyasal maddeler yüzünden yıpranan saçlarınızı onarıyor. İçeriğinde bulunan kümülatif keratinle saçı besleyip güçlendiren bu krem yardımıyla saçlarınız 6 ay süresince düz kalır.

3. Monica Keratin Gold

brezilya fönü

Paraben bulundurmayan formülü yardımıyla saçlarınıza bakım yaparken zarar vermeyen Monica Keratin Gold, bu sayede kırılmaların ve yıpranmaların önüne geçiyor. Natural içeriği yardımıyla saçınızın gereksinim işittiği gıdaları karşılayabilen bu kremi uyguladıktan sonrasında 4-6 ay süresince saçlarınız düz duracak. Son olarak ilk kullanımdan başlayarak saçlarınızın daha canlı görünmesini sağlayacak olan bu ürünü kıvırcık yada kabarık saçlara sahip okurlarımıza öneriyoruz.

4. True Keratin Kalıcı Brezilya Fönü

brezilya fönü

Kimyasal işlemlerden ötürü saçlarınız kırılıyor yada yıpranıyorsa True Keratin tam size bakılırsa. Formaldehit bulundurmayan formülü yardımıyla saçlarınızın zarar görmesini engellemiş olan bu keratin takviyesi, zor biçim alan saçlarınıza yumuşaklık ve parlak bir görünüm kazandıracak. İçeriğinde bulunan kümülatif keratinle saçınızı kökten uca kadar besleyen ürün, bu sayede kırılmaları ve dökülmeleri önlüyor. Son olarak bu ürünün saçlardaki elektriklenmeyi ortadan kaldırdığını belirtelim.

5. Motto Plus Brezilya Fönü Keratini Seti

brezilya fönü

Tuz bulundurmayan formülü yardımıyla saçınıza zarar vermeyen Motto Plus, içeriğindeki kümülatif keratin yardımıyla saçlarınızı derinlemesine besliyor. Bu şekilde saçlarınızda oluşmuş bulunan kırılmalar ve yıpranmalar ortadan kalkıyor. Saçı beslerken bir taraftan da yumuşatan ürün, bu sayede daha parlak ve düz saçlara sahip olmanızı sağlıyor. Son olarak formülündeki çay ağacı yağı yardımıyla kepek ve mantar gibi oluşumları önleyen ürünün dökülmeleri en düşük seviyeye indirdiğini ekleyelim.

Brezilya fönü için en düzgün ürünler hangisi?

Evinizde brezilya fönü yapmayı kolaylaştıran en düzgün saç bakım ürünleri içinde: Bio Keratin Gold Brezilya Fönü Seti, Fitness Professional Keratin Bakımı Brezilya Fönü, Monica Keratin Gold, True Keratin Kalıcı Brezilya Fönü ve Motto Plus Brezilya Fönü Keratini Seti ürünleri kullanıcılar tarafınca fazlası ile tercih ediliyor.

Brezilya fönü ne kadar sürer?

Brezilya fönü, kuaförlerde ortalama olarak 2 yada 3 saat sürmektedir. Yapılan işlemin peşinden hem saçınızın şekline hem de meydana getiren insanın tecrübesine bakılırsa kalıcılık süresi değişmektedir. Ancak yapılan bir Brezilya fönü ortalama 4-5 ay kalıcılık göstermektedir.

Brezilya fönü neden bozulur?

Saçlarınız keratin eksikliğinden ötürü yıprandıysa Brezilya fönü bozulabilir. Bununla beraber aynı zamanda Brezilya fönünü yaptırdığınız süre 5 ayın üzerindeyse küçük küçük bozulmalar görebilirsiniz.

Brezilya fönü tutarları ne kadar?

Brezilya fönünün tutarları değişim göstermektedir. Evinizde keratin setleri ortalama olarak olarak 400 ile 600 Türk lirası arasındadır. Kuaför setleri ise 3000 ile 7000 Türk Lirası’ye kadar uzanan bir fiyat skalasına sahiptir. Fönün uygulanmasının fiyatlı 800 Türk Lirası ile 2000 Türk Lirası içinde değişmektedir.

Brezilya fönü saçlara zarar verir mi?

Saçlara uzun süreliğine biçim verme metodu olan Brezilya fönü hakkında en fazla dört gözle beklenen sorulardan birisini cevaplayacağız. Brezilya fönü doğru ve muntazam bir halde uygulandığı zaman saçlarınıza zarar vermez. Profesyoneller tarafınca yapılması gerekmektedir.

Brezilya fönü hangi saçlara uygulanmaz?

Brezilya fönü, yıpranmış saçlara uygulanmamalıdır. İşlem görmüş saçlar haricinde naturel olan saçlar da yıpranmış olabilir. Şayet saçın keratini eksikse saça keratin yüklemesi yapılarak yıpranmalar ortadan kaldırılabilir.

Brezilya fönü sonrası saç eskiden olduğu hale döner mi?

Brezilya fönü sonrasında saçlar eksi formuna geri döner. Brezilya fönünün ömrü saç uzayana kadardır. Saçlar uzadıktan sonrasında brezilya fönü tesirini yavaş yavaş kaybetmeye adım atar, kalıcı değildir.

Vücudun en fazla gereksinim işittiği proteinlerden olan keratini takviye etmek fazla mühim. Isterseniz önerdiğimiz içeriğimize göz atarak bu takviyeyi alabileceğiniz ürünleri inceleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*