11.9 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Buy now

spot_img

Böbrekleri Bitiren 10 Kötü Alışkanlık

Her sene böbrek problemleri nedeniyle milyonlarca insan diyaliz tedavisine alınmaktadır. Ek olarak haddinden fazla uzun süre nakil sağlanamayan ileri derecedeki böbrek hastaları yaşamını yitirme noktasına gelebilmektedir. Bu sebepten dolayı tüm insanların böbrek sağlığı mevzusunda fazla titiz davranması gerekmektedir. Yalnız gündelik hayatta yapılan birtakım hatalar böbreklere ağır zararlar verebiliyor. Bu içeriğimizde böbreklerinizi bitiren alışkanlıklardan bahsedeceğiz.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

İşte böbreklere zarar veren alışkanlıklar…

1. Sigara Kullanmak

böbreği bitiren alışkanlıklar

Böbreği bitiren alışkanlıklardan ilk olanı hiç kuşkusuz sigaradır. Sigaranın insan vücudundaki nerede ise tüm organlara zararı dokunan olduğu ispatlanmıştır. Böbreğe de zararı dokunan olan sigarayı hem kendi sağlığınız hem de çevrenizdeki kişilerin sağlığı için bırakmanızı öneriyoruz.

2. Azca Sıvı Alımı

böbreği bitiren alışkanlıklar

Uzmanlar böbrek sağlığı için günde minimum 1,5-2 litre su tüketilmesi icap ettiğini söylüyor. Bunun nedeni ise sıvı eksikliğinin dolaşım sisteminin yavaşlamasına ve kandaki zararı dokunan hücrelerin atılmasına engel olmasıdır.

3. Çok fazla Tuzlu Yeme Alışkanlığı

böbreği bitiren alışkanlıklar

Böbrekler tuzun içindeki sodyumun yakılarak bedenden çıkartılması fonksiyonunu üstlenir. Yalnız normalin üstünde tuz tüketildiğinde böbrekler normalden daha haddinden fazla uzun süre çalışmak mecburiyetinde kalacaktır. Bu durum da zaman içinde böbreklerin işleyişine ağır zararlar verecektir.

4. Devamlı Çay, Kahve ve Asitli İçecek Tüketimi

böbreği bitiren alışkanlıklar

Kahve ve çay nerede ise tüm insanların günlük alışkanlıkları içinde yer verilmiştir. Aynı biçimde sıcak yaz günlerinin de fazla tüketilen içecekleri içinde asitli içeceklerdir. Fakat bu içeceklerin terkibinde bulunan kafein öncesinde kan dolaşımına, dolaylı olarak da böbreklere negatif tesir göstermektedir. Bu sebepten dolayı bu içeceklerin tüketimini azaltmalısınız.

5. Uykusuzluk Problemi

böbreği bitiren alışkanlıklar

Uyku sırasında vücut tüm günün yorgunluğunu atar ve iç organlar da dinlenir. Uykuya dikkat edilmezse böbreklerin işlevi bozulur. Şayet uykusuz kalırsanız organlarınız daha çok çalışmak mecburiyetinde kalır. Dinlenme eğer olmazsa da böbrekleriniz fonksiyonlarını yerine getiremez.

6. Şuursuzca İlaç Alımı

böbreği bitiren alışkanlıklar

İlaç kullanmayı kitap okumak, müzik dinlemek gibi bir alışkanlık haline getirmemeniz gerekiyor. Bilhassa ağrı kesicileri doktor tavsiyesi olmadan fazla çok kullanan insan var. Bu durum böbrek yetersizliği sorununu doğurabilmektedir.

7. Çok Protein Alımı

böbreği bitiren alışkanlıklar

Böbreği bitiren alışkanlıklardan birisi de çok protein alımıdır. Proteinler vücudumuz için fazla mühim besinlerdir. Gene de böbrek sağlığınız bakımından ihtiyacın üstünde protein alınmaması tavsiye edilmektedir. Bilhassa spor icra eden bireylerde ve fazla çok et tüketen bireylerde karşımıza çıkan bu nedene dikkatli olmanız gerekiyor.

8. Alkol Bağımlılığı

böbreği bitiren alışkanlıklar

Böbreklere en ağır ziyanı bulunan maddeler alkollü içeceklerdir. Bu içecekler böbreklerde biriken zararı dokunan maddelerin artmasına ortam hazırlar. Bu da böbreğimizin çalışmasını engelleyerek sağlığımızı negatif yönde etkilemektedir.

9. İdrarı Devamlı Ertelemek

böbreği bitiren alışkanlıklar

Böbrek düşmanı alışkanlıklardan bir diğeri ise wcye gitmeyi ertelemektir. İdrar ihtiyacını aksatmak bu bölgedeki kaslara negatif tesir yapar. En önemli olanı de böbrek yetmezliği probleminin meydana gelmesine sebep olur.

10. B6 Vitamini Eksikliği

böbreği bitiren alışkanlıklar

B6 vitamini vücudumuzda pek çok etkide bulunan bileşenlerden birisidir. Bilhassa böbreklerdeki taş oluşumunu engellemiş olan vitaminin eksikliği durumunda son derece büyük problemler baş göstermeye adım atar. Böbreklerde taş oluşumunu arttıran B6 eksikliği durumunda böbreğimiz lüzumlu performansı gösteremez. Bu da ileri seviyede böbrek yetmezliği hastalıklarına sebep olabilir.

Böbrek Tamamıyla biterse ne olur?

Çalışmayan böbrekler yüzünden bedende potasyum birikmesi yaşanmaktadır. Bu da kemiklerden kalsiyum çekilmesine sebep olmaktadır. Ek olarak Tamamıyla biten böbrek D vitamininin işlenmesini de engeller. Bu sebepten dolayı de kemikleriniz daha kuvvetsiz ve kırılmaya uygun hale gelir.

Böbrekleri kuvvetlendirmek için ne yapmalı?

Böbreklerinizi kuvvetlendirmek istiyorsanız beslenme şeklinizi değiştirmeniz gerekiyor. İşlenmiş gıdalar ve fast food tüketmek yerine taze meyve veya sebzelere bakılırsa öğünlerinizi düzenlemelisiniz. Bunun yanı sıra günde 2 litre su içerek böbreğinizin daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Böbreklerin dostu nedir?

Böbreklerin dostu naturel ve bitkisel beslenmedir. Taze meyve yada sebzelerle karıştırdığınız yoğurt böbrek dostu besinler içinde en fazla tercih edilendir. Ek olarak kabak çekirdeğinin tüketilmesi de böbrek hastalıklarına karşı bir fazlaca etkilidir.

Böbrekleri ne iyi çalıştırır?

Böbreklere iyi gelen bikaç yiyecek bulunmaktadır. Bu yiyecekleri tüketerek böbreklerinizin daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz. Kırmızı elma, ısırgan otu, yoğurt, limon suyu, çörek otu yağı, bal kabağı, kabak çekirdeği ve maydanoz bu yiyecekler içinde en fazla öne çıkanlarıdır.

Böbreğin düşmanı nedir?

Günümüzün beslenme alışkanlığı böbreklerimize zarar vermektedir. Böbreğin düşmanları fast food, kızartma, çok fazla kırmızı et tüketimi ve işlenmiş gıdalardır. Ek olarak kafein ve asitli içeceklerin tüketimi de böbreklerimize zararlıdır.

Çalışmayan böbreği aldırmak gerekmektedir mi?

Çalışmayan böbrek devamlı olarak enfeksiyona neden oluyorsa, ağrı oluşturuyorsa veya tansiyon yükselmesine sebebiyet veriyorsa ameliyatla alınmalıdır. Bunun aynı zamanda içinde taş var ise yada fazla şişmişse de böbreğin alınması gerekmektedir.

Benzer İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Takip Etsene

0BeğenenlerBeğen
3,743TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

İlgi çekenler