11.9 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Buy now

spot_img

Böbrek Çalıştıran, İdrar Söktüren Karpuzun 10 Faydası

Yaz aylarının gözde meyvelerinden kabul edilen karpuzu bilhassa çok fazla sıcaklarda elektrolit açısından varlıklı bir su deposu olarak tüketilebilir. Sıcak havaların vazgeçilmezi karpuzun pek çok yararı bulunur. Karpuzun içindeki zenginlik lezzetiyle taçlanmış ve ortaya muhteşem besleyici bir meyve çıkmış. Karpuzun yararların öğrenince önemini daha iyi anlayacak, onu daha çok tüketmeye başlayacaksınız.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Karpuzun Yararları Nedir?

Karpuzun pek çok organa, hastalığa ve vücudun yapı taşlarına yararı bulunuyor. Bu yararları sizin için bir araya getirdik.

İşte karpuzun yararları:

1. Kolesterolü Düzenler

Karpuzun Faydaları

Karpuz kuvvetli bir antioksidandır. İçindeki kırmızı renk de onun ne kadar kuvvetli bir antioksidan olduğunu gösterir. Antioksidanlarla beraber tekli ve çoklu yağ asitleri içermekte olan karpuz, kolesterolün okside olup kan damarlarında birikmesini engeller. Kötü kolesterolün düşmesine destek verir.

2. Astıma İyi Gelir

Karpuzun Faydaları

Karpuz bol miktarda C vitamini içermekte olan meyvelerden birisidir. C vitamini astım hastaları için {önemlidir}. Karpuz içindeki varlıklı C vitamini ile astım ataklarının azalmasına katkı sunar. Ek olarak karpuzdaki likopen ve A vitamini nefes darlığı problemlerinin düzelmesine de destek verir. Böylelikle astım hastalarını en fazla zorlayan nefes darlığı problemi hafifletilebilir.

3. Prostat Kanserine Karşı Korur

Karpuzun Faydaları

Öteki pek fazla antioksidan içermekte olan meyve gidi karpuz da kanser hücreleriyle savaşabilir. Antioksidan yardımıyla kanser riskini minimuma indirir. Likopen maddesiyle bilhassa prostat kanseri üstünde büyük rol oynar ve kötü hücrelerin çoğalmasını engelleyebilir.

4. Sarı Nokta Hastalığından Korur

Karpuzun Faydaları

Karpuzun A vitamini içerdiğinden bahsetmiştik. Karpuzdaki A vitamini göz sağlığı için son aşama {önemlidir}. Gözü besleyen ve sağlığını korumuş olan A vitamini ile pek çok göz hastalığının yanında sarı nokta ve katarakt gibi hastalıkların riski de azalır.

5. Kan Basıncını Düşürür

Karpuzun Faydaları

Karpuzdaki arjinin nitrik oksit üretiminde kullanılır. Nitrik oksit ise kan damarlarının genişlemesinde rol oynar. Genişleyen kan damarlarından kan akışı daha rahat sağlanır ve buna bağlı olarak tansiyon düşer. Böylelikle kalp ve damar sağlığı korunmuş olur.

6. Bağırsak Hareketlerini Düzenler

Karpuzun Faydaları

Karpuzda yüksek oranda lif ve su içerisinde bulundurur. Bu iki faktör bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine, sindirimin kolaylaşmasına ve kabızlığın engellenmesine destek verir. Lifler yardımıyla bağırsak sağlığı korunur. Sindirim kolaylaşması kilo vermek ve kiloyu koruma altına almak için de {önemlidir}.

Karpuzun mideye yararları da bağırsaklarla aynıdır. Yüksek lif oranı mide sağlığının korunmasında da büyük rol oynar. Doku hasarları önlenebilir.

7. Böbrekleri Daha İyi Çalıştırır

Karpuzun Faydaları

Cucurbocitrin maddesi içermekte olan karpuz, bilhassa de çekirdekleriyle beraber yendiğinde böbreklere iyi gelmektedir. Karpuz çekirdeği yararlarını böbrek sağlığı için kullanabilirsiniz. Karpuzdaki bileşenler böbrek becerilerinin düzenlenmesine destek verir. Bedendeki çok sodyumun atılmasını hızlandırır. Karpuzun yüzde 95’i su olduğundan böbrek temizlemede de büyük rol oynar.

8. İdrar Söktürür

Karpuzun Faydaları

Karpuzun bu denli çok su içermesi idrar söktürme mevzusunda da onu en kaliteli meyvelerden biri yapıyor. Naturel bir idrar söktürücü olan karpuz, bedendeki toksinlerin daha süratli atılmasını sağlıyor. Kendinizi daha hafifçe ve zinde hissetmenize imkan tanıyor.

9. Kas Ağrılarını Azaltır

Karpuzun Faydaları

Karpuz suyunun yararları bilhassa sporcular tarafınca fazla kullanılır. Bunun sebebi karpuzun kas ağrılarını azaltma özelliğidir. Spordan sonrasında kapuz ve karpuz suyu tüketmek kasların kısa süre içerisinde toparlanmasını ve ağrıların giderilmesini sağlar. Böylelikle spor sonrası yaşanmış olan bitkinlik hissiyatı giderilir, öteki spor aktivitesine daha dinç ve zinde hazırlanılabilir.

10. Uyku Standardını Artırır

Karpuzun Faydaları

Karpuzda bulunan magnezyum uyku kalitesinin artmasına destek verir. Uyku bozuklukları yaşayan kişilere karpuz tüketmesi tavsiye edilir. Böylelikle daha rahat uykuya dalmakla beraber daha derin ve kaliteli uyuyabilirsiniz.

Karpuzun Zararları

Karpuzun Faydaları

Sırada karpuzun zararları var. Yerinde ve vaktinde tüketildiğinde mesele yok fakat karpuz yerken dikkatli olmanız gerekmekte olan birtakım şeyler var. Çok karpuz tüketildiğinde ishal, gaz ve şişkinlik problemleri ortaya çıkabilir. Ek olarak karpuzda fruktoz oranı fazla yüksektir ve fazla tüketilirse kan şekerini yükseltir. Diyabet hastalarının karpuz tüketmesi sakıncalı olabilir.

Türk damak zevklerinin içinde “karpuz-peynir” ikilisinin apayrı bir yeri var. Hakikaten de karpuz ve peynirin tadına doyum olmuyor. Yazın rejim yapanların seçimi olan karpuz peynir ikilisi aşırıya kaçıldığında kilo alınmasına neden oluyor.

Sıhhatli zayıflamanın değişmeyen ve en doğru olanı, dengeli beslenmek ve tertipli hareket etmektir. Dengeli beslenmek bütün gıda gruplarından yavaş yavaş yemektir. Devamlı karpuz yerseniz öteki gıda gruplarından yoksun kalırsınız. Karpuzun çok tüketilmesi yararlarını zarara dönüştürebilir.

En İyi Karpuz Nasıl Seçilir?

Karpuzun Faydaları

Karpuz seçerken karpuzun dip kısmına bakmalısınız. Dibindeki renk ne kadar sarıya yakın olursa alacağınız karpuz da o denli tatlı olur. Karpuzun üzerinde kahverengi noktalar ve çizikler var ise arılar tarafınca fazla ziyaret edilmiş anlama gelir. Bu da onun tatlı olduğunu gösterir. Karpuzun ağır olması iyi bir şeydir, hafifçe karpuzları tercih etmemelisiniz.

Karpuzun sapına da dikkat edin, şayet sapın rengi yeşil ise karpuzun kısa sürede toplandığı ve olgunlaşmadığı manasına gelir.

Karpuzda hangi vitaminler var?

100 gramlık bir karpuzda 8 mg C vitamini, 0,2 mg demir, 10 mg magnezyum, 7 mg kalsiyum, 112 mg potasyum ve 0,6 mg protein bulunur. Hem de karpuz antioksidan ve bol miktarda lif içerisinde bulundurur. Bütün bu vitamin ve mineraller pek çok hastalığın önüne geçilmesinde ve iyileşmesinde büyük rol oynar.

Karpuz hangi hastalığa iyi gelir?

Karpuz, kalp damar hastalıkları, mide ve bağırsak problemleri, uyku sorunları, kolesterol, sarı nokta hastalığı ve katarakt gibi pek çok hastalık ve rahatsızlığa iyi gelir. İçinde yer edinen antioksidan, vitamin ve minerallerle pek çok hastalığın riskini minimuma indirir ve iyileşmesine de destek verir.

Karpuz kanı temizler mi?

Karpuz, antioksidan içermekte olan meyvelerden biri olduğundan vücudun ve kanın temizlenmesinde etkilidir. Yüzde 95’i sudan oluştuğu için idrar söktürücü, ödem attırıcı ve toksin azaltıcı etkisi ile bedendeki ve kandaki zararı olan organizmaların uzaklaştırılmasını sağlar.

Karpuz yemek uyku getirir mi?

Karpuz yemek uyku getirir. Karpuzdaki yüksek orandaki magnezyum uyku kalitesinin artmasına destek verir. Vücudun gevşemesini ve rahatlamasını sağlar, böylelikle uykuya dalmayı kolay hale getirir. Daha kaliteli ve derin uyku uyumanıza yardımcı olur. Kaliteli uyku artınca vücut daha sıhhatli ve dinç olur.

Karpuz çekirdeği nasıl kullanılır ve ne işe yarar?

Karpuz çekirdeği yüksek tansiyonu düşürür, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Bütün bu tarz şeyleri kan basıncını düşürme etkisi ile yapabilir. Karpuz yerken çekirdeklerinin ayrılmaması {önemlidir}. Karpuzu çekirdeğiyle beraber tüketmek daha sağlıklıdır.

Aç karnına karpuz yemek iyi midir?

Aç karna karpuz yemek sağlıklıdır. Zira karpuz sindirim sistemi problemlerini çözer. Uzmanlar sindirim problemleri yaşayanların aç karna karpuz tüketebileceğini belirtir. Büyük bir oranının su olması sebebiyle sonucunda tüketildiğinde mideyi rahatsız etmez, böbreklerin çalışmasını da sağlar.

Benzer İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Takip Etsene

0BeğenenlerBeğen
3,743TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

İlgi çekenler