Aspirin Nedir, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Aspirin Nedir?

Dünyada en fazla malum ve kullanılan ilaçlardan kabul edilen aspirin, ağrı, ateş ve kan pıhtılaşmasını azaltan bir ilaçtır. Kalp krizine karşı korunmak için çoğunlukla kullanılan bu ilacın faktör maddesi asetilsalisilik asittir. 100 seneden uzun zamandan beri kullanılan bu ilaç neredeyse her evimizde bulunur.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Aspirin Nedir?

Aspirin bu kümülatif kullanımı ve pek çok yararı sebebiyle Dünya Sıhhat Örgütü’nün temel ilaçlar sıralamasında yer almıştır. Fazla çok kullanılsa da yararları olduğu gibi zararları da bulunur. Gene de bilinçsiz kullanılmaması gerekmektedir.

Aspirin Ne İşe Yarar?

Aspirin Nedir?

Aspirin çoğu zaman ağrı kesici, ateş düşürücü ve kan sulandırmak için kullanılır. Genel ağrı tedavilerinde ve soğuk algınlığı gibi ateşe yol açan rahatsızlıklarda ilk başvurulan ilaçlardandır. Aspirin 300 mg ve Aspirin 500 mg genel anlamda ağrı ve ateş için kullanılır iken, 75 mg’lik düşük dozlu aspirinler kalp hastalarında kalp krizini engellemek için kanı sulandırma amacı ile kullanılır.

Aspirinin kan sulandırıcı tesiri kalp krizinin bununla beraber, nüzul, kan pıhtılaşması ve damar tıkanıklığının sebep olduğu komplikasyon ve hastalıklarda işe yaramaktadır. Bu tür hedefler için aspirinin düşük dozları olan 75 ile 100 mg arasındaki aspirinler yeterlidir.

Aspirinin Yararları Nedir?

Aspirinin öteki pek çok ilaç gibi hedeflediği şeyler vardır ve bu tarz şeyleri başarmasının yanında da vücuda pek çok yararı bulunur. Gelin, aspirinin faydalarına beraber bakalım.

İşte aspirinin yararları:

1. Ağrı Kesici Vazife Görür

Aspirin Nedir?

Aspirin çoğunlukla ağrıları dindirmesiyle tanınan bir ilaçtır. Yetişkin bireylerde her türlü ağrıyı keser. Bilhassa baş ağrısında olağanüstü bir tesir yaratan aspirin, bedeni rahatlatır. Bedende yaşanmış olan genel ağrılar, boğaz ve baş ağrıları için aspirin kullanılabilir.

2. Ateşi Düşürür

 Aspirin Nedir?

Aspirinin öteki bir ana görevi de ateşi düşürmesidir. Pek fazla şahıs aspirini süratli ateş düşürmek için kullanır. Fakat bu yetişkin insanlar için geçerlidir. Katiyen çocuklarda ateş düşürmek için aspirin kullanılmamalıdır. Aspirinin faktör maddesi, su çiçeği ve grip gibi enfeksiyonlarda reye sendromu denilen ciddi bir rahatsızlığa sebep olabilir.

3. Kanser Riskini Azaltabilir

Aspirin Nedir?

Uzun senelerdir aspirinin kanseri önlediği belkide kanserin tekrarlamamasında mühim rol oynadığı düşünülüyor. Aspirinin rahim ağzı, prostat ve mide kanseri gibi pek çok kanseri başlangıç evresinde durdurduğu ve geciktirdiği söyleniyor. Buna dair binlerce insanın katılımıyla bir fazla araştırma yürütülüyor.

Araştırmaların birtakım neticeleri ümit verici ve pozitif olsa bile hemen hemen kati bir sonuca varılmış değil. Bunun için aspirin hala şuursuzca kullanılmaması gerekmekte olan bir ilaç sınıfında kalıyor.

4. Alzheimerı Engelleyebilir

Aspirin Nedir?

Aspirin ile ilgili kanserde olan araştırmalar alzheimer ve parkinson gibi hastalıklarda da yapılıyor. Birtakım araştırmalar aspirin kullanımının beyinde alzheimera neden olan amiloid plağının meydana gelmesini engellediğini gösteriyor. Beyin hücrelerini kaplayan bu plağın oluşumunun engellenmesiyle alzheimerın da engellenebileceği düşünülüyor.

5. Kalp Krizi Riskini Azaltır

Aspirin Nedir?

Aspirinin kan sulandırıcı tesiri uzun süredir kalp hastalarında kullanılmaktadır. Kalp hastalarına düşük oranda aspirin verilmektedir ve bu hastaların yaşam boyu aspirin kullanmaları gerekmektedir. Bu şekilde kan bir miktar sulandırılır ve damarlarda pıhtı oluşumu engellenir. Amerika’de yapılan araştırmada aspirinin kalp krizi geçirme riskini yüzde 50 oranında azalttığı görülmüştür.

Aspirinin Zararları Nedir?

Aspirin Nedir?

Doğru olmayan ve lüzumsuz aspirin kullanımının zararları içinde kanın çok sulanması, üsler, beyin ve beyin kanaması, ameliyatlarda çok kanama riski, dudak ve dilde şişme, baş dönmesi, ciltte morarma ve şişme, böbrek hasarı, karaciğer fonksiyonlarında bozulma, daha farklı ilaç ve hastalıklarla etkileşime girme bulunur.

Aspirinin zararları hafife alınmamalıdır, tümü fazla ciddi zararlardır. Hekime danışılmadan aspirinin lüzumsuz ve doğru olmayan kullanılması ölümle sonuçlanabilecek komplikasyonları ortaya çıkarabilir. Bu sebepten ne olursa olsun aspirinin şuursuzca kullanılmaması {önemlidir}.

Aspirinin arı sokması, güneş yanığı ve adet söktürmeye iyi gelmesi gibi bilgiler kanıtlanmamış ve doğru olmayan bilgilerdir. Bu tarz şeyleri düşünerek aspirin kullanmak şuursuzca bir davranış olur ve istenmeyen problemleri ortaya çıkarabilir.

Aspirin Nasıl Kullanılmalı?

 Aspirin Nedir?

Her bakımdan aspirin fazla kullanılan yaygın bir ilaç olsa bile tabip tavsiyesi olmadan kullanılması önerilmez. Şuursuzca kullanımı kanı çok sulandırabilir ve kanama gibi istenmeyen neticeleri doğurabilir. Aspirin kullanılır iken hapın direkt yutulması ve çiğnenip parçalanmaması {önemlidir}. İlaca zarar vermeden ve ağızda ilacı eritmeden su ile yutulması gerekmektedir.

Cerrahi operasyonlar öncesi aspirin kullanmamak gerekebilir. Kan sulanması operasyonda problemler çıkarabileceği için bu mevzuda hekime başvuru yapılmalıdır.

Aspirinin çocuklarda kullanılması önerilmez, bir tek yetişkinler tarafınca kullanılabilir. Çocuklardaki birtakım hastalıkların varlığında aspirin kullanıldığı vakit ciddi problemler ortaya çıkabilir.

Her gün aspirin içmek yararlı mı?

Şayet aspirin içecek bir rahatsızlığınız yoksa ve tabip önermediyse her gün aspirin içmenin yararı yoktur. Bunun tam tersine zararları bulunur. Kanın çok sulanmasıyla beyin kanaması riski artabilir, fazla çok asit biriktiğinde mide kanaması yaşanabilir. Bu nedenle hekime danışılmadan aspirin kullanılmamalıdır.

Aspirin kimler kullanamaz?

Aspirin daha öncesinde kanama geçiren, ülseri bulunan, hemofili gibi kanama hastalıklarına sahip olan, değişik ağır ilaçlar kullanan ve kan sulandırıcı ilaçlar alan kişilerce kullanılmamalıdır. Bu tür durumlarda aspirinin tesiri artabilir ve vücut zarar görebilir. Aspirin yerine aynı etkiyi yaratacak daha farklı ilaçlara başvurulabilir.

Aç karna aspirin içersek ne olur?

Aspirin gibi aç karna içilmeyen bir fazla ilaç gibi asidik özelliktedir ve aç karnına alınmamalıdır. Kesinlikle yiyeceklerden sonrasında tok karna içilmelidir. Aç karna içilen aspirin mideye zarar verebilir, ülser ve mide kanaması risklerini artırabilir. Fark etmeden derman ararken fazla ciddi rahatsızlıklara yakalanabilirsiniz.

Aspirin gribe iyi gelir mi?

Aspirinin grip hastalığı için kullanılması öneri edilmiyor, bilhassa çocuklarda katiyen kullanılmaması gerekiyor. Grip gibi rahatsızlıklarda aspirin kullanmak daha farklı ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor. Bunun yerine aspirin ile aynı görevi gören parasetamol faktör maddeli ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir.

Coraspin ile aspirin içinde ne fark var?

Coraspirin klasik aspirinin bir daha farklı türüdür. Mide asidine karşı dirençli olan coraspirin midede değil bağırsaklarda çözülür. Daha fazla mide rahatsızlığı bulunan hastalarda coraspirin kullanılır. Bu ilaç midede çözünmediği için asidik özelliğiyle mideyi etkilemez ve kolaylıkla kullanılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*