Ağaç Baskı Sanatı | Tarihi ve Kullanılan Malzemeler

Ağaç baskı sanatı adında olan bu sanat dalı fazla eski yıllara dayanmaktadır. Ağaç baskı sanatı ortaçağ döneminden ortaya çıkmıştır. Ağaç baskı sanat dalı hususi bir metot ile fotoğraf yapma ve boyama tekniğidir. Bu metot ve teknikle yapılan uygulamaya ağaç baskı denilmektedir. Ağaç baskı zor ve pek çok aşamadan oluşmuş bulunan bir sanattır.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Ağaç Baskı Sanatı Nedir?

Ağaç Baskı Sanatı

Ağaç baskı sanatı, baskı uygulamak için ahşap blokların oyulması ve baskı mürekkebi ile basılması tekniğidir. Bu teknik, tarih süresince dünyanın pek çok yerinde kullanılmıştır ve geleneksel olarak pek çok kültürde mühim bir yere sahiptir. Ağaç baskı sanatı, kitap baskısı, fotoğraf sanatı ve tasarım benzeri değişik alanlarda kullanılır.

Ahşap blokların türlü türlü tekniklerle oyulması sonucunda çıkan yüzeyler, baskı mürekkebi ile kaplanır ve sonrasında kağıt üstüne bastırılır. Ahşap blokların oyulması ile yüzeylerdeki çukur ve kabartmalar, baskıda siyah-beyaz yada renkli bir desen yada görüntü yaratır. Bu tekniğin temel pozitif yanları, bir tasarımın yeniden yeniden basılabilmesidir..

Ağaç baskı sanatı, pek çok kültürde mühim bir yere sahip olmasının aynı zamanda, çevre dostu bir sanat tekniği olarak da öne çıkıyor. Ahşap bloklar geri dönüştürülebilir ve tekrardan kullanılabilir. Ek olarak, ahşap baskı mürekkepleri, daha azca çevresel etkiye sahip olacak biçimde formüle edilebilir.

Ağaç Baskı Sanatının Zamanı ve Gelişimi

Ağaç Baskı Sanatı

Ağaç baskı sanatı, insanlık tarihinin en eski baskı tekniklerinden birisidir. Bu teknik, çoğu zaman bir çeşit kereste olan ahşap blokları oyarak ve mürekkep kullanarak tasarım ve desenlerin basılması işlemidir. Ağaç baskı sanatının kökeni, 8. yüzyılda Çin’de ortaya çıkmıştır ve sonrasında Japonya ve Kore’de de yaygınlaşmıştır. Bu sanat dalı, zaman içinde dünya genelinde popüler hale gelmiştir.

Ağaç baskı sanatı, Çin’de bilhassa kitapların basımında kullanılmıştır. Bu teknik, sayfaların üzerine yapıştırılmış ahşap bloklar kullanılarak yazı ve resimlerin baskı yapılması işlemi için kullanılmıştır. Bu teknik, 10. yüzyılda Japonya’ya gelmiş ve burada kitaplar, kartpostallar, afişler ve kıyafet desenleri benzeri değişik nesnelerin üretiminde kullanılmıştır.

17. yüzyılda, Batı dünyasında ağaç baskı teknikleri kullanılmaya başlanmıştır. Avrupa’da, kitaplar ve resimler basmak için ahşap bloklar kullanılmıştır. Bununla birlikte, bu teknik, tekstil ve duvar kağıdı desenleri benzeri değişik uygulamalarda da kullanılmıştır.

Ağaç baskı sanatı, 19. yüzyılda yeni bir döneme girmiş ve türlü türlü teknolojik gelişmelerle beraber farklılaşmıştır. Avrupa ve ABD’da, renkli baskılar ve gravür teknikleri yaygınlaşmıştır. Bu gelişmeler, ağaç baskı sanatının popülerliğini artırmış ve değişik stillere evrilmesine destek olmuştur.

Ağaç Baskı Sanatında Kullanılan Malzemeler ve Araçlar

Ağaç Baskı Sanatı

Ağaç baskı sanatı, ağaç bloklarının oyulması ve mürekkep kullanarak tasarım ve desenlerin basılması işlemiyle gerçekleştirilir. Bu sanat branşında kullanılan malzemeler ve araçlar, baskının kalitesi ve doğruluğu bakımından son aşama {önemlidir}.

1. Ağaç blokları

Ağaç baskı sanatında, çoğu zaman yumuşak ahşap blokları kullanılır. Çam, maun, kayın benzeri ağaç türleri baskı bloğu olarak kullanılabilir. Ahşap blokların kalitesi, baskının netliğini ve detayını etkisinde bırakır. Blokların pürüzsüz, benzeşik ve muntazam bir yüzeyi olmalıdır.

2. Oyma aletleri

Ahşap blokların oyulması için oyma aletleri kullanılır. Burin, V-keski, U-keski, keski ucu, delme ucu ve çizgi ucu benzeri değişik tiplerde oyma aletleri vardır. Aletlerin keskinliği ve çeşitliliği, oyulacak desenin detayına bakılırsa seçilmelidir.

3. Mürekkep

Baskı mürekkebi, baskı bloğuna uygulandıktan sonrasında tasarımın basılmasını sağlar. Ağaç baskı sanatında kullanılan mürekkepler, su bazlı yada yağ bazlı olabilir. Su bazlı mürekkepler, daha çevre dostu ve basit kuruyan bir yapıya sahiptir. Yağ bazlı mürekkepler ise, daha kalıcı ve canlı bir renk verir.

4. Rulo yada spatula

Mürekkebin bloğa eşit bir halde uygulanması için rulo yada spatula kullanılır. Rulolar, daha büyük blokların mürekkep uygulaması için kullanılırken, spatulalar daha minik blokların geniş kapsamlı mürekkep uygulaması için kullanılır.

5. Basım kağıdı

Baskı kağıdı, bloğun üstüne yerleştirilir ve desenin mürekkep ile basılmasını sağlar. Baskı kağıdının kalitesi ve özellikleri, baskının standardını ve netliğini etkisinde bırakır. Baskı kağıdı, daha ince yada kalınca, daha pürüzsüz yada dokulu, mat yada parlak olabilir.

6. Pres

Baskı kağıdı ve blok mürekkeplendikten sonrasında, bloğun kağıt üstüne uygulanması için bir pres kullanılır. Pres, baskının standardını ve doğruluğunu tesir eden mühim bir faktördür. Pres, el yapımı yada elektrikli olabilir.

Ağaç Baskı Nedir?

Ağaç Baskı Sanatı

Ağaç Baskı, hususi yöntemlerle fotoğraf yapma ve boyama tekniğidir. Ağaç baskı uygulamak için düz bir yüzeyli ağaç gerekmektedir. Ağaç blok üstüne fotoğraf çizilir ve resmin haricinde kalan bölümler kesilir. Resmin, ağaç yüzeyinde hafifçe çıkıntılar oluşturulması sağlanır. Bu çıkıntılara mürekkep sürülür ve bir kağıt üstüne bastırılır. Resmin görüntüsünün ters bir halde çıkacağı için ağaç blok üstüne ters bir halde çizilmesi gerekmektedir.

Ağaç Baskı Nasıl Yapılır?

Ağaç Baskı Sanatı

Ağaç baskı sanatını uygulayabilmek için düz bir yüzeyi olan ağaç bloka ihtiyacınız vardır. Blok üstüne istediğiniz fotoğraf çizebilir, istediğiniz biçimde renklendirebilirsiniz. Blok üstüne çizilen resmin haricinde kalan bölümler, kesici bir aletle kesilir.

Kesilme işlemi bittikten sonrasında elde ettiğimiz resme, mürekkep sürülür ve yeterli bir kağıda bastırılır. Bu işlemle kağıda ağaç üstünde ki resmin izini alır. Kağıt üstünde ki desen düz olarak değil de ters olarak çıkartılmalıdır. Bu nedenden ötürü insanın resmi ter çizmesi gerekmektedir ve bu mühim bir husustur.

Ağaç Nasıl Olmalıdır?

Ağaç baskı sanatı için mühim noktaları bilmek gerekmektedir. Ağaç baskı sanatı için armut, kiraz, çınar ve kayın ağaçlarından elde edilmiş bloklar gerekmektedir. Ağaçların özelliği yumuşak yapıya sahip olmalıdır. Yumuşak ve pürüzsüz yapıya sahip olmaları ağaç baskı sanatı için ehemmiyet taşımaktadır. Ağaç baskı sanatında mürekkep sürmekte mühim bir husustur. Mürekkep silindir yardımıyla, ince yapıda sürülmelidir.

Ağaç baskı sanatı hangi amaçlarla kullanılır?

Ağaç baskı sanatı, kitap baskısı, fotoğraf sanatı ve tasarım benzeri değişik alanlarda kullanılır. Bilhassa el yapımı, sınırı olan sayıda ve hususi basım benzeri tasarımlarda popülerdir.

Ağaç baskı sanatı tarihçesi nedir?

Ağaç baskı sanatı, ilk önce Orta Çin’de M.Ö. 7. yüzyılda kullanılmıştır. Sonrasında, Japonya, Hindistan ve Avrupa’da da popüler hale geldi. Avrupa’da, ağaç baskı sanatı kitap baskısı, dini afişler, dekoratif sanat eserleri ve belkide paraların üretiminde kullanılmıştır.

Ağaç baskı sanatı çevre dostu bir sanat tekniği midir?

Evet, ağaç baskı sanatı çevre dostu bir sanat tekniği olarak öne çıkıyor. Ahşap bloklar geri dönüştürülebilir ve tekrardan kullanılabilir. Ek olarak, ahşap baskı mürekkepleri, daha azca çevresel etkiye sahip olacak biçimde formüle edilebilir.

Ağaç baskı sanatının avantajları nedir?

C: Ağaç baskı sanatının temel pozitif yanları, bir tasarımın yeniden yeniden basılabilmesidir. Ek olarak, bu tekniğin kullanımı kolaydır ve yüksek kaliteli sonuçlar erişmek için gereksinim duyulan maliyet düşüktür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*