Adana’da depremde hasar gören minareler kontrollü şekilde yıkılıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkasından Adana’da hasar gören minareler kontrollü biçimde yıkılıyor.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde, şehir merkezinde pek çok binanın bununla beraber 16 caminin minaresi çöktü.

Takımlar, il genelindeki camilerde yapmış oldukları kontrollerde çökenler haricinde 146 minarenin hasarlı bulunduğunu ve yıkılması icap ettiğini belirledi.

İlçe belediyeleri, artçı sarsıntı veya yaşanabilecek yeni depremlerde çevredeki binaların üstüne yıkılma tehlikesi bulunan hasarlı minareler için emek verme başlattı.

Takımlar, lüzumlu önlemleri alarak hasarlı minarelerden 78’inin yıkımını gerçekleştirmiş oldu. Kalan 68 minarenin yıkım işleminin de kısa süre içerisinde yapılması planlanıyor.

“MİNARENİN AĞIRLIĞIYLA OLDUĞU YERE İNMESİNİ SAĞLIYORUZ”

Minare ustası İbrahim Aydın, AA muhabirine, baba mesleği olarak 21 senedir minare yapımı ve yıkımıyla uğraştığını söylemiş oldu.

Depremde çoğu zaman kesme taştan yapılan minarelerin alt kısımlarında hasar oluştuğunu belirten Aydın, şu şekilde konuştu:

“Oldukça hasarlı, mahalle içerisinde olan minarelerimizde, vinç sepetine binerek tek tek taşları alıyoruz. Azca hasarlı ve etrafı uygun olan minarelerde vinç ve halat sistemiyle sallayarak altındaki kırılan taşları eziyoruz. Minarenin ağırlığıyla olduğu yere inmesini sağlıyoruz. Doğrudan çekme yapmıyoruz. Bu sebeple doğrudan çekme yaptığımız süre minare yatar. Yatmaması için de öncesinde alttaki taşları vinçle yavaş yavaş kontrollü bir halde çekip bırakarak iyice parçalıyoruz. Esasen o taşlar kırıldıktan sonrasında minare kendi ağırlığını taşıyamıyor ve olduğu yere iniyor.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Azerbaycan'ın insani yardımlarını taşıyan uçak Adana'ya ulaştıAzerbaycan’ın insani yardımlarını taşıyan tayyare Adana’ya ulaştı
Okul öncesi eğitimde Okul öncesi eğitimde “parasız yiyecek” uygulaması başladı
17 kişiye mezar olan Hayat Sitesi’nin kapıcısı o anları anlattı: “Her yeri toz bulutu kapladı”17 kişiye gömüt olan Yaşam Sitesi’nin kapıcısı o anları söyledi: “Her yeri toz bulutu kapladı”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*