600 km uzaklıktaki Kahramanmaraş depremi Ankara’daki evinin duvarını yıktı! Müteahhit itiraf etti… ‘Bina oturuyor’ sandıkları temelsiz çıktı

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin peşinden binaların depreme karşı uzun ömürlü olup olmadığı gündemi meşgul etmeye başladı. Her insanın en oldukça konuşmuş olduğu mevzu bu olurken, zelzele olmayan bölgelerde dahi yıkılması gerekmekte olan binalar bulunuyor. Bilhassa hem zelzele bölgesinde hem de öteki bölgelerde hasarlı binalara girmek son derece riskli. Fakat 600 kilometre uzaklıktaki Ankara’da, Kahramanmaraş depreminden dahi etkilenen bir bina var. İçeri adım atmaktan da öte her an yıkılacak şeklinde duran binada yaşayanlar ise endişe halinde. 10 sene öncesinde süregelen çatlakların her geçen gün birazcık daha arttığı ifade edilirken şikayetler arttığı süre müteahhitin binanın temeli olmadığını itiraf etmiş olduğu de söylendi. İşte o binayla ilgili detaylar…

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

“DEPREME GEREK YOK ZATEN BAŞIMIZA UÇACAK”

ATV Haber’de yer edinen habere gore, bir bina sakini “Binanın temeli yok. Depreme gerek bulunmuyor aslına bakarsan başımıza uçacak diye korkuyoruz.” derken daha farklı bir bina sakini ise “Ölmekten korkuyoruz” biçiminde konuştu.

T3

“MARAŞ DEPREMİ SABAHINDA KALKTIĞIMDA DUVARIM YIKIKTI”

Bir daha farklı bina sakini de “Kahramanmaraş depremi olduğu zaman sabah kalktığımda bu duvarım benim yıkıktı. Şayet Kahramanmaraş depremi bu denli burayı sallıyorsa burada zelzele olsa herhalde ilk göçecek bina bizim binamız olacaktır” dedi.

T4

4 kattan oluşan binayı temel atmadan dikti. Temelsiz bina 12 senedir ayakta. Fakat 600 kilometre uzakta meydana gelmiş olan Kahramanmaraş depremlerinden dahi etkilendi. Dairelerin duvarları çatladı, sıva ve fayansları döküldü.

T5

“BİZ BİNA OTURUYOR DİYE DÜŞÜNDÜK”

Bina sakinleri “Aldıktan 2 yıl sonrasında başladı çatlamaya, biz bina oturuyor diye düşündük” derken “12 senedir korku yaşadık” ifadelerini de kullandı.

T6

“BİNANIN TEMELİ YOK”

Zelzele bölgesinde bir binada şeklinde görülse de fotoğraflar Ankara, Keçiören’deki bir binanın içinden. Duvarlar ve binanın yeri çatladı. İddiaya gore de binanın temeli yok.

T7

Dairesindeki çatlakları gösteren bina sakini “Bir duvarın bu denli ince bulunduğunu, örnek olarak tuğlaların kırıldığını ilk kere görüyorum.” dedi.

T8

“EVİMİ YAPTIRAMIYORUM”

Apartmanda, bina yapıldığından beri sorunların asla bitmediği aktarıldı. Bikaç ufak çatlakla süregelen hasarın boyutunun giderek arttığı, çatlakların yerini derin yarıklara bıraktığı, camların açılmamaya, kapıların kapanmamaya başladı ifade edildi.
“Ben evimi yaptıramıyorum” diyen bina sakini “Bu sebeple üst katım yaptırdı, mutfakları geri düştü” biçiminde konuştu.

T11

“İTİRAF ETTİ; ‘BEN BURAYI TOPRAĞIN ÜSTÜNE YAPTIM’ DEDİ”

Problemi kendileri çözemeyince apartman sakinleri müteahhiti aradı ve asla beklemedikleri bir cevap aldılar. Bina sakini o süreci “Gidin doğrudan mahkemeye verin dedi. Fakat kendi ilk vardığında, itiraf etti; ben burayı toprağın üzerine yaptım dedi.” sözleriyle deklare etti.

T12

“TAHLİYE EDİLİP YENİDEN YAPILMASINI İSTİYORUM”

Bilirkişi raporuna gore binada oluşmuş bulunan yarık ve çatlaklardan müteahhit ve yapı denetim şirketi görevli. Bina kusurlu fakat 11 daire de dolu. Bu yüzden apartman sakinleri son depremlerle uyku uyuyamaz hale gelirken “Tahliye edilip bu binanın tekrardan yapılmasını isterim” ve “Mühim olan bu bina çökmeden bizim sesimizi duyurmamız” ifadelerini kullandı.

T13

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Depremde ailesini kaybetti! Annenin feryadı yürek yaktı: 'Ben hanginize sarılayım...'Depremde ailesini yitirdi! Annenin feryadı yürek yaktı: ‘Ben hanginize sarılayım…’
Kadıköy'deki kira fiyatları sosyal medyada gündem oldu!Kadıköy’deki kira tutarları toplumsal medyada gündem oldu!
'Şiddeti 9'a çıkacak' sözleri İstanbulluları düşündürüyor‘Sertliği 9’a çıkacak’ sözleri İstanbulluları düşündürüyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*