2 Yaş Sendromu Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

2 Yaş Sendromu yaşayan evlatları durdurmak hakikaten fazla zor olsa gerek. Bu dönem aileler için de son derece zorlayıcı geçer. Ilk olarak 2 yaş sendromunda olan çocuklar nasıl davranır? Aşağıdaki bölümde 2 yaş sendromu ile ilgili daha geniş kapsamlı bir yazı hazırladık.

♥ Selam İsmim Aysel , 26 Yaşındayım Sohbet etmek istiyorum Arayın Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥.  003225889363

2 Yaş Sendromu Nedir?

2-yas-sendromu.webp

2 yaş sendromu, 2 yaş civarında görünen ve evlatların davranışlarında yaşadıkları ani değişimleri ifade eder. Bu zamanda, çocuklar çoğu zaman daha öncesinde davranışlarında görmediğimiz, şaşırtıcı veya sinir bozucu davranma şekilleri sergileyebilirler.

Bu davranışlardan bazıları içinde, inatçılık, huysuzluk, saldırganlık, korkaklık, uyku problemleri ve sürekli olarak ağlama gibi problemler yer almaktadır. Bu durum, çocuğun ve ailesinin yaşamını son derece zorlaştırabilir.

Bununla beraber, 2 yaş sendromunun normal bir gelişim evresi olduğunu aklınızdan çıkarmamak gerekmektedir. Çocuklar bu zamanda, yeni beceriler edinmeye başladıkları ve özerkliklerini arttırdıkları için bu davranışları sergileyebilirler.

Özetle, 2 yaş sendromu, evlatların 2 yaş civarında yaşadıkları davranış değişikliklerini ifade eder. Bu zamanda, çocuklar yeni beceriler öğrenmeye başladıkları için özerkliklerini arttırırken, inatçılık, huysuzluk ve uyku problemleri gibi problemler yaşayabilirler. Fakat bu durum normal bir gelişim evresidir ve anne-babaların sabırlı ve pozitif bir yaklaşımla bu süreci yönetmeleri gerekmektedir.

2 Yaş Sendromu Emareleri

2-yas-sendromu-001.webp

2 yaş sendromu, evlatların davranışlarında ani değişimlere neden olan bir dönemdir. Bu değişimlerin emareleri, her çocukta değişik olabilir fakat çoğu zaman aşağıdaki gibi gözlemlenebilir:

İnatçılık ve Bağımsızlık İsteği: 2 yaşındaki çocuklar, kendilerine karşı koymak yada yapmak istemedikleri şeyleri yapmamak mevzusunda son derece ısrar eden olabilirler. Hem de, kendileri için karar vermek ve kendi işlerini yapmak mevzusunda bağımsızlık isteği gösterebilirler.

Sık Sık Ağlama

2 yaş sendromu yaşayan çocuklar, ağlamak mevzusunda daha kırılgan olabilirler. Minik bir mesele dahi onları ağlatmaya yetebilir.

Huysuzluk

Çocuklar bu zamanda, her zamankinden daha huysuz ve sinirli olabilirler. Bu davranma şekilleri, kimi zaman evimizdeki öteki bireylerle ilişkilerinde de kendini izah edebilir.

Saldırganlık

2 yaşındaki çocuklar, etraflarında olan bitenleri anlamaya çalışır iken kimi zaman saldırganlık gösterebilirler. Bu, öteki çocuklarla veya yetişkinlerle olan ilişkilerinde kendini izah edebilir.

Uyku Problemleri

Birtakım çocuklar, 2 yaş sendromu döneminde uyku problemleri yaşayabilirler. Bu problemler içinde, geceleri sürekli olarak uyanma, uyumada güçlük çekme ve karabasan görme gibi problemler yer alabilir.

Özetle, 2 yaş sendromu, evlatların davranışlarında ani değişimlere neden olur. Bu değişimlerin emareleri içinde, inatçılık, bağımsızlık isteği, sürekli olarak ağlama, huysuzluk, saldırganlık ve uyku problemleri gibi problemler yer almaktadır. Bu emareler, evlatların normal bir gelişim evresi olarak kabul edilmeli ve anne-babaların sabırlı ve anlayışlı bir yaklaşımla yönetmeleri gerekmektedir.

2 Yaş Sendromunda Nasıl Davranılmalıdır?

2-yas-sendromu-002.webp

Çocuklar ne derseniz tersini yaparlar, yemek yemek istemezler, uyumak istemezler, anne ve babasına vurabilirler, kendini yerden yere atabilirler. Fakat ihmal etmeyin ki bu bir geçici dönem. Bunu düşünün ve ne kendinizi ne de çocuğunuzu yıpratmayın. Pekala ailelere bu aşamada nasıl görevler düşüyor?

 • Çocuğunuzun kendiliğinden başarabileceği kolay şeyleri yapmasına için ona fırsatlar verin. Örnek, giysilerini kendisinin giymesi, bir yere tırmanması, yemeğini kendisi yemesi gibi şeyler.
 • Evladınıza bir şeyleri seçme fırsatı verin. Yaşına elverişli seçenekler sunun ve onlardan birisini seçmesini bekleyin.
 • Çocuğunuzun davranışlarına karşı sert reaksiyon vermeyin. Çocuğunuzun yapmış olduğu davranışlara ani reaksiyon verirseniz çocuğunuzun itimatı kırılacaktır.
 • Evladınız size bir şey anlatırken onu sonuna kadar dinlemeye itina gösterin. Bu davranışınız çocuğunuzun kendini ifade etme özgürlüğünü geliştirecektir.
 • Onun boyuna inerek ve gözlerinin içerisine bakarak kulak verin. Çocuklar görerek öğrenirler bunu asla aklınızdan çıkarmayın.
 • Evladınızla beraber bol miktarda keyifli zaman geçirin. Evladınızla evcilik oyunu yada daha farklı bir oyun oynayıp onunla mutlu olun.

2 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır?

2-yas-sendromu-003.webp

Bu yaşlarda çocuklar her şeye sahip olmak isterler, zıplar, atlar, koşar kısaca hep hareket halindedirler. Merdiven inip çıkabilir, parmak uçlarında yürüyebilir, ellerini yıkayıp kurulayabilir, düğme ilikleyebilir, dikkati fazla dağınıktır. Pekala ya bu gibi durumlarda neler yapılmalıdır? İşte detaylar;

 • Evladınıza doğru olmayan bir davranış sergilediğinde katiyen kızmayın, cezalandırmayın, hakaret etmeyin.
 • Evladınız bir şeye fazla çok öfkelendiğinde öfkesini atması için ona fırsatlar verin yada öfkesini engellemeye çabalamayın.
 • Evladınız daha tam olarak kurduğunuz cümleleri anlamadığı için uzun açıklamalarda bulunmayın. Kısa ve öz bir halde cümleler kurun.
 • Çocuğunuzun davranışlarını kısıtlamayın. Ona kaide koymayın. Dilediği gibi davranmasını sağlayın.
 • Evladınızla inatlaşmaya girmeyin. Çocuğunuzun istediği bir şey var ise yerine getirmeye çalışın. 
 • Evladınız size sual sorarken uğraştığınız işi bırakıp onunla ilgilenmeniz fazla {önemlidir}. Çocuğunuzun sual sormasına izin verin.
 • Evladınıza hayır kelimesini devamlı kullanmayın. Bu onu özgüvensiz ve dilediğini yapamayan birisi haline getirecektir.

2 Yaş Sendromu Sebepleri

2-yas-sendromu-004.webp

2 yaş sendromunun sebepleri tam olarak bilinmemekle beraber, evlatların bu zamanda gelişimsel ve ruhsal açıdan pek çok değişiklik geçirdiği görünmektedir. Ek olarak, çevresel etkenler de bu dönemdeki davranış değişimlerini etkileyebilir. İşte 2 yaş sendromunun ihtimaller içinde sebepleri:

Dil Gelişimi

2 yaş sendromu, dil gelişimi bakımından da mühim bir dönemdir. Çocuklar, bu zamanda konuşmayı öğrenmeye çalışır iken, çoğunlukla isteklerini ifade etmekte zorlanabilirler. Bu durum, evlatların isteklerinin yerine getirilmemesi ve kontakt kurmakta güçlük çekmeleri gibi problemlere sebep olabilir.

Bağımsızlık İsteği

2 yaşındaki çocuklar, bağımsızlık isteğiyle hareket ederler. Kendi işlerini yapmak isteyebilirler ve yetişkinlerin müdahalesine karşı çıkabilirler. Bu durum, kimi zaman inatçılık ve huysuzluk gibi davranışlara sebep olabilir.

Fizyolojik Gelişim

2 yaş sendromu, evlatların fizyolojik olarak da büyümüş olduğu bir dönemdir. Bu zamanda çocuklar, bedenlerini ve çevrelerinde olanları keşfetmek için daha çok hareket ederler. Bundan dolayı, evinizde yada dışarıda daha çok aktivite yapma ihtiyacı hissederler.

Anne-Baba Tutumları

Anne-baba tutumları da evlatların davranışlarını etkileyebilir. Bilhassa, çocuklarını kontrol etme ve yönlendirme mevzusunda fazla sıkı olan anne-babalar, evlatlarının inatçılık ve bağımsızlık isteğini artırabilirler.

Çevresel Etkenler

Çevresel etkenler de 2 yaş sendromu emarelerine sebep olabilir. Mesela, evlatların hayatında mühim bir değişim olduğu zaman (mesela, yeni bir kardeşin doğumu, ev taşınması, kreşe başlama gibi), bu durum evlatların davranışlarında değişikliklere sebep olabilir.

2 Yaş Sendromu ne kadar sürer?

2 Yaş Sendromu, evlatların 2 yaş civarında yaşamış olduğu bir dönemdir ve çoğu zaman bikaç ay yada bikaç hafta sürer. Fakat, her çocuk değişik olduğundan, bu dönemdeki emareler ve süreleri de farklılık izah edebilir.

2 Yaş Sendromu nasıl yönetilir?

2 Yaş Sendromu ile başa çıkmak için, sabırlı, anlayışlı ve relax bir tutum sergilemek {önemlidir}. Çocuğun bağımsızlık isteğine saygı göstermek, sınırlar belirlemek, çocuğun duygularını idrak etmek ve onunla empati oluşturmak da destek olabilir. Ek olarak, elverişli uykuya ve beslenmeye dikkat etmek de bu zamanda {önemlidir}.

2 Yaş Sendromu ne vakit adım atar?

2 Yaş Sendromu, evlatların 2 yaş civarında yaşamış olduğu bir dönemdir. Fakat, bu devrin başlangıç ve bitiş tarihleri her çocuk için değişik olabilir.

2 Yaş Sendromu geçer mi?

Evet, 2 Yaş Sendromu geçici bir dönemdir ve çoğu zaman bikaç hafta yada bikaç ay sürer. Fakat, her çocuk değişik olduğundan, emareler ve süreleri değişebilir.

2 Yaş Sendromu sebep olur?

2 Yaş Sendromu’nun tam olarak sebebi bilinmemekle beraber, evlatların bu zamanda gelişimsel ve ruhsal açıdan pek çok değişiklik geçirdiği bilinen bişeydir. Dil gelişimi, bağımsızlık isteği, fizyolojik gelişim, anne-baba tutumları ve çevresel etkenler gibi pek çok unsur bu dönemdeki davranış değişimlerine sebep olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*